גזע ופסיכומטרי

שו”תקטגוריה: כלליגזע ופסיכומטרי
אלי שאל לפני 3 שנים

שלום הרב,
אני קורא עכשיו את הספר שלך “אמת ולא יציב”. בחלק השישי של הספר, אתה מתייחס למבחן הפסיכומטרי, ועומד על כך שאמנם הקשר בין הצלחה בפסיכומטרי לבין הצלחה במקצועות הלימוד אינו מוחלט, אך בכל זאת הניבוי הלא ודאי הזה עדיף מאשר פרפקציוניזם אנליטי. אני בהחלט מסכים, וחושב שלאוניברסטאות יש את הזכות לקבל את התלמידים שהם חושבים שיש להם את הסיכוי הכי גבוה להצליח.
מצד שני, ראיתי שכתבת במקום אחר שאם אוניברסיטה לא מקבלת מישהו בגלל הצבע אור שלו, זה גזענות. גם עם זה אני מסכים. העניין הוא, מה קורה אם יוצא מחקר שמראה שאנשים עם צבע עור ירוק יהיו בממוצע פחות מוצלחים בתור פסיכולוגים. למה זה לא לגטימי שאוניברסיטה תעלה את הרף לאנשים בעלי צבע עור ירוק הרוצים להתקבל ללימודי פסיכולוגיה?
תודה, ושבוע טוב

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

מחקר כזה אינו רלוונטי. יש לבחון כל סטודנט לגופו, שהרי יש מוכשרים ולא מוכשרים בכל אוכלוסיה גם אם יש הבדלים בין הממוצעים. אם אין אפשרות לבדוק יש אולי הצדקה להשתמש בסטראוטיפ, כמו שעושה הצבא בקב”א (אמנם שם אין הצדקה כי יש להם אפשרות לבדוק).

אלי הגיב לפני 3 שנים

מה הכוונה “לבחון סטודנט לגופו”? למה מבחן פסיכומטרי זו בדיקה יותר טובה מבדיקת אוכלוסיה/מצב כלכלי בבית/מין וכו’. יש גם מוכשרים ולא מוכשרים בכל הרמות השונות של הפסיכומטרי.
אדם לא בוחר את רמת האינטליגנציה שלו בדיוק כמו שהוא לא בוחר את צבע העור שלו. למה זה בדיקה לגיטימית, וזה לא?

מיכי הגיב לפני 3 שנים

ראה בטורים 226, 228.

אלי הגיב לפני 3 שנים

יפה, מאוד אהבתי. זה מסביר לי את ההבדל בין האמירה “אני לא יודע”, לבין האמירה “אני חושב שיש סבירות של 50%”, שתמיד היה לי קשה להבדיל ביניהם.
ובכל זאת, אשמח אם תתרגם את זה למקרה שלנו. האם הסתמכות על גזע זה בעיה “משפטי” או “הסתברותי”?
ולמה הסתמכות על גזע יותר דומה ל-99 האסירים מתוך 100 שהתנפלו על השומר, מאשר הסתמכות על ציוני פסיכומטרי?
תודה

מיכי הגיב לפני 3 שנים

אפשר להסביר בכמה צורות. הכי פשוט שהגזע הוא משתנה מקרי ואין לו קשר מהותי לכישרון אבל בחינה פסיכומטרית היא בדיקה ישירה ועניינית של המשתנה הרלוונטי (הכישרון). מעוד זווית: לא סביר לא לתת סיכוי למי ששייך מלידתו לגזע כלשהו גם אם הוא מוכשר, אבל בפסיכומטרי זה בידיך. וכן גזע הוא דומה לרוב דאיתא קמן (אם כי לא לגמרי).

השאר תגובה

Back to top button