בור להבלו

שו"תקטגוריה: תורה ומדעבור להבלו
ע' שאל לפני 7 שנים

שלום הרב מיכי.
ידוע שיש דעה שבור שחייבה תורה להבלו.
מבחינה מדעית הדבר נראה מוזר,  מה כבר יש בתחתית של בור בעמוק 5 מטרים שיכול להרוג בהמה תוך זמן קצר. מבחינה מציאותית זה קורה?
וחוץ מזה,  נראה ברור שהתורה חייבה על החבטה. 

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

זו שאלה שהתחבטתי בה מזה זמן רב, בפרט בור י טפחים שממית, ועוד פחות מחייב בממון (בוודאי לא צריך 5 מטרים).
אמנם יש מקומות שבהם יש בבור הבל רעיל ואדי גזים אבל זה לא כך בכל בור, ובוודאי בבור נמוך (כשרחבו קצר מעומקו ההנחה היא שזה ההבל).
בדף נ ע"ב מובא שהנפ"מ היא האם קרקע עולם הזיקתו ופטור או לא. לפי זה אפשר שלרב הסובר שבור להבלו כוונתו רק לומר שאין לפטור את בעל הבור כאילו קרקע עולם הזיקה אלא מחשיבים כאילו הבל הבור עשה זאת. לפי זה מדובר בקביעה משפטית ולא פיסיקלית.
ובדף נד ע"א מובא שאפילו כלים חדשים פוקעים מההבל, וזה כבר ממש מוזר. ואולי גם שם הכוונה לומר שאין פטור כאילו הקרקע הזיקתם.
ואולי יש לתלות זאת במחלוקת רשב"ם ותוס' בשאלה האם הבור הוא הדפנות או האוויר (נפ"מ למודר הנאה מהבור האם אסור ליהנות מאווירו או רק מדפנותיו).
ועדיין כל זה צל"ע.

gil הגיב לפני 7 שנים

הרב יעקב מדן שואל זאת ו/טוען שהבל הבור הינו מים שחונקים אותו . הנה קישור,ויש לחפש מקורות שעסק בהם בכתב
https://www.youtube.com/watch?v=GNKg1MhSNpc&spfreload=10

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

תודה על המקור. אני ממש לא מסכים. ראשית, הבל אינו מים. שנית, הגמרא ודאי לא הבינה כך כפי שרואים בכמה מקומות. ההבדל בין פתיחה לכרייה לא תלוי בסוגי בור שונים אלא בצורות שונות של יצירת הבור (ולכן מצינו אם על הפתיחה חייב על הכרייה לא כל שכן). שנית, מילאו ספוגים לא עוסק בבור מלא מים. שלישית, לרב חייבים רק על הבל ולא על חבטה, ולפי הרב מידן אלו סתם שני בורות שונים. אז מה המחלוקת?
אגב, איך אתה שותל כאן סרטון יוטיוב? אני בעוונותיי לא מצליח אפילו להעתיק תמונות.

אילון הגיב לפני 7 שנים

אולי הרב לא זוכר את השיעורים של הרב מדן מהישיבה,אבל הוא תמיד מנסה להראות איך התורה שבע"פ נמצאת כבר בתוך התורה שבכתב.אתן פה משהוא מסוג של "לימוד זכות" לשיטתו כי זו עדיין תיאוריה גולמית : לא שייך להקשות שאלו סתם שתי בורות שונים לשיטת רב.כנראה זו מחלוקת מהו הבור המזיק הסטנדרטי (שמזיק ע"פ רוב) שעליו התורה דיברה,תחת ההנחה שהתורה דיברה רק על סוג אחד משניהם.כמו כן כשמדובר על ההבל לא מדובר כמובן על המים אלא על ההבל (האויר ) שחסר לבהמה שנחנקת (בגלל המים).ומילוי ספוגים דווקא רלוונטי מאוד לבור עם מים (שלא מלא במים אלא הם נמצאים בתחתיתו) בשביל לספוג אותם אליהם למצות את כל המים שהיו בתחתית הבור.ולכן גם מובן הגובה של 10 טפחים .זה גובה שבהמה יכולה לעמוד בו (80 ס"מ) ולהוציא את הראש מחוץ למים.וכנראה שגם פקיעת הכלים קשורה למים שיכולים לחלחל לכלי חרס ולפורר אותם (כשהם חדשים,כנראה)

