עבודת המידות

שו”תקטגוריה: מוסרעבודת המידות
שמחה שאל לפני 2 שנים

שלום הרב. 
מה דעתך על עבודת המידות בגישה של בעלי המוסר, שמתמקדים זמן מסוים במידה מסוימת ועובדים רק עליה. תמיד זה היה נראה לי מעט נאיבי קיצוני ולא מחובר לחיים, גם ההתמקדות במידה מסוימת מעוררת אותה יותר, לעומת אם בדרך אגב תוך כדי החיים נתקלים בסיטואציות מסוימות ועושים את המעשה הנכון, ומשתנים לאט לאט. 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

מתנצל על האיחור. השאלה חמקה ממני.

זו שאלה בפסיכולוגיה שאין לי כלים לענות עליה. צריך לבדוק את היעילות של כל אחת מהדרכים וזה מה שיקבע. גם לבעלי המוסר כמובן אין דרך לענות על כך (אלא אם הם עשו ניסוי מסודר והגיעו לממצאים אמפיריים. יש לי חשד שזה לא נעשה שם).

שי זילברשטיין הגיב לפני 2 שנים

דרך הפעולה הזאת מאוד פופולרית גם בפסיכותרפיה רגילה, בעלי הגישה הקוגניטיבית התנהגותית (c.b.t) גם עובדים במתודה הזאת.

המטופל בוחר תחום בו הוא רוצה להתקדם, נניח פחד מגבהים והוא והמטפל עובדים רק על זה למשך 10 מפגשים עד שרואים שיפור. בדרך כלל הדרך הזאת עובדת.

איזו אלטרנטיבה אתה מציע ?
לבעלי המוסר היו הרבה מתודות לתיקון הרגש.
דרך פילוסופית, דרך התנהגותית וכדומה (תוכל לראות זאת בספר ‘תנועת המוסר הליטאית’ של ברויאר).

שמחה הגיב לפני 2 שנים

שי זילברשטיין שלום.
האלטרנטיבה היא כפי שהצעתי, לא להתמקד מיקוד ספציפי בתיקון המידות, אלא לחיות את החיים כמו שהם, להשתדל לעשות את הטוב, וממילא עם הזמן להקנות לעצמך מידות טובות.
ולהשוואה לפסיכולוגיה, כפי הידוע לי הפסיכולוגיה הקוגניטיבית התנהגותית עיקרה רק ההתנהגות עצמה הנראית לעין והשינויים השכליים הנדרשים לה. לעומתה תנועת המוסר עוסקת בשינוי פנימי במחשבות וברגשות, מה שמכונה “שבירת המידות”, ואיו קשר ביניהם לדעתי כלל. (מסיבה זו היא מוצעת גם לאנשים בריאים, ובעצם לכולם, דבר שגם הוא משונה בעיני כנ”ל…)
גם בפסיכולוגיה שכן עוסקת בנפש עצמה הפנימית, איני פסיכולוג, אבל נדמה לי שאין סיבה לאדם נורמלי להתחיל בכל מני התמקדויות בנקודות מסוימות בנפשו.
תנועת המוסר טוענת כי יש חובה לכל אדם להתמקד התמקדות מכוונת בנפש ובתיקונה, ולהתמקד אף במידות ספציפיות על מנת לשבור אותן, דבר שנוגד מאוד את האינטואיציה שלי.

השאר תגובה