פרי העץ המורעל לפי ההלכה

שו”תקטגוריה: כלליפרי העץ המורעל לפי ההלכה
עדן שאל לפני 2 שבועות

שלום וברכה הרב מיכאל,
נתקלתי לאחרונה בדוקטורינת פרי העץ המורעל וניסיתי לחשוב מה דעת חז”ל וההלכה על הסוגיא הזאת (ראיות קבילות שהושגו באופן לא חוקי או על ידי עבירה הלכתית) ולא עלו לי מקורות לראש. הרב יוכל להפנות אותי לסוגיות שקשורות לשאלה הזאת? אשמח גם לשמוע, מה דעת הרב בנושא הספציפי הזה מבחינה מוסרית והלכתית?
תודה.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שבועות

יש כאן שיקול של מניעה עתידית מול ענישה עכשווית. אולי נכון לקבל את הראיה ולענוש את מי שעבר את העבירה. כך משיגים גם הרתעה וגם צדק.
מבחינת ההלכה איני מכיר התייחסות ברורה לעניין, ובטח לא גורפת. יש מקרים משיקים כגון שטרא זייפא (אדם שזייף שטר כדי ליצור ראיית מיגו) בב”ב לג. או תוס’ בגיטין ד ע”א לגבי מזויף מתוכו, והערת רעק”א שם. יש כמובן כל מיני ראיות פסולות בעקיפין בגלל עבירות כמו עדות של רשע, אבל שם זו לא פסילה של הראיה אלא של האדם. זה גם לא בכל עבירה.

טירגיץ הגיב לפני 2 שבועות

יש גם סיכון שהרשעים ישתמשו במשטרה כדי לאיים אחד על השני. מאפיונר פלוני מאיים על פלמוני תעשה עבורי פשע כך וכך אחרת אדליף למשטרה מידע מרשיע עליך. מפה ומשם יצא לי להתרשם שזה אחד הכלים החזקים של העבריינים. ולא רק כדי להדיח אחר לפשע אלא גם כדי לסכל תחרות הם יכולים להדליף. החיסרון בסיכול תחרות הוא שהעבריין חושב שזה יקדם אותו, ולכן מניין למשטרה לדעת האם באמת כדאי לה לעצור את הזה שהדליפו עליו או שלמעשה זה יגביר את הפשע כי עצרו את אויבו של האויב. כמו שבזמנו אמרו שהמדיניות של ישראל להפגיז מקומות הובילה לשימוש מניפולטיבי בצה”ל ע”י פלגים מתחרים. זה פרי העץ האנונימי ולא יודעים האם הוא רעיל. אני לא מכיר את הנושא ולא יצא לי לראות האם ואיך מטפלים בבעיה הזאת שנראית טריוויאלית וכללית.

השאר תגובה