תושב”ע ו”מזימות הרבנים” – סיכום

בס"ד

בסדרת הטורים כאן ניסיתי להציע ביקורת שיטתית על אחד הסרטונים המיסיונריים של igod. בהקדמה הסברתי מדוע הדבר נחוץ ומדוע הוא מותר הלכתית.

הסרטון בו בחרתי להתמקד תוקף את המסורת הרבנית ואת התורה שבעל-פה. הם מציגים זאת כקונספירציה של אוסף אנשים תאבי כוח, שררה וכסף, שהמציאו תורה יש מאין כדי להשיג את כל אלו. בחרתי בסרטון הזה הן מפני שהוא כנראה הכי פופולרי (מעל חצי מיליון צפיות ביוטיוב) והן מפני שהוא לפחות עוסק בטיעונים על הקרקע לגבי התורה שבעל-פה, ולא בפרשנויות הזויות לפרקי תנ"ך שונים וניסיונות לשכנע אותנו שישו הוא האלוהים ושהירח עשוי מגבינה צהובה (תחושתי היא שלהתייחס לשטויות כאלה יהיה כבר מתחת לסף הסבל וההבל שלי. בסך הכל כבר נצלב יהודי אחד יותר מדיי בהיסטוריה).

פתחתי את הסדרה בשרטוט מסגרת הדיון, תוך שימוש באנלוגיה לחקירה פלילית לגבי פשע כמו רצח. הסברתי שכדי לאשש ולבסס האשמה ברצח על התביעה להוכיח קודם כל שהוא אכן התרחש (שמת אדם ושזו לא היתה מיתה טבעית). לאחר מכן עליה להוכיח שהנאשם ביצע אותו. כדי להרשיע אותו כרוצח יש להוכיח את ביצוע המעשה וכוונה פלילית. כדי להוכיח את זה עלינו להצביע על מניע (motive), אמצעים (means) והזדמנות (opportunity). ומכאן לנמשל: כדי להוכיח את הטענה היסודית שלהם בדבר ה"פשע" של "המצאה אינטרסנטית של התורה שבעל-פה" עליהם להוכיח שאכן התרחש פשע, כלומר שהתורה שבעל-פה באמת אינה קדומה אלא המצאה מאוחרת מתקופת חז"ל (סוף בית שני ולאחר החורבן). בנוסף, עליהם להוכיח כוונה פלילית (שזה היה אינטרסנטי). כדי להוכיח את אשמתם של חז"ל יש לאתר את האשמים ולהוכיח שהם אכן עשו זאת. תנאי הכרחי לזה הוא הצבעה על מניע, אמצעים, יכולת והזדמנות, שהיו להם.

לאורך הטורים השונים בחנתי את כל הטיעונים שלהם אחד לאחד, ואסכם את מה שראינו:

 • אין אף לא טיעון אחד שעוסק במניע. הם חזרו וטענו כל הזמן שהמניע היה שררה, כסף וכוח, ולחלופין הדאגה לתורה אחרי החורבן (מניע אחר לגמרי וסותר לראשון). אבל לא הובאה לכל אורך הסרטון ולו בדל ראיה אחת, קלושה ככל שתהיה, לכל זה.
 • לגבי עצם הוכחת הפשע (כלומר שמדובר בהמצאה מאוחרת), המצב טוב יותר. שם לפחות הובאו כמה טיעונים (זה היה כמעט כל הדיון), אלא שמתברר שכולם מופרכים לחלוטין.
 • מה שנותר הוא כמה טיעונים טריביאליים בדבר האמצעים וההזדמנות. אבל ברור לכולנו שאכן לחז"ל היתה יכולת והזדמנות לעשות את הדברים. לא על כך הוויכוח.

האם יכולת והזדמנות מספיקות כדי להוכיח אשמה? כפי שהסברתי בטור הפותח, הדבר דומה למצב שמצאנו את פלוני מת בתוך בית וכעת אנחנו נעצור ונאשים את אלמוני שעבר שם רק בגלל שמבנה גופו מתאים למעבר דרך חלון הבית והוא היה מצויד באקדח. זאת בלי להראות שהמוות לא היה טבעי אלא מדובר ברצח, בלי להצביע על מניע (אינטרס) שהיה  לאלמוני, וכמובן בלי להוכיח כוונה פלילית שלו. אנחנו עוצרים ומאשימים אותו רק מפני שהיתה לו הזדמנות ויכולת לבצע את הרצח (שכלל לא ברור אם התרחש).

