כתיבת עבודות אקדמיות וכד' בתשלום לסטודנטים בירור מוסרי בלכתי-משפטי

שו"תקטגוריה: הלכהכתיבת עבודות אקדמיות וכד' בתשלום לסטודנטים בירור מוסרי בלכתי-משפטי
אני שאל לפני 3 שנים

שלום הרב מיכאל אברהם
השאלה שלי אולי עשויה להיראות טיפה אקזוטית אני אודה מאוד על התייחסותך האינטלקטואלית והלמדנית.
אני כותב עבודות אקדמיות בתשלום לסטודנטים.
לאחר דין ודברים עם מיטב מחבריי הדוסים הצדיקים, הועלה הצורך שלי ושליהם להיוועץ בחוות דעת של אינטלקטואל אקדמי ותורני שלא מהסס להביע את דעתו האיזוטרית ביותר בפומבי.
אז כפי שניתן להסיק אני המצדד לחיוב בשאלת מוסריות פרנסתי וחבריי הקטגורים.
אציע את מיטב טענותיי לחיוב, אם יש לך טענות נוספות או חזקות מהן לחיוב אשמח לשמוע ואם יש לך טענות לשלילה גם אשמח לשמוע, אשמח גם אם תפריכני, אני אדם בעל ערכים ואם אשתכנע שאיני מוסרי או הלכתי אשנה את דרכי.
כפי שניתן לשער אני קפילסיט ולעיתים חברי מכנים אותי אנרכיסט. לאחר מספר הנחות יסוד קפיטליסטיות הגעתי למסקנה שהרבה חוקים שהמדינה מחוקקת אינם בעלי תוקף משפטי-הלכתי או מוסרי. דוגמא לכך, חובת העמידה באור אדום, או חובת דיווח על מוצרים ועסקים קטנים.
אני חושב שהמציאות המורכבת כיום בה ישנם חוקים ומעשים של המדינה שתומכים בי כמו הצבא מערכת הביטחון והבריאות ומנגד חוקים שפוגעים בי כמו מיסים, הגבלה בתעסוקה וכד\\\\\\\', מובילים אותי לכך שאני כאזרח פרטי משקלל לעצמי מהו הטוב בעיני ואיפה אני נעזר ותורם מנגד.
כך לעיתים אני אומר לחברים שאם אתם ימניים אז אתם אמורים להעלים מס כי חלקו מגיע למשרד התרבות החינוך והספורט ולהשקיע את הכסף שלכם בהתיישבות, ביטחון ורפואה. כשאומרים לי מנגד שהשמאלני יעשה גם כך אז אני אומר אדרבה מצויין.
בצורה דומה אני חושב שמספר חוקים שגם האוניברסיטאות למיניהן מחוקקות אינן בעלות גושפנקא הלכתית-משפטית וככזה הם מאבדות את התוקף שלהם. כדוגמא לדבר המבחנים המקוונים שנערכו בתקופת הקורונה. חלק מהמרצים דרשו שהסטודנטים שלא ייסתכלו בחומר. כללו של דבר חוק שאי אפשר לפקח עליו אינו בעל תוקף חוקי בעיני, בצורה דומה לכך שעדות שאי אתה יכול להזימה אצל חז\\\\\\\"ל או אצל פופר לגבי תיאוריות מדעיות.
מנגד אונס למשל לא אסור בעיני כי זה בנוהל של האוניברסיטה אלא כי זה לא מוסרי וככזה ראוי שיחוקקו המחוקקים חוק משפטי או תורני בנידון.
אם כן ישנן הרבה טענות כלפי כשלרוב בעיקר בסיסן הוא תדהמה מהמרידה במוסכמות החברתיות. הנפוצה היא שאני גונב או משקר אני לא מבין ממי הגזילה ולמי השקר וכדלהלן.
אני עושה עסק עם אדם ובד\\\\\\\"כ שנינו עומדים בהתחייבויות שלנו.
ועכשיו לגבי כתיבת עבודות. לאחר האריכות אכתוב כעת בקצרה.
1. האוניברסיטה לא יכולה לאכוף העתקות, כתיבות עבודה וכד\\\\\\\' וככזה אין תוקף לחוק שלה וסטודנט הלומד במוסדותיה רשאי לעשות כעולה על נפשו (לכן גם מעמדה יורד ואכמ\\\\\\\"ל), מנגד לשקר אסור רק כאשר השקר יוצר מציאות מעוותת כמו שקר בבי\\\\\\\"ד או בבית משפט מאחר ואין באמת תוקף למוסמך במדעי החברה-רוח בעיני אין משמעות לשקר בתחום זה (לגבי מדעים מדוייקים איני בקי). כ\\\\\\\"כ ראיתי שטענת שבדברים כגון אלו \\\\\\\"זה יותר שקר מגניבת דעת\\\\\\\".
2. כקפיטליסט אחת מטענות היסוד שלנו היא שהסוציאליסטים, ברגע שיש להם כח הם נוטים להשחת, ולמסקנה האקדמיה בעיניי מושחתת, ואם לא כל המרצים או האחראים, הרי אין לה תוקף אקדמי מבחינתי וככזו החותרת לאמת.
3. סטודנטים פונים בכל מקרה לכותבים אני מתחרה עם עמיתים בשוק האפור הזה.
4. חשוב לי להדגיש שאני לא בורח לטענות מפלט. אחד המרצים המוערכים עלי טען שהאבן-רושדים היו סוברים שזה מוסרי לשבת על ההר ולהגות בפילוסופיה ובסרטים ומידי פעם לרדת לכפר סמוך ולבזוז אותו, אני לא עושה את זה \\\\\\\'לשמה\\\\\\\' אני עושה את זה לפרנסה המחיר גבוה ושני הצדדים נהנים כמו בכל עסק בסופו של דבר. ואולי זה כן לשמה כי יש לי יותר זמן לקרוא ספרים.
אציין בסוף דברי עוד שלעיתים אנשים מוסריים פוגעים בעצמם, לטובת זולתם או לטובת ערכים וזה מאוד לא מוסרי בעיני.
בברכה
אני

