השפעת החינוך על הגנום

שו”תקטגוריה: כלליהשפעת החינוך על הגנום
ע' שאל לפני 6 שנים

היי  מיכי
היום נסעתי לטכניון בעניין ההמצאה  שלי,  כרגיל מצוייד בדיוקן  של  “מקור ראשון”,.  בתוך נוה  שאנן  החלפתי  אוטובוס- מקו  123  עליתי  ל19, ואז התברר  לי  ששכחתי  את  העיתון  באוטובוס.
סיימתי  את  הפגישה,  וחזרתי לתחנת  האוטובוסים, חיכיתי  לקו  19  כדי  שאיתו  אגיע  למרכז  נוה שאנן  להחלפת האוטובוס.  עבר  שם 144, שאלתי  האם  אוכל איתו  להגיע  למרכזית  המפרץ, בקצור  הנהג  ועוד נוסע שיכנעו אותי  לנסוע בקו זה.
ואז  מצאתי  על הכסא מאחורי  הנהג את העיתון  ממתין לי  בסבלנות…
למען  האמת  אני  כמובן  לא  יודע  האם זה  אותו עיתון ממש  או  שזהו  רק  אחיו  התאום,  עכ”פ-  העיתון  היה  פתוח  על  אותו מאמר  שקראתי.[ויש עוד כמה  שאלות בנושא…] עכשיו  על  המו”פון: לפני  ימים אחדים שמתי  לב  שהמים  בבקבוקים  שעל  דלת  המקרר אינם קרים.
בדקתי את הטמפ.  היא  היתה  10 מעלות.
דחפתי  את  המד חום עמוק  לתוך  המקרר,  וראיתי  ששם  הטמפ.  היא  אכן  0.
קימטתי  את המצח, הלכתי  למקום  למרכז  המיחזור ,  ומצאתי  לוח של פוליסטרן מוקצף  דחוס בעובי 10  מ”מ  בערך.
התאמתיו לגודל דלת  המקרר, וחיברתיו חיבור לא  צמוד  [בכוונה!]  אל הדלת.
אחרי שעה בדקתי  את הטמפ.-  והנה  4!
כל זאת  בעלות של 30 דקות התעסקות  של גימלאי ו60 ס”מ של  סלוטייפ רחב.
  
 
על מבנה המוח  –  קראתי  מאמר שבו מסופר  שהיות וניתן  לעקוב  אחרי  הפעילויות השונות  של  המוח  באמצעות MRI  ,נעשה מחקר על פסיכופתים הכלואים בבית  סוהר בארה”ב  , בו אפשר היה  לצפות  על  המאפיינים  של  המוח של  פסיכופתים,  הנחת המוצא  היתה  שרמת  האמפתיה  של פסיכופתים  לסבל  הזולת נמוכה  מהרגיל . [כאשר ניתן לזה  ביטוי באזורים מסויימים במוח.]   אלא  שהתברר שכמה  ממאפיינים  נוירולוגיים אלו קיימים  גם בקרב אוכלוסיה “נורמטיבית”. 
  והנה תוך כדי  המחקר  התברר  שהפסיכופתים  מהווים  בערך 1% מכלל  האוכלוסיה. אבל  בקרב  יושבי  ראש של חברות  כלכליות הם  4%!.
המאמר מסתיים  בשאלה  האם  האישיות שלנו  מוכתבת לנו מראש  ע”י  מבנה המוח ומערכותיו. כשהשאלה  מתחדדת  אם הרשע  פועל עקב  אילוצים  של מבנה מוחו, אז מן  הסתם  כך הגם  הצדיק.[ על מגוון  התהיות  הפילוסופיות, אתיות  ותאולוגיות- כל  אלה  הוספה שלי  כמובן]. אבל  מצדי  אין  בכך  סוף  פסוק,  כי  נזכרתי במאמר שקראתיו  לפני שנים אחדות,  ולשמחתי  ד”ר גוגל עזר לי  למצאו:
תירגול מדיטציה  מסייע  לא  רק  התיפקוד  היום יומי, אלא  גם משפיע  [מאריך!] לטובה על הטלומרים.
מה  שאני  רוצה  לטעון הוא  מתכתב  עם הווכוח  הישן  כוחו של  מה  עדיף: תורשה  או סביבה?
אני  מאמין  שהסביבה-  חינוך,  אהבה  ומצוקה יכולים להשפיע  גם  ברמת הגנום, ורק  לאחרונה  קראתי  מאמר שמסייע  בזהירות לכיוון חשיבה  זה.
לסיום  הניתוח שלי  נדחה  לסוף  החודש, ואני  מנסה לנצל  את  הזמן  לקדם את  ההמצאה  שלי  במגעים  עם מנועי בית  שמש.
כל טוב
 

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 6 שנים

חינוך לא יכול להשפיע על הגנום אלא על המוח. הגנום שלנו מלידה מלווה אותנו עד הסוף המר.
עד 120.

ע' הגיב לפני 6 שנים

היי מיכי
אכן חינוך לא יכול להשפיע על הגנום שלנו, אבל ככל הנראה שטכניקות של הרפייה ויוגה משפיעות על התבטאות הגנים, ונעשים מחקרים שמאששים את הטענה שהשינוי בהתבטאות הגנים הינו מורש. אם תרצה אשלח לך תקציר של מחקר בביה”ס לרפואה של הארווארד בנושא. [באנגלית!]

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

ברור שסביבה משנה, אבל לא את הגנים אלא את ההתנהגות (שלא נקבעת רק על ידי הגנים). לגישות יותר קיצוניות ראה חווה יבלונקה, אבולוציה בארבעה ממדים.

השאר תגובה

Back to top button