הפרכה לטיעון האונטולוגי גם כאשר מקבלים את כל הנחות הבסיס

שו"תקטגוריה: אמונההפרכה לטיעון האונטולוגי גם כאשר מקבלים את כל הנחות הבסיס
אוהד ג שאל לפני שנה 1

שלום, שמעתי הרצאה שלך בעניין הטיעון האונטולוגי שבו אתה מפרט את היתרון שלו אם מקבלים שקיום הוא חלק מהפרמטרים של שלמות. אלא שיש כאן כשל. אם זה מתקבל אז אחת השלמויות היא בוודאי גם חוסר יכולת להתכחש לשלמות (או לקיום או למידת האמת) של אותו "יש" בעל כל השלמויות. כלומר אם אתה יכול להעלות על הדעת משהו שאתה יכול להתכחש לקיומו (או לשלמות שלמויותיו או לאמת שבו בהכרה שלך) הוא בוודאי לא היש בעל כל השלמויות ולכן כל יש שאתה יכול לכפור בו הוא לא היש המדובר של אנסלם. העניין הוא שאז מתגלה שאין באמת שום דבר במשפט. כי אתה יכול לכפור תמיד ואז זה אף פעם זה לא יהיה היש הנכון ואז יוצא שאו שמתי שהוא תמצא את אותו היש שאי אפשר לכפור בו בהכרתך והוא יהיה היש הנכון (ואז תאמין) או שלא ואז תישאר ספקן. כלומר זה נותן אפשרות שאם תמצא את האל באמצעים אחרים אז הוא אכן יתאים להגדרה של עצמו ואם לא תמצא אז אתה צריך להמשיך לחפש כי אולי תמצא. ופה יש עוד בעיה כי אולי יכולת להבחין מיד באמיתות של אותו יש מבלי שום יכולת לכפור בו אמורה להיות אחת מהשלמויות שכן זה גדול יותר מיש שאפשר תאורטית לכפור במידת האמת (או בקיום שלו) שלו ולכן אם אתה לא מאמין מהשניה הראשונה המשפט מופרך ואין "יש" כזה ואם אתה מקבל את זה ומבחינתך אכן יש "יש" שלא ניתן לכפור בו לעולם בהכרתך – יאלץ אותך להניח שאם מישהו אחר כופר הוא משקר או שאותו "יש" מצוי רק בהכרתך מפני שאם אכן הוא היה גם במציאות זה היה תקף גם לשאר האנשים.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

אתה מניח הנחה שאיני יודע מניין היא נובעת. אב למעבר לזה, גם אם אכן אין יכולת להתכחש, זה לא סותר את העובדה שיש הרבה שוטים שמצליחים בכל זאת. זה אומר משהו עליהם ולא על הקב"ה. ומעבר לזה, גם אם מישהו מתכחש אחרי שיקרא את הראיה הוא יוכל לראות שיש סתירה פנימית במשנתו, וההתכחשות בטעות יסודה.
הטענה האחרונה שלך כאילו אם אפשר לכפור בו אז ייתכן יש גדול יותר (כזה לא שנית לכפור בו), גם היא אינה נכונה. אולי לא ניתן להעלות על הדעת יש כזה? 

אוהד ג הגיב לפני שנה 1

שבוע טוב. התשובה שנתת קצת לא הוגנת (בכל הכבוד). מה יותר בסיסי בתוך הגדרת "גדול ביותר" – שיהיה מצוי גם בעולם האמיתי או שיהיה כה גדול עד שלא ניתן יהיה להכחיש שהוא הגדול ביותר? כאב למשל הוא אמת דיי מוחלטת בעולם שלנו מפני שאם אתה הוגן לעולם לא תכחיש אותו ואפילו אם יש ספקן אמיתי שעושה דווקא הוא עדיין לא יסכים להעמיד את הספקנות שלו למבחן שמישהו ינפץ לו פטיש על האצבע כדי להוכיח שאין כאב. כלומר תחושת כאב זו אמת שמאוד מאוד קשה להכחיש ולכן מאוד אמיתית (ככ אמיתית שאף אחד לא היה רוצה להעמיד את עצמו במבחן ספק לגביה ובנוסף ניתן להוכיח אותה אפילו למי שמתכחש ולא מוכן להעמיד את עצמו בשום מבחן – כמו ספקן, פונדמנטליסט קיצוני או כל אחד אחר). לכן נראה לי שראוי שאחד הפרמטרים לאמת מוחלטת היא שלא ניתן יהיה בשום אופן להתכחש לה מפני שאיך אפשר שיש אמיתויות שאינן "אמת מוחלטת" שעצם קיומן "מחייב" אותך להאמין בהם יותר מאשר אותה אמת מוחלטת ומה בעצם אם ככה היתרון של אותה אמת מוחלטת? אגב זה שאנשים יכולים לטעות או שיש שוטים שמצליחים להכחיש את ה"יש" לא רלוונטית מפני שזה סותר- אם ה"יש" היה מספיק אמיתי (אמת מוחלטת, קיום מוחלט וכו') לא הייתה להם *אפשרות* להכחיש אותן (כמו בדוגמא שנתתי). ואז גם יוצא שאותו ה"יש" ו"האמת המוחלטת" הם דברים שונים וזו גם סתירה למשפט. ואפשר כמובן לטעון להסתרה (אצלנו) או מאיה (אצל ההודים) וכל טענה אחרת לישב את זה אבל אז אתה כבר חוזר לטיעונים "דתיים" ולא מסתמך על ההוכחה האונטולוגית.

