מרגיש שעולם המושגים שלי מצומצם מדי

שו”תקטגוריה: כללימרגיש שעולם המושגים שלי מצומצם מדי
ירדן שאל לפני שבוע 1

שלום כבוד הרב,
אני בתהליך חזרה בתשובה של בערך כשנתיים, ולומד בישיבה ציונית בארץ. את התהליך התחלתי בעקבות התעניינות רבה בפילוסופיה ומחשבת ישראל, וקראתי מכל הבא ליד ובין היתר גם ספרים וטורים שלך, בעיקר אלו הנוגעים לתחום האמוני-פילוסופי.
עכשיו בישיבה אני לומד גמרא והלכה בצורה מאוד פשוטה ובסיסית, ומוצא את עצמי צמא לעוד ידע בנוגע לתחום ההגיון התלמודי, פסיקות הלכה וכל התחום העצום הזה. הבעיה היא שבישיבה לא מתעסקים כל כך בנושאים האלה, וכל דבר שאני מנסה ללמוד בצורה עצמאית מורכב לי מדי, גם פוסטים וטורים שלך בתחום, כי באמת עולם המושגים והידע שלי מצומצם מדי גם בתחום ההלכתי-גמרתי וגם בתחום הפילוסופי.
יש לך אולי איזו עצה או המלצה איך לפתח ולהגדיל את העולם הזה? איזה ספר ללמוד או משהו בתחום הזה?
תודה מראש 🙂

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שבוע 1

שלום רב.
עצתי היא קודם כל להתקדם בלימוד גמרא רגיל, לפי מה שלומדים בישיבה. רק אחרי שתרכוש מיומנות טובה בעיון תלמודי תוכל להרחיב  את היריעה ללוגיקה תלמודית ומטא הלכה וכו’. אם תעשה זאת בשלב מוקדם מדיי זה לא יועיל לך ורק יבלבל. דרושה היכרות עם הגמרא והלימוד שלה לפני שמתחילים לנתח את ההיגיון של אלו.
אתה כן יכול להתקדם בדרכי העיון התלמודי הרגיל, ועל כך אני בהחלט ממליץ. ספרים כמו שב שמעתתא, או המידות לחקר ההלכה ודרכי משה של הרב עמיאל וכדומה, יכולים להועיל לך. אני לא בטוח שבשלב ראשוני תוכל להבין אותם, אבל אתה יכול לנסות.

השאר תגובה