אינסוף ,היש המושלם ,אלוקים, מתמטיקה

שו"תאינסוף ,היש המושלם ,אלוקים, מתמטיקה
אור פ שאל לפני 8 חודשים

שלום הרב , רציתי לשאול ברשותך לגביי מספר מושגים , לצערי יש לי חשש שבשל מגבלות השפה ודקות הנושא יהיה קשה לדון בו, אבל אנסה . (באופן כללי ככל שאני לומד יותר אני מבין שיש לי פחות מרחב תמרון בדיבור בנושא בלי ליפול לנונסנס).
1.לגביי "היש המושלם"(כפי שמובא באפלטון) ,"אינסוף קבלי" (זוהר, האר"י וכו' מה שמקובל לגביו כמובן) ,"אינסוף כמותי" (המתמטי) , אינסוף מטאפיזי" (דקארט?) והיחס שלהם ל"אלוקים" (המקראי או הדאיסטי) , אשמח לדעת אם הרב יכול להגיד משהו ממצה בנושא או שיש מאמר שאוכל לקרוא בנושא, כי מרגיש לי שכל המושגים הללו מתערבבים אחד בשני כל הזמן.
2.לגביי האינסוף, יש לכאורה אינסוף כמותי ואינסוף מהותי-רוחני.ולכ'  האינסוף הכמותי הוא אמנם כן חל על רעיונות (שכן המתמטיקה היא רעיונית וניתן גם לספור דברים שאינם פיזיים) אך יותר נראה שקשור לעולמנו הגשמי (שייך למרחבים זמן,חלל) , לעומת האינסוף המהותי שהוא מופשט ביסודו , האם אני מבין נכון?  האם לאינסוף הרוחני יש בכלל פשר?
3.האם יש קשר בין האינסוף הכמותי השייך לעולם המתמטיקה ולאינסוף "המהותי-מטאפיזי/רוחני"?  האם יש צורך בידע מתמטי כדי להבין ולדון באינסוף המהותי רוחני?
4.ראיתי בספרך "המצוי הראשון" שאתה לא מייחס את האינסוף (המטאפיזי רוחני) לאלוקים, הן בקבלה והן בפילוסופיה, דהינו שהאינסוף הוא משהו שמצוי תחתיו בהיררכיה.  האם אלוקים הוא מחוץ לסקאלה של "אינסוף"? לא ניתן להגדירו אינסופי? האם הוא תחת המושג "היש המושלם" האפלטוני? או שגם זה  מושג שתחתיט בהיררכיה .
5.הבאת בפרק על הראיה הקוסמולוגית מדרש יווני (כדי לפתור את עקרון שימור היישות) לגביי האינסוף כחומר היולי- לאיזה מהאינסופים הוא קשור? שכן הוא לכ' מתחלק ומכיל ניגודים
6.האם הרב מכיר מאמר/ספר שעושה סדר בדברים?
(יש ספר בהוצאת רסלינג ,בשם "מחשבת האינסוף" ,אך אני לא בטוח שייתן מענה.)
תודה רבה וסליחה על האריכות.
אור

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 8 חודשים

שלום אור.
לצערי זה כבד מדיי בשביל תשובה בשו"ת. אם תפרק לשאלה אחת כל פעם אפשר יהיה לנסות ולדון. מעבר לזה, אני לא נוהג לעסוק במשמעות של מושגים (למה קוראים כך או כך), כי זו סתם סמנטיקה. השאלות החשובות הן התוכניות ולא הסמנטיות. בנוסף, בחלק מהשאלות אני מניח שזה יהיה עניין של פרשנות (האם זה מדבר על אותו דבר כמו זה).

mikyab צוות הגיב לפני 8 חודשים

רק אוסיף שהציפייה שספר של רסלינג יעשה לך סדר במושגים נשמעת לי מנותקת מהמציאות (אם כי איני מכיר את הספר הזה).

אור פ הגיב לפני 8 חודשים

תודה הרב ,
אני תקווה שהרב יכתוב יום אחד מאמר בנושא.
אם אפשר אז רק תשובה לשאלה 3.
על האחרות אשאל בהזדמנות.
תודה
אור

mikyab צוות הגיב לפני 8 חודשים

אני חושב שהאינסוף בהופעותיו המחשבתיות פירושו בד"כ מושלמות, אם כי לא תמיד. ידע מתמטי יכול לחדד אבל ממש אינו תנאי להבנה. זאת כל עוד לא תרצה לגזור מסקנות ספציפיות אלא להבין הבנות כלליות. במקרים אלו אין חשיבות רבה לביטוי אינסוף. כמובן שאם תרצה להסיק מסקנות (כמו שאם אין לו סוף אין לו גם התחלה, בשער הייחוד. או שאם הוא אינסוף אז לא שייך בו צמצום וכדומה), לזה כדאי שיהיה ידע מתמטי וחשיבה זהירה. אלא שרוב מוחלט של החכמים שעסקו בזה גם להם לא היה הידע הרלוונטי, ולכן אם אתה רוצה להבין את דבריהם אתה לא צריך ידע כזה והוא עלול להפריע לך. לדעתי גם לא פעם הם טעו בגלל זה. ככלל, הנושא הזה שולי בעיניי.

אור פ הגיב לפני 8 חודשים

תודה רבה.
לא הצלחתי להבין איך יש קשר בין האינסוף הקונקרטי מתמטי לזה המטאפיזי רוחני (שבד"כ מייחסים לאל) ?. לכאורה הראשון מדבר רק על ריבוי כמותי ,בעוד השני מדבר על משהו שכאמור הוא פשוט לא מוגבל בערכו/מציאותו/איכותו.

mikyab צוות הגיב לפני 8 חודשים

אני מציע לא להישאר בתחום ההצהרות הכלליות. דיון כזה צריך להתנהל על דוגמאות. האמירות שהקב"ה אינסופי הן לגמרי כמותיות. הוא תופס את כל החלל, הוא בעל כוח אינסופי וכו'.

אור פ הגיב לפני 8 חודשים

איך השם יכול להיות כמותי בהיותו מופשט בלא מרחב וזמן?
אני הבנתי שאינסופי הכוונה באיכותו, כגון השפעתו, ערכו, אמיתותו וקיומו(דהינו שעומד מצד עצמו ללא צורך באחר וללא גבול) .

השאר תגובה

Back to top button