לגבי החלק השני: אי אפשר גם להעלות על הדעת "יש" הגדול ביותר(!) אפשר רק להעלות על הדעת שניתן להעלות על הדעת שיש דבר כזה. הרי בשבילנו אין סוף זה לעולם דבר גדול שממשיך לגדול ללא סוף למרות שאנחנו מבינים שזו לא המשמעות שלו. אנחנו לא יכולים לתפוס אידאה אינסופית בשכל רק להניח שזה יכול להיות קיים. כלומר אני רק אומר בפה שאני יכול להעלות על הדעת שיש דבר כזה אבל בפועל אין לי מושג בשום פרט של אותו יש בגלל שזה גדול עליי להבין מה זה אומר "הגדול ביותר שאי אפשר להיות גדול ממנו". לכן גם כאן אם העליתי על הדעת שיש "יש" ככ גדול שלא ניתן להכחיש את גדלותו או אמיתותו אז אפשר להעלות את זה על הדעת.

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

לא יודע מה לא הוגן. הנחתך חסרת כל בסיס בעיניי. זה הכל.

הפוסק האחרון הגיב לפני שנה 1

ההוכחה האונטולוגית מוכיחה כי שהחושב עליה הוא מושלם יותר מאלוהים שהרי הוא יצר אלוהים בהבל מחשבתו. עובדה זו, הנחת בסיס זו, אינה צריכה בירור. היא ברורה מעל לכל ספק למוכיח ההוכחה ולמאמיניה.

אוהד ג הגיב לפני שנה 1

"אי אפשר גם להעלות על הדעת “יש” הגדול ביותר(!) אפשר רק להעלות על הדעת שניתן להעלות על הדעת שיש דבר כזה." זו לא הנחה זו עובדה.
ומה ההבדל בין תשובתך לבין פונדמנטליזם או ספקנות שאתה מתנגד אליהם? הרי הסברתי את העמדה שלי ואתה השבת בלי נימוק.

אפ הגיב לפני שנה 1

הרב למה לא יכול האתאיסט פשוט להגיד "עכשיו כשאני מבין שקיום במציאות הוא תוספת הכרחית לשלמות האל אז אני לא יכול להעלות על הדעת דבר כזה" ואז המשפט לא עובד?

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

הוא בהחלט יכול לומר. כשמכחישים את ההנחות ודאי שאפשר לדחות את המסקנה. אבל לא ברור האם הוא צודק. גם אם הוא לא מקבל את קיומו של יש הכרחי, אינני רואה מה השתנה לעניין זה שהוא יכול להעלות זאת על הדעת. זהו העוקץ בטענתו של אנסלם. הוא לא מדבר על אמונותיו של האתאיסט אלא על הגדרות, ואין סיבה לחשוב שאחרי הטיעון ההגדרה נהייתה ריקה.

אוהד ג הגיב לפני שנה 1

כלומר שהאתאיסט בפועל כן יכול להעלות את זה על הדעת ולכן לפי ההגדרה הוא מחויב גם אם הוא אומר את זה בפה ולכן הוא לא אתאיסט באמת (זו הכוונה בלחשוף לו את היהלום בתוך הכספת שאתה מזכיר בשיעורים שלך). אבל מה זה אומר באמת "להעלות על הדעת"? אנחנו מעלים על הדעת משהו שאנחנו לא מבינים אותו ולא יודעים מה הוא באמת מכיל או לא מכיל (הרי באמת לית מחשבה ותפיסה בך כלל) – אז גם מה הקשר בין השלמות (או גדלות) לפי הגדרתי ולפי הגדרת מישהו אחר וממילא איך אני יודע בכלל להגדיר לעצמי מה זה כולל – הרי כמו שהסכמת אם זה היה כולל בפועל שאחת השלמויות היא גם חוסר יכולת להתכחש לשלמות אצל אחרים – זה היה מאיין את המשפט. הבנתי שאתה לא מקבל בכלל שזה כולל את זה – אבל איך אפשר להכריע? שק"ד עצמי?

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

אנחנו מבינים ויודעים אבל לא תמיד מבינים את ההשלכות. מי שיודע את אקסיומות הגיאומטריה אבל לא יודע שיוצא מהן משפט פיתגורס, אתה חושב שהוא לא באמת יודע אותן? לא מסכים.

אוהד ג הגיב לפני שנה 1

הוא יודע – זה נכון. אבל זה לא משפט פיתגורס – כאן אחת האקסיומות לא ברורה בפועל רק בתאוריה. אתה אומר שאתה מבין את ה*משמעות* של שלמות בכל המובנים/אמת מוחלטת/ הגדול ביותר ומה זה אומר? אני מדבר על הבנת הדבר עליו אתה מדבר – הבנת ה"יש" ומה הוא כולל ולא את האפשרות להעריך שיכול להיות יש עם פרמטרים נשגבים כאלו או אחרים. איך אפשר להבין מה זה אידאה של שלמות שאין יותר ממנה? או שאתה טוען שעצם זה שמישהו אומר שהוא "יכול להעלות על הדעת שקיים יש הגדול/השלם ביותר" בתאוריה מחייב אותו כבר למלא מה אותה שלמות או גודל כוללים בעצמו – ובכל מקרה זה מחייב אותו גם אם הוא לא יודע את הפרטים בגלל עצם ההודאה הראשונית שהוא בעצמו יכול להעלות דבר כזה על הדעת?

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

איני רואה טעם להמשיך. הסברתי מה שהיה לי להסביר. אנחנו חוזרים על עצמנו.

השאר תגובה

Back to top button