מחלוקת עמיתים כשהעמיתים נפקדים

שו"תקטגוריה: כללימחלוקת עמיתים כשהעמיתים נפקדים
תיקו שאל לפני חודש 1

קראתי את טורו של הרב על מחלוקת עמיתים לפני זמן מה,ואני חושב שהוא מביא תשובה מספקת.
עם זאת,למיטב זכרוני, הרב עוסק רק ביכולת שלנו להאמין בעמדתנו רק כשאנו מצויים במחלוקת עם אדם ששקול לנן ביכולותיו.
אך כיצד אדם יכול להכריע ולברור את תפיסת עולמו במקרים בהם הוא נחות בידע שלו לעומת האחר/ אם עליו לבחור בין שני עמיתים שונים שמתווכחים.
כשאני אומר \"נחות\" אני מתכוון בשני מובנים (שאינם תלויים בהכרח)
1.באינטלגנציה שלו/יכולת ניתוח/ יכולת הסקת מסקנות (ני מניח שהרב מבין למה אני מתכוון,הטרמינולוגיה פחות חשובה) 
2.בידע שלו – בסופו של דבר,החלטות הגיוניות מתבססות על ידע וניסיון בתחום המדובר. אדם לא יכול לרכוש ידע נרחב בכל התחומים,ואפילו במקצתם,במידה שתתן לו יכולת להתעמת עם מומחים בתחום. (לדוגמא שאלות כמו : האם אלוהים קיים? מה הדרך להגיע לאושר? מה התפריט המומלץ לבריאות? האם עונש מוות למחבלים יקטין את כמות הפיגועים? האם מוצא עם ישראל המקראי אינו אלא אוסף של שבטים כנעניים? כל אלו שאלות שעלולות להיות להן השלכות משמעותיות על התפקוד היומיומי של האדם,ועם זאת הוא יוכל להקדיש את כל חייו למחקר מעמיק של שאלה אחת,ולא למצות את התחום).
אשמח אם הרב יסביר כיצד לדעתו אפשר להאמין בשיקול הדעת שלנו,כאר אנחנו בוחרים לתפוס צד במחלוקות כאלו.
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

קודם כל, כשאדם נחות בידע ובמיומנות הוא באמת צריך להטיל ספק גדול יותר במסקנותיו. ועדיין הוא צריך או לפחות יכול לגבש עמדה משלו. זה יכול להיעשות על ידי התרשמות ממיומנותם של המתווכחים וגם מהשיקול שלו. ועדיין יש ספק ואיני רואה דרך למעט או לבטל אותו. אל תגבש עמדה בנושאים שאינן מתמצא בהם.
בשאלות המעניינות באמת אין משקל רב למומחיות, אם כי יש משקל למיומנות. שאלות כמו קיומו של אלוהים היא עניין להכרעה של אמונה ולא לידע או מיומנות. שאלות של קפיטליזם וסוציאליזם יש בהן משקל רב לערכים ומשקל קטן של עובדות ומומחיות. בשאלות של היסטוריה עתיקה יש משקל לעובדות, אבל יש שם המון ספקולציות ואג'נדות. אפילו בשאלות שמשיקות למדע, כמו בחירה חופשית, אין משקל רב למומחיות (ראה ספרי מדעי החופש). בשאלות של תפריט בריא אין לך אלא להסתמך על מומחים. לך על המכנה  המשותף המוסכם, ובד"כ לדעתי כדאי להתעלם מתיאוריות שמנוגדות להסכמות המקובלות בתחום גם אם הן נשמעות לך הגיוניות (אלא אם יש לך סיבה להניח שדעת הרוב מוטה מסיבה כלשהי).

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

עליי להוסיף עוד משהו. מה שהסברתי בטור ההוא נכון גם למצב שבו אתה נחות. למשל, אם אתה מניח שהשני מוטה או לא שקל ברצינות את הטיעונים שכנגד, עדיין אתה יכול לגבש עמדה נגדו.

השאר תגובה

Back to top button