אמונה תמימה

שו"תקטגוריה: אמונהאמונה תמימה
מנסה להבין שאל לפני 2 חודשים

שלום הרב, מקובל מהראב’’ד ועוד כמה ראשונים שאין לחקור באמונה. אני מבין שלאימרה הזאת אין שום תוקף. השאלה שלי היא אם נניח בצד את השאלה הפרקטית האם משתלם לחנך דור של מאמינים פונדמנטליסטים, ונניח בצד את השאלה אם יש מצווה להאמין ולחקור (מה שנראה ברמב’’ם), כיוון שזה שנוי במחלוקת. אלא האם יש ערך בלהאמין אמונה רציונלית על פני אמונה מרגש?, כמובן שזה טיפשי בשבילי להאמין מרגש, אבל האם יש לי סיבה לחנך אנשים אחרים לאמונה רציונלית כי האמונה הרגשית זה אלוהים אחרים?, או שאין סיבה מלבד זו הפרקטית או שיש כזו מצווה?. מהי דעתך?.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

אין דבר כזה אמונה  מרגש. רגש אינו כלי לטענות עובדה. יש אמונה אינטואיטיבית (אינטואיציה היא כלי שכלי). מי שיש לו אמונה אינטואיטיבית הוא מאמין למהדרין. אין חובה לחקור. יש ערך לבסס אמונות שלך, לאו דווקא בקב"ה אלא בכלל. להיות אדם רציונלי וביקורתי.

מנסה להבין הגיב לפני 2 חודשים

אם אני חושב בצורה רציונלית וביקורתית ומגיע למסקנה מסוימת יש סיבה לחנך אדם אחר שיחשוב?למה?, אני בטוח במה שאני חושב, (כמובן לא בוודאות…) ומה רע מבחינתי לעשות כך?.
לחשוב זה דבר שפשוט קורה וטוב שכך, כי זה הכלי שאומר לנו איך נכון לחיות, אך אם יש לי אפשרות תאורטית לומר למישהו איך לחיות בצורה הנכונה לדעתי האם זה לא נכון?.
ושוב, השאלה היא לא מצד התלמיד אלא מצד המורה מהו הערך למורה שתלמידו יחשוב אם הוא פשוט יכול לומר לו מה נכון?.
(לדעתי זה הסיבה שהרבה מרבותינו הקדמונים אמרו לא לחקור באמונה, הם הבינו שלאדם חושב לא יועיל האימרה הזו, אך לאלו שלא חושבים זה טוב.)

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

הסברתי ואחזור שוב. יש ערך בהתנהלות רציונלית וביקורתית. הערך אינו רק כאמצעי להגיע למסקנות הנכונות אלא ערך מצד עצמו.

מנסה להבין הגיב לפני 2 חודשים

מצטער אולי לא הסברתי את שאלתי טוב. מהו הערך הזה?, מניין לך שיש ערך כזה?, למה יש ערך כזה לדעתך?.

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

קשה להסביר ערכים. אתה יכול גם לשאול מה הערך בלהיות משכיל, בלא לרצוח, לכבד הורים. האינטואיציה הערכית שלנו מזהה ערכים, וכשיש לך תחושה שזהו דבר בעל ערך זהו איתות ממנה.
אפשר להסביר זאת בכך שהחשיבה והביקןרת הם מותר האדם, ולכן שימוש בהם הוא המיצוי שלנו כבני אדם. להבדיל מכבשה שיכולה לעשות כל חייה רק טוב, אבל זה סתם בגלל שזה טבעה. לכן אין לזה ערך. ערך יש רק למה שאנחנו עושים מתוך חשיבה והכרעה.

מנסה להבין הגיב לפני 2 חודשים

יפה, תודה רבה

השאר תגובה

Back to top button