חידוש

EA שאל לפני 5 חודשים

האם למשל Newton שגילה את חוק הגרוויטציה (ראיתי באינטרנט שקוראים לזה חוק הכבידה בעברית) או Copernic שגילה את העובדה שהארץ הוא לא שטוח, האם הם מחדשים דבר, הם יוצרים חידוש, או שהם רק חושפים משהו ? והוא הדין בתורה, האם למשל רב שמעון שקאפ כשיצר מהלך האם הוא חידש דבר או רק חשף משהו שכבר היה קיים בעולם בכוח ורק הוציא אותו אל הפועל ? במילים אחרות האם מי שחושף נחשב כמחדש ? נדמה לי שבעצם אין כל חדש תחת השמש ואין שום חידוש בעולם, אלא רק שחושפים דברים במשך הדורות שלא היינו יודעים לפני כן אבל היו כבר קיימים. דור דור ודורשיו דור דור וחושפיו … מה דעתך ?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 חודשים

ראשית, דומני שקופרניקוס לא קשור לצורת כדור הארץ אלא לשאלה מי מסתובב סביב מי (הארץ והשמש).
ולשאלתך, זה רק ענין של הגדרה. גילוי מדעי הוא לעולם לא יצירת משהו אלא גילוי וחשיפה של משהו קיים. מדע לא יוצר עולם אלא מנסה להבין אותו. אבל הרעיון המדעי הוא חידוש, משתי סיבות: 1. לא חשבו עליו קודם. 2. צורת ההצגה של האמת יכולה להיות חדשנית, כי יש כמה צורות להציג את אותה אמת.
לגבי חידושי תורה, זה כמובן תלוי בנקודת המבט שלך. אם אתה חושב שהתיאוריות הלמדניות הן המצאה, ואז זה ודאי חידוש אבל אין לו הרבה משמעות (כי זה סתם משחק סובייקטיבי), או שהן חושפות משהו קיים (ואז זה כמו מדע).
ולגבי מתמטיקה זה תלוי באפלטוניזם. ראה טוריי עליו.

השאר תגובה