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

איני יודע מאיפה להחחיל. לא מסכים למילה כאן.

  1. יש חובה לציית לחוק, גם אם אינו צודק. אלא אם זה חוסר צדק קיצוני. איני יודע אם אתה דתי (מחויב להלכה), אבל מבחינה הלכתית זהו דין גמור של דינא דמלכותא. ואם אתה סבור אחרת בשביל זה יש דמוקרטיה שדרכה תוכל להשפיע על החוק ולנסות לשנות אותו. 
  2. מעבר לאי ציות לחוק, זהו עוול מוסרי ושקר. הן כלפי האוניברסיטה שמסמיכה אדם בלי שבדקה את כישוריו, וכך אתה מוציא שם רע לאוניברסיטה כשרואים את תוצריה החלשים. וגם כלפי השוק החופשי (אפרופו קפיטליזם) שאליו יוצא אדם נטול כישורים ובעל תעודה. זו הונאה של המעסיק הפוטנציאלי שלו. וכמובן גם שקר יש כאן. זה שאתה חושב שאין ערך אמיתי לתואר במדעי החברה (אני לא כתבתי זאת. אמרתי שזה ללא מדע ושיש שם הרבה שטויות. זו טענה אחרת), אז אל תלמד את זה. אתה לא יכול להתבסס על זה כדי לשקר ולעשות עושר שלא במשפט.. 
  3. אכן יש אחרים. על כך נאמר "ליסטים כמותך כבשוה". זה שיש אחרים שמוכנים לגנוב עבורך לא אומר שמותר לי לעשות זאת עבורך.

אתה מזכיר לי כד הווינא טליא בישיבת ההסדר, ורציונליסט מדופלם כמובן (זה הגיל), החלטתי במקום ללמוד תורה לקרוא ספרים מסוגים שונים (מה שאני מכנה כיום תורה בגברא). טענתי כלפי חבריי שאין בכך שום בעיה, כי לממשלה ולצבא איני חייב כלום. הם אפשרו את ההסדר ככניעה לאילוץ פוליטי ואין להם עניין שאלמד. לראשי הישיבה איני חייב כלום. אז לכן איני פוגע באף אחד. אני חייב לומר לך שהטיעון ההוא שלי היה חזק לאין שיעור יותר מהטיעון המוזר שלך (מה עוד שבמינוח שלי כיום הייתי אומר שגם מי שלומד בישיבה, עוסק לא פעם בתורה בגברא. אז מאי שנא הכוזרי והמהר"ל מקאנט ושפינוזה?!).

