הפרדת רעיונות התורה מנסיבות התקופה

שו"תקטגוריה: פילוסופיההפרדת רעיונות התורה מנסיבות התקופה
שואל שאל לפני 7 שנים

בטירונות היה איתי בחור ממעלה גלבוע, שאמר לי שצריך להתיר היום יחסים חד מיניים, אמרתי לו שיש פסוק מפורש מה תעשה? אז הוא אמר שכמו שעין תחת עין דורשים לא כפשוטו כך גם במקרה הזה, הוא אמר שצריך לזהות בתורה את הרעיון ולהבדיל אותו מהנסיבות הזמניות של תקופת נתינת התורה, למשל זה לא אידיאל של התורה שנשים לא תירשנה במציאות דאז זה היה שייך כך גם לגבי מוסד העבדות וכך גם לגבי מעמד האישה בכלל וגם כלפי יחסים חד מיניים דהיום.
מה אתה אומר

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

זה אפשרי כמובן (ראה מאמרי על עבודה זרה נאורה ושינוי בהלכה). אבל צריך להציע פרשנות סבירה. בדברים שהבאת היתה רק הצהרה ולא פרשנות. יש לי אפילו כמה הצעות כאלה, ואכ"מ.

יאיר הגיב לפני 7 שנים

האם כוונת הרב היא שיש לו כמה הצעות להתיר את עניין היחסים החד מיניים?

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

אלו לא הצעות ממש קונקרטיות, אלא העמדות (אוקימתות) אפשריות שיובילו להיתר. לדוגמה, אפשר להציע שהתורה אוסרת רק במקום שמדובר בעבירה מחמת היצר ולא מחמת נטייה מולדת.
כמה פוסקים מניחים שאין תופעה כזאת ומדובר ביצרים (רמ"פ למשל). כלומר לשיטתו אם יש איסור אז בהכרח זו לא יכולה להיות נטיה טבעית (מוזר ביותר לענ"ד). בכל אופן, לפי הנחתו אפשר כעת להפוך את המטבע ולומר שאם השתכנענו שמדובר בנטייה את זה התורה לא אסרה.
אבל זו סתם הצעה. צריך לבחון האם יש דוגמאות נוספות כאלה בהלכה, ולנסות לחפש ראיות או אינדיקציות לפירוש הזה.

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

יש להוסיף כאן את הגמרא בקידושין פב ע"א שמתירה ששני בחורים ישנו במיטה אחת, שכן לא נחשדו ישראל על משכב זכור. רואים שלפחות בראיית חז"ל המצב היה שהומוסקסואליות לא נמצאת בישראל. ברור גם שהם ראו זאת כיצר ולא כנטייה, ומכאן סביר לפרש את האיסור כאיסור על יצר, ואולי יש מקום להוציא מכלל האיסור את בעלי הנטייה.
יצויין שהדבר מופיע להלכה ברמב"ם ושו"ע, כלומר הראייה הזאת היתה גם בעת החדשה.

מושה הגיב לפני 6 שנים

הסירטון הנ"ל מסביר איך להטמיע/להדביק/לשלב סירטון בתוך ההודעות שלנו
נא להעביר למקום המתאים
ניסיתי לשלוח זאת כשות לרב אבל לא הצלחתי

השאר תגובה

Back to top button