שאלה בענין שכר ועונש

שו"תקטגוריה: אמונהשאלה בענין שכר ועונש
א' שאל לפני 7 שנים

אני מוכרח לומר שהתפיסה של הרב במובן מסוים קצת 'מצילה' אותי, כי על ידי כך שהרב מסלק רעיונות 'מיותרים' אני מתפטר מהצורך להתמודד עם השאלות אליהם. אבל זה במישור האמוני, אולם במישור הקיומי אני מרגיש שיש בכך בעיה, שכן אלוהים 'רזה' כל כך שאינו מתערב בבריאה ולא משלם גמול למקיימי מצוותיו הוא אלוהים שאדיש לעולם, אדיש לרוע, וממילא הוא גם רע בעצמו, כיצד ייתכן שאלוהים – תכלית הטוב יהיה אדיש לסבל האנושי.

(אני לא שואל מה המוטיבציה לקיים מצוות, כי מן הסתם הרב יענה שיש חובה לקיים מצוות והמוטיבציה היא הרצון לעשות את מה שחייבים, ומי שאין לו מוטיבציה שלא יקיים – מה שכן מטריד אותי קצת שמושג ה'חובה' הוא מוסרי והאם יש חובה מוסרית לקיים מצוות של ישות לא מוסרית)

תודה רבה על התשובות עד עכשיו!

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

יש כאן חוסר הבנה.
הוא לא אדיש לעולם אחרת לא היה מצווה אותנו מאומה (ובעצם לא בורא אותנו), אבל חשוב לו שהעולם יתנהל על ידינו. אם הוא היה מתערב ומונע כל דבר שלא נעשה לרוחו אז בפועל הוא היה המנהל ולא אנחנו.
הוא גם לא אדיש לרוע שהרי הוא מצווה עלינו לעשות טוב. נכון שלפעמים חוקי הטבע וההתנהלות האנושית גורמים לרוע, אבל זה רע הכרחי. לא בגלל שהוא רוצה את זה או אדיש לזה.

א' הגיב לפני 7 שנים

הרב גזר מזה עיקרון תיאורטי שאין שכר ועונש בעוה"ז. אם ישנה חלוקה לתקופות במעורבות האלוהית, האם כמו"כ ישנה חלוקה לתקופות גם בשכר ועונש בעוה"ז (וממילא המחלוקת האם שכר מצוה בהאי עלמא איכא תלויה בתקופות) נשמע לי קצת מוזר.

איך שלא יהיה אם אין שכר בעולם הזה ואין שכר בעולם הבא המסקנה היא שאין שכר בכלל (לוגיקת אברהם אבינו והכובע…), האם זו לא התיאוריה של תלמידי צדוק?

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

לגבי שכר בעוה"ז, ברור שאם הקב"ה לא מעורב אז אין שכר ועונש בעוה"ז. הרי כל שכר וכל עונש הם תוצאה של התערבות שלו לטובתי או נגדי. זה לומר אותו דבר במילים שונות. המחלוקת ניטשה בזמן שניטשה, והמצב יכול להשתנות. וגם אז אולי טעו (שהרי מדובר בהערכת מציאות).
לגבי עוה"ב איני יודע אם יש או אין שכר (לא הייתי שם אף פעם). אם אין שם שכר אז כנראה אין בכלל, אלא אם הנשמה חוזרת איכשהו לכאן שוב ואז תהיה תקופה שיש התערבות. אבל כל אלו ספקולציות ואין יודע מי ומה.
אגב, אין שום קשר לאברהם וכובעו. שם מדובר על הנחת המבוקש וכאן מדובר על היסק רגיל לגמרי.
השאלה מי אחז השקפה כזאת ומי לא – אינה רלוונטית. השאלה הרלוונטית היחידה היא האם השקפה זו נכונה או לא.

א' הגיב לפני 7 שנים

אני שואל בקשר למשהו שקראתי באתר כאן: https://mikyab.net/%D7%A9%D7%95%D7%AA/%D7%A9%D7%9B%D7%A8-%D7%95%D7%A2%D7%95%D7%A0%D7%A9-%D7%95%D7%A2%D7%95%D7%9C%D7%9D-%D7%94%D7%91%D7%90/
הרב כותב, שלדעתו אין התערבות אלוהית בבריאה והעולם מתנהל על פי חוקי טבע קבועים.
בהנחה שעמדה זו היא פילוסופית עקרונית ולא רק אמפירית, סביר שאין הבדל בין תקופות ואין סיבה שבתקופה מסוימת הקב"ה יתערב בריאה ובתקופה אחרת לא.
אם כן כיצד הרב מפרנס את כל התיאורים בתורה על התערבות אלוהית, את עונש כרת כפי שהוא מופיע בחז"ל, והאלוהים אינה לידו של הנהרג בשוגג, כי לא אצדיק רשע, וכו' וכו'.

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

זה לא עקרוני אלא אמפירי. לא נראה שיש כיום מעורבות כזאת. כנראה יש הבדל בין התקופות (אם נאמין לנביאים). ראה כאן:
https://mikyab.net/%D7%9B%D7%AA%D7%91%D7%99%D7%9D/%D7%9E%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%99%D7%9D/%D7%97%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%A9-%D7%90%D7%97%D7%A8-%D7%90%D7%9C%D7%95%D7%94%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%A2%D7%95%D7%9C%D7%9D/

השאר תגובה

Back to top button