יום כיפור או שבת?

שו"תיום כיפור או שבת?
דורון שאל לפני 3 שנים

שאלה לחכמים ולמשכילים…
 
שמעתי בעבר שיום שבת "חשוב יותר" מיום כיפור.
מהו מעמדה של התפיסה הזו? הלכתי, הגותי ואולי אחר? אם השבת אכן "חשובה" יותר באיזה מובן זה ככה? האם יש מחלוקות מהותיות לגבי תפיסה זו?
 
תודה

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

שאלה לחלוטין לא מוגדרת. מה פירוש "חשוב יותר"? עונשה חמור יותר? כן. דוחה יו"כ? לא.

הפוסק האחרון הגיב לפני 3 שנים

ודאי ששבת חשובה יותר. הרעיון של שבת הוא הרעיון הגדול.

יום כיפור הוא יום סתמי של טקסים שכל מיני טפשים חושבים שהם משפיעים במשהו.

יום כיפור הומצא בשביל למלא צורך של דרעקים. השבת נועדה להילחם בצורך של הדרעקים.

דורון הגיב לפני 3 שנים

מיכי, אכן כך חשבתי. שמעתי את התובנה הזו בעבר מאדם שאני מעריך (אורי שרקי) אבל יתכן שגם הוא סייג אותה באופן שאתה רמזת עליו כאן. אני פשוט לא זוכר.

כשלעצמי אני נוטה לחשוב שהעיקרון הפילוסופי העומד מאחורי "מוסד השבת" תואם יותר את רוח היהדות מיום הכיפורים. זו כמובן ספקולציה בלבד (אך כידוע ספקולציות אינן מוטעות בהכרח).

עם זאת מובן מאליו שתשובתך שלך והספקולציות שלי הן כעפרא דארע לעומת דבריו לעיל של פוסקנו האחרון. זכינו שנינו.

סקרן הגיב לפני 3 שנים

נקודת מבט מעניינת, ר' הפוסק.

מיכי הגיב לפני 3 שנים

התואם לרוח היהדות, גם אם זה אכן נכון, אינו קריטריון לחשיבות. ייתכן שהתורה רוצה יום אחד שבו נצא מרוח היהדות הרגילה וזה יכול להיות בעל חשיבות עליונה.
צא וחשוב, מה תואם יותר לרוח היהדות, ימי החול או השבת? וכמאמר המשורר: אז למה לא כל יום הוא חול?

דורון הגיב לפני 3 שנים

למה "תואם לרוח היהדות" הוא לא קריטריון לחשיבות? אני יכול להבין אם תגיד שהוא לא הקריטריון היחידי; אני יכול להבין אם תגיד שהוא לא קריטריון תורני. אבל לא קריטריון בכלל?
לגבי שאלתך מה חשוב יותר: יום שבת או ימי החול יש לי דווקא תשובה (או התחלה של תשובה…) אבל גם היא מבוססת על ספקולציה שלי עצמי (ועדיין יתכן שהיא נכונה).

דורון הגיב לפני 3 שנים

כעת נזכרתי בדבר נוסף ששמעתי משרקי, אפרופו שאלתך על חול ושבת. שרקי דיבר על האירוע "המקודש" ביותר שבו הכוהן הגדול נכנס לקודש הקודשים ביום כיפור. הוא טען- אם כי אולי גם כאן סייג את טענתו- שהחלק הכי חשוב בטקס הזה הוא לא הכניסה פנימה אלא היציאה החוצה. ההסבר שלו גם הוא היה, אם אני זוכר נכון, "ברוח היהדות": המטרה שלנו איננה החריגה מהיומיומי אל העל-טבעי והקדוש אלא "העלאה" של היומיומי (המתבטאת בהפצת הקדושה מבפנים והחוצה, אל העולם).

נשמע קצת קוקיאני, נשמע אולי גם קצת כמו "וורט", אבל כאמור זה לא ממש משנה. חשוב אם זה תואם ליהדות או לא. ומכאן מתחיל הדיון.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

זו בדיוק הייתה טענתי על שבת וימי החול.
לא כתבתי שזה לא רלוונטי אלא שזה לא הקריטריון.

