לימוד מהנסיון

שו”תקטגוריה: פילוסופיהלימוד מהנסיון
אסף רבינוביץ שאל לפני 3 שבועות

שלום הרב,
שמעתי את השיעור הראשון והייתי רוצה להציע הסבר נוסף למה שאתה קורא “אינטואיציה”.
לענ”ד הסבר הגיוני הוא שמה שאתה קורא לו אינטואיציה זה בדיוק מה שלמידת מכונה מתבססת עליו. אוסף מאוד גדול של תצפיות שבסופו של דבר מלמד את המחשב דפוס.
העניין הוא שהמחשב לא יודע להסביר מדוע על שאלה מסוימת הוא עונה תשובה כזאת או אחרת. כלומר – שלא כתצפית רגילה, אין הקשר בין תצפית מסוימת למסקנה ה”מדעית” המתאימה.
בצורה דומה אפשר לומר שהלמידה האנושית מחולקת למסקנות שאנחנו יודעים להגיד שהסקנו מתצפית קונקרטית (אימפריציזם), ומסקנות שאנחנו פשוט “יודעים” בעקבות צבר התצפיות שעברו בחיינו (אולי “רציונליזם מבוסס תצפיות”)
אשמח לשמוע את דעתך בנושא 
 
תודה,
אסף

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שבועות

ההשוואה ללמידת מכונה היא בעייתית. מכונה אינה לומדת כי אין לה מודעות ולא חשיבה. היא רק פועלת. לכן למידת מכונה רק מסבירה כיצד המכונה מגיעה לפעול בצורה הנתונה. אבל לגבי בני אדם אני שואל כיצד הם מגיעים למסקנות שלהם. זו שאלה על החשיבה שעומדת בבסיס הפעילות ולא על הפעילות עצמה. ראה טור 35.

אסף הגיב לפני 3 שבועות

אני משתמש בלמידת מכונה כהשראה ולא כהשוואה.
הטענה היא שבדומה ללמידת מכונה שמבוססת תצפיות רבות (ותוצאתה היא מתן תשובה מסוימת ללא היסק לוגי ישיר מכל תצפית קונקרטית, אלא סוג של הסקת דפוס ממכלול תצפיות), כך גם למידת האדם יכולה להתבצע מתוך אוסף תצפיות שהוא חווה במהלך חייו ולומד מהם דפוסים שלאחר מהם הוא יקרא להם “אינטואיציה”.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שבועות

ברור שהאינטואיציות הן גם תוצר של הניסיון המצטבר. אבל זה לא יכול להיות רק זה. קח למשל את הטכניקה של ריבועים מינימליים שמעדיפה קו ישר. התוכנה מניחה עדיפות של קו ישר וקריטריון של ריבועים מינימלייים, וזה עצמו סברה אפריורית שאותה היא לא למדה מהניסיון ומהאימון אלא הוכנס לתוכה על ידי המתכנת. למידת מכונה נעשית גם היא על בסיס הנחות שונות.

פאפאגיו הגיב לפני 3 שבועות

אם אינטואיציה נובעת רק מניסיון מצטבר (מזכיר לי את הפתרון לבעיה של מיל על מקור הדדוקציה), א”כ החלק שאינו אמפירי? וכן ק’ לי שא”כ מנין שאינטואיציית הבחירה אמיתית, ואולי זה מכלול של סיבות קדומות, ורק מרגיש כבחירה מחמת שזה לא סיבה עכשווית?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שבועות

לא כתבתי וגם איני חושב שאינטואיציה היא רק ניסיון מצטבר. להיפך, כתבתי להדיא שלא.

פאפאגיו הגיב לפני 3 שבועות

זה שאלתי, מה החלק שלא? ואיך מבחינים בזה?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שבועות

לא יודע לתת קריטריון כללי. כפי שכתב יום, עקרון הסיבתיות למשל לא נלמד מהניסיון.

השאר תגובה

Back to top button