דרכו של הרב

שו"תקטגוריה: פילוסופיהדרכו של הרב
נריה אור שאל לפני 6 שנים

שלום לכבוד הרב  איני מכיר את הרב זמן רב אך מהמעט שיצא לי להכיר את הרב נדהמתי והזדעזעתי מב\' בחינות. נדהמתי מהיקף והידע בכל חלק התורה ובזה אין צורך להאריך כלל. אך נזדעזעתי מכמה בחינות ואפרטם בקצרה.  א.למה כמעט בכל דבר הרב שונה ממה שקבעו גדולי הדור שהם המנהיגים את הציבור כבר מאות שנים וכדוגמת המושג של דעת תורה שהרב הפכו לנושא מגוחך ועד כמה שידוע לי (והדברים מפורשים בס\' של החזו\"א אמונה ובטחון) המושג דעת תורה מגיע מכח התורה ולא בהכרח מידע המציאות (וראה עוד בפ\"ו ממס\' אבות במש\"כ המדרש שמואל כמדומני משנה ב\') ויש בכח התורה כח סגולי לתת לרב את העצה הנכונה והדעה האמיתית בכל חלקי התורה והחיים אף שבפועל אין לו את הידע הרלוונטי.[ד.א. בנושא של דעת תורה לענ\"ד אסור בתכלית האיסור להכניס את דעתנו האישית (וכדוגמת מש\"כ הרב בנושא האייפונים) הא\' מפני שיש לנו נגיעות רבות ובראשם היצר הרב מה שאין לגדולי הדור (כמפורש באמונה ובטחון לחזו\"א) ב.מפני שא\"כ ביטלת את כל המושג שלהקשיב לגדולי דור (שמפורש בחינוך שכיום עליהם חל צווי התורה דלא תסור) ואף שצעתי בהלצה שהסיבה שהחזו\"א פסק כנגד החשמל כי היו לו אחוזים במפעל גנרטורים….עפרא לפומייהו…ודו\"ק]. ב.סליחה על החוצפה בשאלה אבל לפעמים אין לרב את הטאקט הרצוי בחלק הדתי שבו ואתן ב\' דוגמאות א.בנושא האייפונים..גם אם לדעת הרב הדבר מותר וכו\' האם הרב לא חושב שבחור או אף אברך שיחזיק דבר כזה יכול ליפול ולהגיע לשאול תחתית (אפי\' שאתרי פרונוגרפיה חסומים)וכ\"ז רק בגלל ששמע מהרב שאולי הדבר מותר וכבר מצינו בגמ\' ובפוסקים מושג של \"הלכה ואין מורין כן\" ואף כאן לענ\"ד כו\"ע יסכימו שחייבים לגדור גדר, אחר שהדבר מסוכן ועשוי בקלות להגיע לשאול..וכי כבוד הרב היה מלמד דב את בנו שאולי יגרום לו לקפוץ לכביש?? לא נראה לי שבמקרה כזה הרב היה אומר \"שיתמודד\" וכדו\' ו תלוי בכ\"א .ועל דהא אמרינן ספק דאווריייתא לחומרא מה\"ת\" אף לשיטת הרמב\"ם. ב.בנושא של פגם הברית שהרב שלח למאמר מסוים (כאן התנגדותי יותר מסוייגת מהקודם) שאי\"ז כ\"כ חמור כמו שעושים את זה וכו\' ואף שיש בזה מן התועלת שאולי יעשה תשובה אך מה עם החשש שאולי יפול בחור בכזה חטא חמור..??? אשמח לקבל תגובה מכ\"ה ומחילה אם לא כתבתי הכבוד הראוי אך תורה מרתיחא ליה.בתודה מראש

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 6 שנים

שלום נריה.
יש להאריך בכל זה טובא, ואנסה לכתוב בקצירת האומר.
אני אכן לא מקבל הרבה דברים שמקובלים במסורת. לכן העובדה שמשהו כתוב בספר זה או אחר אינה כ"כ חשובה מבחינתי. מבחינתי מה שחשוב לבחון הוא מה נכון ומה לא, ולא מה כפירה ומה לא.
בין היתר אני גם לא מקבל את סמכותם והנהגתם של אלו המכונים משום מה "גדולי הדור" (יש לדון גם מיהם).
לגבי הטקטיקה (הלכה ואין מורין כן), תחושתי היא שההקפדה לא להורות את  הדברים הללו בגלוי מביאה המון נזק, להערכתי יותר מההחלטה כן להורות אותם ברבים. אנשים רבים שמתקוממים כנגד התפיסות וההוראות הללו ורואים בהם (ובצדק) איוולת, דוחים את כל המערכת ההלכתית-תורנית מפני שהם בטוחים שזה מה שהיא אומרת. ואילו אני מציע להם הפרדה, שמאפשרת להם לדחות את מה שראוי לדחות ולהמשיך לשמר את מה שראוי לשמר.
היו כאן כמה דיונים בשאלות אלו. ראה למשל:
https://mikyab.net/%D7%A9%D7%95%D7%AA/%D7%94%D7%A9%D7%90%D7%9C%D7%95%D7%AA-%D7%A9%D7%9E%D7%93%D7%AA%D7%9C%D7%A9%D7%95%D7%AA-%D7%90%D7%95%D7%AA%D7%9D/