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

אילון שלום.
למדתי בישיבה אצל הרב מידן (כיום אנחנו ידידים) ושיעוריו אז היו שונים בתכלית (אז הוא עופף במרומי המהר"ל. הירידה לקרקע היא שינוי כיוון שנעשה לאחר מכן). בכל אופן, אני לא מקבל את פירושו לגמרא. אין סיבה לחייב דווקא על בור אחד משני סוגים. מעבר לזה, שמואל מחייב על שניהם (הבלו וחבטו).
ואם הגמרא היתה רוצה להביא בור שלא ניזוקים בקרקע אלא בהבל אז לפי הרב מידן היה עליה להביא בור בימי האביב ולא בור מלא ספוגים.
בקיצור פירוש זה מופרך לגמרי מבחינת הגמרא וחבל על הדיון.

אילון הגיב לפני 7 שנים

לא אתווכח על מופרכות הפירוש ואם יש טעם לדון.רק אומר שמצד הפשט הפשוט (וגם הדרש) התורה יש הגיון שהיא מחייבת דווקא על וואריאציה נפוצה של איזשהיא מציאוות.למשל יש צורך לומר על הרבה דברים שדיבר הכתוב בהווה ולאו דווקא על אותו דבר ספציפישהתורה דיברה עליו.זהו סוג של דרש בעצמו (למרות ההגיון שבו),משום שמבחינת עולם הדרש בקלות ייתכן לומר שחייב אדם דווקא על וואריציה אחת של נזק (כמו מה שקורה בשור ולא אדם חמור ולא כלים) ולכן צריך דרש נוסף לומר שמדובר על כל האפשרויות.בקלות מבחינת עולם הדרש אפשר היה לומר שרק על בור מסוים חייבים (וגם מבחינת הפשט ניתן לומר שהתורה תיארה את המציאות הנפוצה ולא מתייחסת כלל להגיון שנמצא ברקע) שמואל יחלוק ויגיד שלמרות שהמציאות שהתורה (בפשט ) תיארה היא משהוא אחד גם הדבר השני מתרבה בגלל ההגיון שבדבר.רב יחלוק.

אגב,אחי הציע פירוש שבגלל מבנה הבור (בור לאיסוף מים שלא היה משהוא גלילי אלא חדר גדול תת קרקעי עם פתח צר מאוד יחסית למעלה שדרכו המים נאספים ), ייתכן מאוד שבתחתית הבור התרכזה כמות גדולה של פחמן דו חמצני (שכידוע שוקע ומצטבר בגובה של עשרות ס"מ ) וזה הבל הבור.הבהמה מתה מפד"ח של עצמה בגלל הפתח הצר שלמעלה שלא מאפשר חילוף גזים יעיל.זה יהי מאוד הגיוני אם הבור הוא בור קטן (בור ביתי) שאז גם אין הרבה חלל וגם הפתח יותר קטן.

אילון הגיב לפני 7 שנים

בסיפור של הפד"ח גם מדובר שהבהמה שוכבת על צידה ( כי נשבר לה משהוא או סתם חטפה מכה) והראש שלה סמוך לרצפה כלומר על גובה של פחות מ 40 ס"מ נאמר.

gil הגיב לפני 7 שנים

לגבי שיתוף סרטון מיו-טיוב. לכאורה הפתרון לעשות את זה דרך הסמארטפון . להכנס ליוטיוב ומשם יש שיתוף עם,מייל,או וואצפ וכדומה. כעת יש לי תקלה ואינני יכול לוודא שכך זה פועל,אבל בוודאות העלתי דרך הסמארטפון ,ושם באופן כללי יש יותר אופציות של שיתופי סרטונים ותמונות. כך ששוה לנסות. בעז"ה כשתהיה לי תשובה ברורה יותר אעדכן. הצלחה

השאר תגובה

Back to top button