לפי הלוגיקה הזאת עלינו להכניס לכלא כל ראש ממשלה, שר, או פקיד בנק, שהרי לכל אחד כזה יש יכולת והזדמנות לגנוב. כך גם נכניס כל חייל או שוטר לכלא שכן יש להם יכולת והזדמנות לרצוח (יש להם כלי נשק ברישיון). נדמה לי שאין צורך להסביר מדוע כל זה מגוחך. בלי מניע ובלי הוכחה שאכן בוצע פשע האשמה כזאת היא מדע בדיוני, או במילים ברורות יותר: השמצה ולשון הרע.

לא אחזור כאן שוב על כל הטענות שלי ועל המופרכות של טיעוניהם, שכן הדברים כתובים וכל קורא יכול לראותם בשמונת הטורים שכתבתי כאן. לכן כאן רק אסכם כמה מהדברים העיקריים. בין היתר, הראיתי שהתורה שבעל-פה החלה הרבה לפני החורבן ולפני חז"ל. עוד הראיתי שבניגוד לספקולציה שלהם התורה וההלכה ממש לא אבדו עם החורבן ולכן לא היה שום צורך ב"המצאות" כדי להציל אותן. הראיתי שיש גם יש מקור ברור בתורה לסמכות חכמים לפרש את התורה ולחוקק, ולא רק לשפוט וליישב סכסוכים כפי שהם טענו. עוד הראיתי שמחוללי הקונספירציה "תאבי הכוח, הכסף והשררה", מודיעים וקובעים קבל עם ועולם מתוקף סמכותם (ה"קונספירטיבית") שאסור לקחת כסף על פסיקת הלכה, על ישיבה בדין ועל לימוד תורה, וכן מודיעים וקובעים באופן לא פחות נחרץ שאין לרבנים סמכות במקום בו ברור שהם טעו. כלומר ה"טיפשים" הללו בעצם ויתרו על כל הפירות של ה"קונספירציה" לה הקדישו את חייהם. אם כך, נראה בבירור שחז"ל לא היו רק רשעים אלא גם טיפשים. הסברתי שהתיאור הזה מוביל לכך שמדובר ב"קונספירציה" שמיועדת לתת עמדת כוח ושררה לקבוצה לא מוגדרת שפתוחה לכל אחד. זה כמובן ממש לא סביר (אני לא מצליח להעלות בדעתי מזימה מטיפוס כזה). הראיתי שרבי אליעזר שלטענתם היה גדול הלוחמים (ביחד עם הקב"ה בכבודו ובעצמו) נגד ה"קונספירציה" של תורה שבעל-פה, האמין בה גם הוא. הראיתי שהם לא מתמודדים עם התפיסה הרבנית של התורה שבעל-פה אלא עם תפיסה בדיונית, אם כי רווחת בקרב העם, שהם שמים בפי הרבנים, ולפיה כל פרטי התורה וההלכה שבידינו ירדו מסיני. זו תפיסה מופרכת מאליה, הן ממקורות חז"ל והן מסברא. לכן בכל הסרטון הזה הם מעמידים איש קש ושמים בפיו טענות שווא, ואז תוקפים אותו, כמיטב המסורת הדמגוגית.

מדי פעם הערתי על כך שהאלטרנטיבה הנוצרית שהם מציעים נכשלת בעצמה, ובעוצמה רבה, בכל הכשלים בהם הם מאשימים את המסורת הרבנית. לכל אורך הדרך ראינו שהם פוסלים במומם. הכת הזאת מטיפה לטובת דת שהיא כולה המצאה חסרת בסיס ממשי מהתורה, כלומר מדובר בתורה שבעל-פה מומצאת יש מאין. זה כשלעצמו אמנם לגיטימי. מותר לאדם לא להאמין בתורה ולא להמשיך אותה. אבל דבר אחד הוא לא יכול: לבסס את זה עצמו על האשמה של האלטרנטיבה בכך שהיא לא ממשיכה את התורה. ראינו שהדת הנוצרית מציעה בעצמה זיהוי בין אדם לאלוהים, והדוברים ברוב חוצפתם מאשימים בשם אותה דת את הרבנים היהודיים שהחליפו את אלוקים בכך שנטלו לעצמם סמכויות שמסורות לו. עוד הם מאשימים את הרבנים בצבירת כוח אינטרסנטית, מה שאין צורך להרחיב עליו את הדיבור בהקשר הנוצרי.