אני הגיב לפני 3 שנים

אוקיי

1. בכוונה לא נכנסתי ל'דינא דמלכותא'. זוהי סמכות של דין גויים בעיני + אם הוא תורם לצדק במידה מרובה מהאי-צדק, כפרשנות לר"ן ורמב"ם. ונו… באמת להשפיע דרך הדמוקרטיה עיין בטור שכתבת על ללכת ולהצביע.

2. א. אתה רציני במה שאתה כותב כאן? על איזה מעסיק פוטנציאלי מדובר. אתה מזכיר לי טענה שקראתי פעם בספר תורת המשחקים שדנה בבעיית האסיר. השאלה הייתה למה שסטודנטים בתארים קשים פשוט ייתאגדו ביחד, לא ילמדו למבחנים והרף יישאר אותו הרף, למה להשקיע כ"כ. דוגמא נוספת נבחרות הכדורסל של הקולג'ים בארה"ב קבעו שבמקום שכל השחקנים ישקיעו הרבה זמן באימונים שיגזול מהלימודים, כל מוסד יקציב זמן מוגבל לאימונים המאבק של הקבוצות נשאר אותו מאבק.
איזה תוקף יש למוסמך בפסיכולוגיה? אתה בעצמך טוען שזה חסר ערך? עצם העובדה שאני לא יכול לפתוח קליניקה ולהציג את עצמי בתור מטפל קליני זה העוול.
ב. המציאות כיום היא שהרבה מוסדות דורשים שיהיה לך סתם תואר ראשון ואפילו לא מסתכלים על הנייר, החל מפקידים בבבנק, מזכיות, עובדי מדינה.
ג. אם כבר ואם כבר המציאות היא הפוכה שמרצים בואניברסיטאות מכובדות מכשילים קורסים וסטודנטים כדי שהתואר יהיה 'יוקרתי'. דווקא ציפיתי שתביא דוגמאות על קלקוליה של האקדמיה אחרי שראיתי שכתבת על זה.
בנוסף לכך סטודנטים מכל המקצועות לומדים קורסים לא רלוונטים בעליל למקצוע שלהם (יהדות, סטטיסטיקה, מבוא ל- וכו' וכו') ולמה שהם יעשו (קורסים שלעיתים לא נכנסים לממוצע ודורשים רק עובר) אז איפה ההונאה פה לשיטתך?

3. רק אם אתה צודק לגבי 1, 2.
4. היא הנותנת אז גם לבייניש מצוי אסור לצאת לדייטים נכון? ואם הוא מתבטל מתורה או שלא משקיע את כולו בלומדעס אז הוא עובר על דינא דמלכותא? באמת אסור לעבור באדום לשיטתך? ולקרוא את שפינוזה בתוך הרב זק"ל זה בסדר כמובן.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

יש קלקולים בכל מקום, ועדיין הטענות האנרכיסטיות הללו (על אף חיבתי לאנרכיזם) הן מופרכות וילדותיות בעיניי.
זה שלפעמים יש קורסים לא רלוונטיים או תארים בעייתיים (וכתבתי על כך לא מעט) אומר שניתן להעתיק עבודות בלי אבחנה? או שמא אתה מקפיד רק על קורסים לא רלוונטיים? איזה מין טיעון ילדותי זה?! אתה אמור להחליט במקום המעסיק מה הוא דורש מהמועסק שלו? אני ממש לא מצליח לראות כאן בדל טיעון. אלו דברי הבל. ואני אומר זאת כמי שמרבה לבקר את הגורמים שהזכרת כאן.
אבל כתבתי את מה שהיה לי לכתוב.

השאר תגובה

Back to top button