https://mikyab.net/%D7%A9%D7%95%D7%AA/%D7%90%D7%99%D7%A1%D7%95%D7%A8-%D7%94%D7%97%D7%96%D7%A7%D7%AA-%D7%A1%D7%9E%D7%90%D7%A8%D7%98%D7%A4%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%9D-%D7%95%D7%A1%D7%9E%D7%9B%D7%95%D7%AA-%D7%92%D7%93%D7%95%D7%9C%D7%99-%D7%94/

moishdd הגיב לפני 6 שנים

אני לא מבין את הרב
הרי בספר חזון ללא מעש כתוב מפורש שצריך להסתמך על ספרים
ועיין בסה"ק מלכות אחשוורוש שדן בפירוש מי הם גדולי הדור.
והכריח מעומק בינתו, (לאחר שהוכיח מהא דפשטה בקרב מחנינו ההיא תסמונתא הקרויה בלע"ז add, ואין יכולין לצלוח הספרים בשלום, ללא נזקי הגוף והנפש.) דפשט המנהג בכלל ישראל לתת התואר גדול ישראל לאלו שהוכתרו ע"י היומון המפלגתי.
שמיום שבטלה סנהדרין נתנה כתר תורה ללבלרין אוחזי בקולמוס, מכריעי ההשקפה הטהורה שנתנה לנו איש מפי איש עד למרן בעל מח"ס קבלו דעתי, קיימו וקבלו, ועוד שאר ספרים שיצאו לפי הצורך.
ואכפול בברכה שיחזור הרב מכל דברי האפיקרסות והכפירה הנוראים, כמאמרם ז"ל חזור בך ואתה ואני ובן שנרב נתמנה לכותבים בצהובון היומי, (ואל תשאל מי בראש שלא יתמנה הנדב לראש ולקצין.)
ויתקיים בך הכתוב 'ועל בינתך אל תשען'
נמשל כבהמות נדמו, אדם ובהמה תושיע השם.
הכו"ח
מקום חותם

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

ודפח"ח (צ"ל: ואל בינתך אל תישען. ובצדק, דמי שאין לו בינה על מה יישען?!) 🙂

י' הגיב לפני 6 שנים

שלום וברכה!

התפרסם באתר 'קול חי' סרטון מבית הרב קנייבסקי שמדבר בעד עצמו. בסרטון רואים איך ה'מקורבים' (אליהו מן) מכניסים לו דברים לפה, ומשתמשים בו בשביל מטרותיהם (אני מצרף את הסרטון).
התיעוד מאוד מטריד, ואינני מבין איך 'אנשי החצר' לא רואים את הבעייתיות שבדבר, ומוציאים כזה סרטון החוצה.

'קול חי' שם כותרת בומבסטית לסרטון: "מטלטל • צפו איך הגיב מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי כששמע על מצב העולים".
בתגובה כתבתי: "מה מטלטל פה בכלל, רואים בפירוש איך מכניסים לרב את המילים לפה".
כמובן שהתגובה שלי לא התפרסמה. האתר צנזר אותה, כי 'אתר חרדי' לא מפרסם תגובות שמזלזלות ב'גדול הדור'.

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

אכן, יש גם סרטונים דומים על הרב אלישיב (אם כי שם הוא דווקא מנסה להתנגד להכנסת מילים לפה על ידי חזי מישקובסקי ושאר עסקני "ההשקפה הטהורה").​ מוזר בעיניי שאברכים ובחורים מאד מפוכחים יודעים איך כל זה הולך ואפילו מספרים על זה בדיחות, ועדיין ממשיכים עם המיתוס של דעת תורה והנחיית גדולי הדור.

רענן הגיב לפני 3 שנים

אולי הם עסקני השקפה הטהורה
אבל ודאי שלהם אכפת התורה והשפעתה על הציבור
ולא לעשות קרירות והפתעות חדשות של תורה מומצאת על ידך כבוד הרב

השאר תגובה

Back to top button