אבל כל זה לא מרכזי לדיון, יען כי אני מאמין בהתמודדות מול הטיעונים ולא מול הטוענים. כפי שהסברתי באחת התגובות שלי לטוקבק באתר, גם אם אפשר להראות שהם לא עקביים, משקרים ומסלפים, דמגוגים ומושחתים, כל זה אמנם נכון אבל לא רלוונטי. אם טיעוניהם היו נכונים כי אז היה עלינו לזנוח את התורה שבעל-פה כי יש טיעונים טובים שמורים כך, הגם שהטוענים הם מושחתים, סלפנים ושקרנים. ואם הטיעונים לא נכונים (וזה אכן המצב), אז עדיף להראות את זה ולא להתמקד בטוענים (הגם שניתן כמובן להצביע על פגמים קשים בהתנהלותם).

אבל כאן בסיכום, אחרי שמיציתי את הדיון בטיעונים לגופם, בכל זאת ארשה לעצמי להתייחס קצת ישירות גם לטוענים. מהסיכום כאן ניתן לראות שמדובר באנשים בעלי לשון חלקלקה, שמשמיעים סילופים גסים וחושבים שאם חוזרים עליהם בביטחון ומצטטים ציטוטים חלקיים זה מהווה תחליף לאיכות הטיעון. אנשים שרותמים בדרך לא דרך שנאה לרבנים שרווחת בימינו, לצערי במידה מסוימת של צדק, כדי לשכנע אנשים תמימים במסקנות לגבי תקופות ותופעות שאין להן בדל קשר למה שקורה היום, ולמה שקורה היום אין בדל קשר אליהן.

הייתי אומר שהסרטון הזה מדגים יצורים שניחנו בשילוב נדיר ומרשים של טיפשות, רשעות וסילוף. במחשבה שנייה הייתי שולח אותו ל-national geographic, שם המקום לסרטונים שמתארים תופעות טבע נדירות.

הדברים הללו מעוררים בי מחשבות כיצד ייתכן שהשילוב הניאנדרטלי הזה זוכה לכמות כזאת של צפיות (כאמור, מעל חצי מיליון צפיות בסרטון מלל, לא שיר או להיט כזה או אחר, שמדבר עברית. זה בלתי סביר לחלוטין בעיניי). או שמצבנו כחברה עגום מאד מבחינת החשיבה הביקורתית והטעם הטוב, מה שלצערי לא מופרך על פניו (ראה בכל הפוסטים שלי כאן באתר). אבל בכל זאת בגלל עוצמת התופעה אני חושד שאולי מדובר במניפולציה (או שמא נכון יותר לומר: קונספירציה). אולי החבר'ה הללו שולחים למיליוני אחיהם הנוצרים ברחבי העולם לינק לסרטון וממריצים אותם ליצור כניסות (על אף שהם לא מבינים את השפה), כדי "להחזיר בתשובה" את הטועים היהודים. כידוע זו מטרה מאד חשובה בתיאולוגיה הנוצרית (הכניעה של יהודים, האנטיכריסט, לרעיונותיהם ההזויים היא חלק מהותי מהגאולה). דוא"ל אחד לרצועת התנ"ך בארה"ב יכול להניב בקלות כמה מיליוני כניסות של מאמינים נלהבים. אולי כך נוצרה התופעה המוזרה הזאת של כמות צפיות בלתי הגיונית בעליל ביצירה שרמתה לא מתחרה אפילו ב"אח הגדול", ומבחינת העניין שבה היא רחוקה מלהיות משחק כדורסל בינוני.

כמובן שלא מזיקה לעניין גם השקעה כספית גדולה מאד בקידום אתרים, כפי שיכול לראות כל גולש ברשת. הסרטונים האוויליים הללו נדחפים לכל מקום בבוטות וכמעט באלימות, וניכר שמושקע בזה הון עתק. אולי זהו ההון הדמיוני (והבדיוני) שהרוויחו הרבנים בקונספירציה שעשו, ושהנוצרים לקחו מהם ברוב טובם באחד ממעשי החסד והמוסר הרבים שהם עשו לכל הסובב אותם (ובפרט ליהודים) לאורך הדורות.

