בן נח

שטייגעניסט שאל לפני 2 שנים

שלום הרב
למה בן נח נהרג על  גזל אפילו פחות משווה פרוטה (עירובין סב)
א' למה זה כל כך חמור 
ב' כמה הוא שונה מיהודי שגזל 
ובלי קשר לזה איך בדיוק חז"ל דנו גויים מה הם פשוט היו הורגים גוי ששמר שבת בלי לשאול אותו האם הוא מוכן לכופף עצמו אליהם כיון שידם הייתה תקיפה ?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

שתי שאלותיך סותרות זו את זו. בשאלה א אתה מניח שהוא נהרג בגלל חומרת המעשה, ובשאלה ב אתה שואל במה זה שונה מיהודי. היא הנותנת, שזה לא כל כך חמור ולראיה יהודי לא נהרג על כך. אז למה גוי נהרג? כי חייו שווים פחות (קל יותר להרוג אוותו). תפיסת חז"ל (שלדעתי רלוונטית רק לגוים שבזמנם, כפי שכתבתי לא פעם) היא שאין טעם לשמור על חיי גוי אם אינו מקיים את חובותיו היסודיות. אצל יהודי יש סיכוי שיחזור בתשובה (ינתק את הלאו בהשבת הגזילה) ולכן לא הורגים אותו על כל עבירה. כלומר ההבדל אינו בחומרת העבירה אלא בחומרת העונש. חז"ל סוברים שהריגת גוי אינה כה חמורה.
חז"ל לא הרגו שום גוי, ואהרון שמש טען שגם לא יהודי (הוא טען שדיני מיתות לא נהגו אף פעם. אלו הלכות שהתגבשו אחרי שדיני מיתות כבר לא נהגו בפועל. אני לא נוטה להסכים לזה). הם קבעו קביעות עקרוניות אבל לא יישמו אותן. יש שיאמרו שקביעות כאלה לא נועדו ליישום, וקל לקבוע אותן מכורסת הפילוסוף. אם הם היו צריכים ליישם, ידם הייתה קלה פחות על ההדק. בהחלט ייתכן שזה נכון. זה כמו החרדים בימינו שמאד מחמירים בהרבה דברים, והם בונים על כך שיש כאן "גוים" שיעשו את העבודה עבורם (חילונים ודתיים-לאומיים). אם האחריות הייתה עליהם הם לא היו מחמירים (למשל אם היו הרבה חקלאים חרדים, ובוודאי אם כולם היו חרדים, היה נמצא היתר מכירה בקלי קלות). רק כעת גפני ושאר הכנופיה השמיצו את בנט על חילולי שבת בעת המצוד אחרי המחבלים שברחו מהכלא. אם היה ראש ממשלה חרדי הוא היה עושה אותו דבר בדיוק, וטוב שכך.

השאר תגובה

Back to top button