חוקי טבע – יישים

שו"תקטגוריה: אמונהחוקי טבע – יישים
משה שאל לפני 6 שנים

שלום הרב,
רציתי לדעת האם הרב חושב שמכניקת הקוונטים מאששת את היותם חוקי הטבע כיישים.
הרי מי שמר שייבראו שתי האלקטרונים בו זמנית?
בוודאי שזה דבר שלא היה כלול בחומר עצמו אלא חיצוני לו. (כי החומר לא היה קיים קודם לכן)
מכאן שחוק השימור הוא חיצוני לחומר ואיתו מן הסתם שאר החוקים אינדוקציה, איך כוחות מושכים גופים מבחוץ וכו'
הלא כן?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 6 שנים

כוונתך לאלקטרון ואנטי אלקטרון (ולא שני אלקטרונים).
זו טענה מעניינת. חוקי שימור הם לכאורה תוצאות פעולתו של גורם שדואג לשימור. אמנם שימור אנרגיה או תנע יכולים להיות תוצאה של תכונות הגוף עצמו (שלא משנה מהירות אם לא פועל עליו כוח), אבל חוקי שימור בהיווצרות של חלקיקים הם אכן שונים.
במאמר שמובא כאן למטה עמדתי על כך שהיווצרות כזאת סותרת חוק שימור פילוסופי (שימור היישות). גם זה מעיד על גורם חיצוני כלשהו:

חכמה, בינה ודעת – על דיאלקטיקה של לימוד תורה ומחקר אקדמי


במו"מ שניהלתי עם טוקבקיסטים אחרי הטורים שלי ב-YNET עלתה האפשרות שהעולם נברא יש מאין בתהליך קוונטי וזה מייתר את ההנחה שיש בורא. אמרתי שלדעתי זו טעות מפני שהיווצרות קוונטית לא באמת נוצרת מוואקום מוחלט אלא מוואקום קוונטי. כלומר חוקי תורת הקוונטים כן קיימים שם (בלעדיהם לא היתה היווצרות ספונטנית). ולכן השאלה מי יצר את חוקי תורת הקוונטים נותרת בעינה.
נדמה לי שזו גם תשובה לשאלתך. אכן היווצרות כזאת נשלטת על ידי חוקים. לא נכון שלפניה לא היה כלום. השאלה האם החוקים עצמם הם יישים – אני לא בטוח, אבל לכאורה הם אמורים להיות פעולות של יש כלשהו.

משה הגיב לפני 6 שנים

הטענה של הזה מYNET היא טענתו של הוקינג.
בכל מקרה, במכון ויצמן ענו לי שזה לא הגיוני ע"פ נוסחאת אי הוודאות כמדומני, שככל שהאנרגיה יותר גדולה ככה גם זמן שהוא אמור להעלם גדל מאוד. [אלא בתקופתו שחשבו שסך האנרגיה היא 0 ושווה בעולם אבל מאז האנרגיה האפלה כבר לא נכון].

ובנוגע לחוקי שימור יישות אינני יודע מדוע צריך אותם. הרי אני לא רואה קושי בליצור יישויות העיקר שסך האנרגיה בעולם תשתווה לא כך אומר אינשטיין? בחוקי שימור מסה אנרגיה.

פה רואים שימור מיוחד של החוק הזה ממש. בוודאי שהוא חיצוני לחומר. אם ככה א. איפה הוא שוכן. ב. מי מפעיל אותו?

השאר תגובה

Back to top button