מעבר לכל זה, ניתן להתרשם שהמיסיונרים הללו נוקטים בדרכי פעולה מכוערות גם ברשת. בערוץ יוטיוב שלהם הם לא מאפשרים לקוראים להגיב ולעורר דיון (אם כי ודאי יש גם חשש מנאצות). גם כאן באתר המיסיונרים הללו נכנסים כטרולים ומנסים להסיט את הדיון שוב ושוב למחוזות אחרים ולא רלוונטיים בתואנות שונות, כנראה כדי לפטור את עצמם מדיון ענייני בטענותיהם הכושלות וכדי להסיח את דעתם של הקוראים מהדיון ומהכשלים שלהם בו.

במהלך הדברים הראיתי שהם מפרשים באופן מסולף את כל מקורות חז"ל ואת כל הפסוקים שהם מביאים, מה ששומט את הקרקע מתחת לכל הטיעונים שלהם, ובדרך אגב גם מראה לנו עד כמה מי שלא משתמש בתורה שבעל-פה נכשל בהבנת התורה שבכתב (אם כי גם המגמתיות והאג'נדה לא הזיקו לכישלון המזהיר הזה). לכל אורך הדרך ראינו שבאין טיעונים הם גולשים בייאושם לדמגוגיה זולה ולסילופים.

הקטע שאהבתי יותר מכל הוא הציטוט שהובא בסוף הסרטון, זהו כנראה ה-punch line. הדובר מסיים את דרשתו בפרצוף נוגה ורציני באופן פתטי, כאילו מדובר בדרשה על ההר, בציטוט הפסוקים מישעיה כט על "אבדה בינת נבוניו", כשההנחה ברקע היא שמי ששומע או קורא את הפסוקים הללו מיד מבין על מה מדובר והם בעצם מייתרים את הצורך בכל הסרטון. מטרתו להותיר אותנו עם מחשבותינו כשהפסוקים הללו (על רקע מוזיקה דרמטית) מהדהדים בראשנו, כמכת המחץ לכל המסורת הרבנית. הדובר מודיע לנו חגיגית שהפסוקים הללו הם דוגמה (אחת מיני רבות) לכך שדווקא יש התייחסות בתנ"ך למסורות רבניות שעוברות בעל-פה, אלא שהתנ"ך דווקא מגנה אותן. אני משפשף את עיניי בתדהמה ומחפש מה פספסתי. היכן יש בפסוקים הללו ולו רמז לאמירה כזאת? בעוניי ממש לא מצאתי. הקטע הזה הוא ממש סיום סמלי והולם לכל הסרטון העלוב הזה.

אציע להם כעת עצת זהב בחינם. כדאי לכם להוציא מהדורה מתוקנת של הסרטון. לא לא, הוא מושלם, אל תתקנו כלום, פרט לתיקון קטן בסיום. את המהדורה המתוקנת כדאי לסיים כששניכם קוראים בפנים פתטיות וחמורות סבר במקהלה את הפסוק: "ואחות לוטן תמנע". אל תוסיפו מילת הסבר (רק מוזיקה דרמטית, רצוי ליטורגית), שכן כל אחד מהמאזינים הנבונים יבין מיד שהפסוק בעצם מאחד כאן את תורת הקוונטים עם תורת היחסות, ומתוך כך מראה בבירור שישו כיפר על כולנו בסבלו ובמותו, נולד מעיבור של אלוהים עם בתולה, הלך על המים, והתגלה אלינו בטובו בסיני ומסר לנו שם בכתב את התיאולוגיה של היהודים המשיחיים ובעל-פה את התורה שבכתב. אה, וגם הצהיר שאין לו במקביל שום תורה שבעל-פה.

אמנם אני לא ממש מבין מי בכלל טורח לצפות בחומר עלוב שכזה, אבל לתדהמתי כנראה יש כמה כאלה. זה מזכיר לי חומרים של כל מיני "מחזירים בתשובה" יהודים, שלצערי נמצאים בערך באותה דיוטה. אני מקווה שהטורים הללו יגיעו לכמה שיותר אנשים מביניהם (כאן בארץ, לא ברצועת התנ"ך), אם כי לצערי לא עומד לרשותי ההון הדרוש כדי לקדם אותם ברשת. אולי אחשוב על קונספירציה כלשהי…

לסיום, אני חייב לומר שהסרטון הזה לא עשה לי הרבה חשק לעבור לנתח באופן ביקורתי סרטונים נוספים בערוץ igod. בעצם אין לי שום חשק אפילו לצפות בהם (חן חן לכם על השקטת היצר הרע שלי שתמיד חש דחף בלתי נשלט לראות כל דבר כפירה וחומר אסור). הסרטון הזה אפילו לא עורר נקודות כלשהן ששוות מחשבה, או תרם לי בדרך כלשהי. סתם זבל רעיוני רצוף טיפשות וסילופים. אני מקווה שלא יהיה עליי לבוסס בזבל כזה שוב, ושדי בדברים שהראיתי לגבי הסרטון הזה כדי שאנשים יבינו על מה מדובר גם בשאר הסרטונים.

