.

שו"ת.
דולב שאל לפני 2 שנים

על פי הערך עליך בויקיפדיה למדת בישיבה תיכונית והסדר, אחרי הצבא התקרבת לדעות חילוניות (אגב אני נזכר שכתבת שהוריך צחקו עליך כשסיפרת להם על בחור שנרפא מצהבת באמצעות יונים. הם היו חילונים?), חזרת לדת ולמדת במספר מוסדות חרדיים ובמקביל לימודים אקדמיים. 
מרשימים מאוד מאוד הפוסטים והיכולות שלך לבטא את המחשבות בדיבור ובכתב. השאלות שאשאל נשאלות ברצינות גמורה ואני מצטער מראש אם הן תעוררנה הרגשה לא נעימה.
מסקרן אותי מאיפה "יש לך את זה"? למדת קורסים ממישהו בצורה מסודרת כמו שאתה עושה ביוטיוב? זה מגיע מספרים? תמיד ידעת שאתה רוצה להיות "איש חושב" ולעסוק בזה? השתפרת ביכולות עם השנים או שתמיד היית חכם ולימוד הפילוסופיה רק חידד לך דברים שכבר היו? יש דברים שחשבת/כתבת פעם והיום אתה אומר לעצמך "איזה שטויות דיברתי"? תמיד היה לך ביטחון להציג את דעותיך ללא פחד או שלקח זמן עד שסמכת על היכולות שלך? מישהו עודד אותך להביע את דעותיך ברבים? היה לך "פחד" בהתחלה מזה שאנשים חכמים ממך יצחקו עליך ויעירו לך על הבורות שלך? פחדת "להפסיד" בויכוח עם מישהו? מתי בערך הרגשת שאתה יכול לחלוק על גדולים וטובים גם בני ברית גם שאינם בני ברית במגוון נושאים ושאתה לא נופל מהם ביכולותיך?
בעז"ה כשאגדל (אני בן 16 וחצי,ישיבה תיכונית, אבא שלי חזר בתשובה, אמא שלי לא דתיה. יש הרבה דיונים בבית.) אני רוצה גם להביע את עצמי ככה, ולהבחין בין חילוקים עדינים עדינים. יש פעמים שאני לא מבין בכלל מה ההבדל בין דעה לדעה. הבעיה היא שארגז הכלים שלי ריק בינתיים.שלא לדבר על העובדה המייאשת שאני ברוב הפעמים לא יורד לסוף דעתך ולא מבין על מה אתה מדבר. גם כשאני מנסה לחשוב על נושא מסויים בצורה עצמאית אני מגלה שאני לא יודע להכריע בין המחשבות לכאן ולכאן והכל מתערבב לי. לדוגמא קראתי מאמר אחד של יובל נוח הררי והוא היה מאוד משכנע, אחר כך קראתי תגובה שלך וגם היא מאוד משכנעת. מפחיד אותי שתמיד אני אסכים עם מסקנותיו של האחרון שקראתי. הרבה פעמים גם יש חששות מה אנשים חכמים אחרים יגידו על הדבר הזה? יש לי גב? אם הם לא אמרו כמוני אז מה הסיכוי שאני צודק? מעניין מה מיכאל אברהם חושב על X, מעניין מה ג'ורדן פיטרסון חושב על Y, בטוח מה שהם אומרים זאת האמת… מדי פעם אני מוצא אצלך ואצל הוגים אחרים רעיונות שחשבתי עליהם ממש בצורה התחלתית ילדותית ושטחית, ופתאום אני רואה שאתם מרחיבים ומבארים ומבהירים את הנושא בצורה מעוררת קנאה. איך ?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

לא אכתוב כאן ערך אנציקלופדי על עצמי. ככלל, אתה אמור ללמוד ולשמוע, לרכוש  מיומנות בניתוח לוגי ופילוסופי ולגבש עמדות בעצמך, ואני מאמין שאם תעבוד ברצינות בשלב כלשהו תקבל את הביטחון בעמדתך.

משה הגיב לפני 2 שנים

מי שחושב כך בגיל 16+ יכול להגיע רחוק

השאר תגובה

Back to top button