דורון הגיב לפני 3 שנים

מי דיבר על רלוונטיות?
בכא לא הבנתי אותך. אם אדם רוצה להבין לעומק
תופעה תרבותית כלשהי מן הסתם עליו ללמוד להבחין בין עיקר לטפל מבחינתה, כלומר לנסות לחלץ את הקריטריונים היוצרים את ההבחנה הזו. זה מה שעמד מאחורי שאלתי.

מן הסתם גם לך יש קריטריונים להבחנה כזו בין חשוב וחשוב פחות ביהדות. ממילא תוכל לנסות אותם על השאלה שלי

הפוסק האחרון הגיב לפני 3 שנים

אבל גם שבת מתגמדת ביחס לדברים אחרים. חשובים יותר:

{ט} לוּלֵי יְהוָה צְבָאוֹת הוֹתִיר לָנוּ שָׂרִיד כִּמְעָט כִּסְדֹם הָיִינוּ לַעֲמֹרָה דָּמִינוּ: {י} שִׁמְעוּ דְבַר יְהוָה קְצִינֵי סְדֹם הַאֲזִינוּ תּוֹרַת אֱלֹהֵינוּ עַם עֲמֹרָה: {יא} לָמָּה לִּי רֹב זִבְחֵיכֶם יֹאמַר יְהוָה שָׂבַעְתִּי עֹלוֹת אֵילִים וְחֵלֶב מְרִיאִים וְדַם פָּרִים וּכְבָשִׂים וְעַתּוּדִים לֹא חָפָצְתִּי: {יב} כִּי תָבֹאוּ לֵרָאוֹת פָּנָי מִי בִקֵּשׁ זֹאת מִיֶּדְכֶם רְמֹס חֲצֵרָי: {יג} לֹא תוֹסִיפוּ הָבִיא מִנְחַת שָׁוְא קְטֹרֶת תּוֹעֵבָה הִיא לִי חֹדֶשׁ וְשַׁבָּת קְרֹא מִקְרָא לֹא אוּכַל אָוֶן וַעֲצָרָה: {יד} חָדְשֵׁיכֶם וּמוֹעֲדֵיכֶם שָׂנְאָה נַפְשִׁי הָיוּ עָלַי לָטֹרַח נִלְאֵיתִי נְשֹׂא: {טו} וּבְפָרִשְׂכֶם כַּפֵּיכֶם אַעְלִים עֵינַי מִכֶּם גַּם כִּי תַרְבּוּ תְפִלָּה אֵינֶנִּי שֹׁמֵעַ יְדֵיכֶם דָּמִים מָלֵאוּ: {טז} רַחֲצוּ הִזַּכּוּ הָסִירוּ רֹעַ מַעַלְלֵיכֶם מִנֶּגֶד עֵינָי חִדְלוּ הָרֵעַ: {יז} לִמְדוּ הֵיטֵב דִּרְשׁוּ מִשְׁפָּט אַשְּׁרוּ חָמוֹץ שִׁפְטוּ יָתוֹם רִיבוּ אַלְמָנָה: (ס) {יח} לְכוּ נָא וְנִוָּכְחָה יֹאמַר יְהוָה אִם יִהְיוּ חֲטָאֵיכֶם כַּשָּׁנִים כַּשֶּׁלֶג יַלְבִּינוּ אִם יַאְדִּימוּ כַתּוֹלָע כַּצֶּמֶר יִהְיוּ: {יט} אִם תֹּאבוּ וּשְׁמַעְתֶּם טוּב הָאָרֶץ תֹּאכֵלוּ: (פ) {כ} וְאִם תְּמָאֲנוּ וּמְרִיתֶם חֶרֶב תְּאֻכְּלוּ כִּי פִּי יְהוָה דִּבֵּר:

השאר תגובה

Back to top button