המשך לקרוא את התגובה לתשובתם של iGod לסדרת ההתייחסויות

 

6 תגובות

 1. כל הכבוד לרב, יישר כוח גדול!
  אגב לגבי מספר הצפיות הגדול, יש אפשרות בתכנות פשוט של רובוט להכפיל את מספר
  הצפיות של כל צופה, כך שתוך זמן קצר ניתן להגיע למס' צפיות גדול יחסית.

 2. הרב תודה רבה , סיכום מאלף .
  גרמת לי לצחוק כל כך בסוף הסיכום , ועל כך אני מודה לך .

 3. לכבוד הרב.
  לאותו לצד משיחיים יש להם מטרה ואז הם יורים את החיצים.
  אתן דוגמא. המשיחיים עשו סרטון על הפסוק "ונשלמה פרים שפתינו". הם טוענים שבמקור היה כתוב "ונשלמה פרי משפתינו" והרבנים הקונספירטיביים המרושעים שינו את הפסוק במאה העשירית ל "ונשלמה פרים שפתינו" מכיוון שזה "מתאים לאג'נדה שלהם". שוב, הם המציאו מניע "זה מתאים לאג'נדה שלהם" אולי יכולת, אך ללא כל שום ראיה שבאמת כך נעשה.

  הם לא צריכים ראיה, מכיון שהם כבר החליטו שהרבנים המציאו תורה שלמה כדי להישאר בשלטון ובעמדת הכח (אההה וכמובן כדי להתעשר…) הם לא צריכים ראיה אמתית לכך שהרבנים שינו את הטקסט התנכי בשביל לקבוע דבר זה כעובדה.

  בואו נראה את השקר.

  בסרטון הראשון שהם עשו בנושא הם טענו שכתוב "ונשלמה פרי משפתינו" בתרגום השבעים, בתרגום הפשיטתא ובמגילות ים המלח. בסרטון השני, הם כבר לא דיברו על מגילות ים המלח, מדוע? עוד מעט נראה.
  בכל מקרה, הראיות העיקריות שלהם (מלבד עוד איזה הערת דקדוק מגוחכת שרק מראה את ידיעותיהם הדלות בדקדוק המקרא) שבתרגום השבעים ובתרגום הפשיטתא כתוב "ונשלמה פרי משפתינו", ולכן ברור שחכמי ישראל הם הם ששינו את הטקסט התנכי.
  ומתי הם עשו זאת? מילותיו של איתן בר פחות או יותר היו כך "אתם מבינים, במאה העשירית חכמי המסורה עדו שינוי קטן בטקסט, אבל שינוי גדול במשמעות".
  האשמה כל כך חמורה ללא שום ראיה.
  נתחיל מכך, שכל ילד שיחפש בגוגל את הפסוק יראה שכבר במסכת יומא הפסוק כתוב בדיוק כמו בנוסח המסורה. אם כבר אתם משקרים, לפחות תהיו חכמים למה לשקר שקר כל כל מטומטם שכל ילד יכול להפריך. אם כן נשארנו עדיין עם בעיה אולי חכמי התלמוד שינו את הפסוק? פחות סביר, מכיון שגם בתרגום הוולגטה הלטיני של הקתולים כתוב כמו בנוסח המסורה. אבל מכת המחץ נגד טענת המשיחים לטענה שכביכול חכמי ישראל שינו את הטקסט התנכי כדי להתאימו לאמונתם היא שבמגילות ים המלח מהמאה השניה לפנה"ס הנוצרית גם כתוב "ונשלמה פרים שפתינו".
  מה יוצא לנו מכאן? דוגמא מובהקת לכך שלמשיחיים אין שום בעיה להאשים את הרבנים ההאשמות כאלה חמורות ללא שום ראיה אמתית, בדיוק כמו טענתם לגבי הקונספירציה של התורה שבעל פה. מפה אנחנו גם מבינים מדוע בסרטון השני הם לא חזרו על טענתם שבמגילות ים המלח גם כתוב "ונשלמה פרי משפתינו" ץ, מכיון שכתוב שם משהו אחר (רמז: כמו בנוסח המסורה) כפי שעוד מעט נראה ומפה אנחנו לומדים עוד שני דברים חשובים על דרכי הפעולה שלהם.

