תמיכה בעסקים פתוחים בשבת

שו”תקטגוריה: הלכהתמיכה בעסקים פתוחים בשבת
שמחה שאל לפני 2 שנים

שלום הרב!
האם כדאי להימנע מלעשות עסקים ביום חול, עם עסקים הפתוחים בשבת, מצד מסייע בדבר עבירה?
לקנות מאדם שמחלל שבת, או עובר כל עבירה אחרת בעסק שאינו פתוח בשבת, נראה לי ברור שאינו נחשב מסייע. לסייע ברווחי השבת עצמה נראה לי ברור שאסור, אך אינני מבין היכן בדיוק עובר הגבול שמפריד בין האדם לבין עסקיו?
בנוסף מלבד העניין ההלכתי, אשמח לדעתו של הרב, בעניין הימנעות מקניה בעסקים אלו מצד שיקולים נוספים, כגון מחאה, או סתם לנסות לגרום לו להפסיד לקוחות שומרי תורה ומצוות, כי אולי זה יגרום לו לסגור בעל כורחו, או מצד שלא ישפיע על אחרים וכן הלאה. 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

אין איסור על קנייה בעסק כזה. מה שתחליט מעבר לזה, זו החלטה שלך. מחאה איני רואה כאן וזה גם לא יגרום לו לסגור וגם לא ישפיע על אחרים. מחאה גם לא שייכת במקום שבו האדם כלל לא מבין שזה מעשה בעייתי. לא נכון להעתיק נורמות (בוודאי כשהן לא הלכתיות) מחז”ל והראשונים והאחרונים לימינו כשהמציאות שונה.
אמנם אם יש לך שתי אפשרויות בשתי חנויות, אחת שפתוחה ואחת שסגורה בשבת, נראה לי נכון לקנות אצל שומר שבת, ולו רק כדי לפצותו על ההפסדים.

יושב ציון הגיב לפני 2 שנים

בס”ד
מה לגבי עמדת הרב לגבי צמחונות? הרב סובר שלחץ כזה על העסקים יותר פרודוקטיבי מלחץ בעניין שמירת שבת? או שהם יותר מבינים שזה מעשה בעייתי מחילוני לגבי שבת?

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

השאלה האם הלחץ אפקטיבי. בכל אופן, להיות צמחוני זו לא רק שאלה של לחץ אלא דבר בעל ערך עצמי.
ואכן, בהקשר של צמחונות יש יותר סיכוי שגם בעלי החנויות והקהל מבינים את הערך שבדבר (בניגוד לשבת), אם כי כמובן יש רבים שלא. אם תאמר ותסביר זה יועיל יותר מאשר סתם לא לקנות. במידה מסוימת זה נכון גם לגבי שבת.

השאר תגובה