  1. אין להם בעיה לשקר ולומר שכתוב משהו שתומך בעמדתם במקור, על אף שהוא לא כתוב כלל (במקרה שלנו "ונשלמה פרי משפתינו במגילות ים המלח)

  2. גם כשהם מגלים את טעותם, הם בסך הכל משמיטים את הטענה, אך דבקים במסקנתם על אף שכבר ברור שהיא מופרכת מהיסוד. (הרי בסרטון השני הם השמיטו את טענת מגילות ים המלח, כי הבינו שלא כתוב שם ונשלמה פרי משפתינו, סביר להניח שהם ראו מה כן כתוב שם….)

  אם המשיחיים היו אמתיים, כנים ואוהבים את כולם כפי שהם מציגים את עצמם, הייתי מצפה מהם להתנצל על כך שהאשימו את הרבנים האשמה כל כך חמורה והנה התברר שהכל שקר. אבל זו לא דרך פעולתם.

  אנחנו פרסמנו מאמר נגד הסרטון שלהם בנושא והצגנו את הקטע המקורי מגילות ים המלח. ניתן לצפות במאמר וגם בקטע מהמגילות בקישור הבא

  http://thejewishanswer.co.il/%D7%95%D7%A0%D7%A9%D7%9C%D7%9E%D7%94-%D7%A4%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%A9%D7%A4%D7%AA%D7%99%D7%A0%D7%95/

  מה עשו? התנצלו?? לא ולא, הם המציאו תאוריה חדשה, שוב ללא שום ביסוס.

  עכשיו הם טענו שהאיסיים שכתבו את מגילות ים המלח (חשוב לציין שזו הדעה המקובלת, אל יש גם דעות אחרות, לכן אי אפשר באמת לקבוע כעובדה שהאיסיים אכן כתבו את מגילות ים המלח) ושהיו סוג של "רוחניים" והיו ידועים בהתנגדותם לצדוקים שעבדו בבית המקדש, הם הם ששינו את הטקסט במאה השני לפנה"ס הנוצרית. יש ראיה לכך שבאמת הם שינו? לא. אבל הם קבעו זאת כעובדה, בדיוק כמו שקבעו כעבודה שהרבנים שינו את הטקסט במאה העשירית. הם לא צריכים עובדות. אל דאגה, גם אם יימצא ספר מהמאה הרביעית או החמישית לפני הספירה שכתוב בו כמו בנוסח המסורה, הם כבר ידאגו להמציא תאוריה חדשה מדוע כותבי הספר שינו את הטקסט.

  המסקנה מכל האמור הוא שהמשיחיים אינם מלאי אהבה, אלא שנאה יוקדת כלפי הרבנים, ולכן יוכלו להמציא עליהם כל שקר ולקבוע אותו כעובדה מוגמרת וברורה גם אם אין להם שום ביסוס אמתי. למדנו עוד שהם שקרנים פתולוגיים, האמת ממש רחוקה מלעניין אותם ועל המילה "סליחה" הם לא שמעו. אם ישו רבם היה חי היום, ודאי שהיה מתבייש בהם.
  חשוב לי לציין שלא כל המשיחים הם כאלה, היו לי ויכוחים עם משיחים כנים, אנשים נפלאים. אבל איתן ומוטי רחוקים מלהיות כנים ואנשים נפלאים. לכן, איני רואה כלל טעם לדון איתם ברצינות ברמה התיאולוגית, לענ"ד עדיף לחשוף את שקריהם, והם רבים. רק ראו את סרטונם "מעמד האישה ביהדות" הוצאה מהקשר, ציטוטים שלא נאמרו ועוד. אין לי את הסמן להמשיך ולכתוב, אך אולי מתישהו אחשוף את כל שקריהם.

 4. הטענה שלכם לא כזאת מוכיחה כלום מכיוון שאתם מראים חלק מהמגילה שלא באמת ניתן לקרוא אותה. היא לא מובנת בכלל.

השאר תגובה

Back to top button