לקראת הבחירות – מהפך מדיני

שו”תקטגוריה: כללילקראת הבחירות – מהפך מדיני
מאיר שאל לפני שנה 1

שלום רב,
בבחירות הקודמות הרב אמר כמה פעמים שמבחינה מדינית לא משנה כלל מי יהיה ראש הממשלה, כולם יעשו את אותו הדבר (את מה שהמציאות מאלצת).
האם השנה לא הוכח אחרת לאחר הסכמי השלום עם מדינות ערב? לכאורה זו גישה שונה להיבט המדיני שעד כה לא נקטו בה, לנסות לעשות שלום עם מדינות ערב שונות ולאט לאט להשפיע מבחוץ לבפנים.
ועוד שאלה קצת חצופה (סליחה…), האם אין כאן ערעור על צורת ההסקה הפוליטית של הרב, הרי במחשבה לאחור, ספק אם צעדים כאלה היו אפשריים לולא נתניהו בגלל כישוריו הבין אישיים (וכך גם בחיסונים) כך שבסופו של דבר כן חשוב להתחשב בכישורים האישיים של המועמד.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

שאלה טובה. לא יודע.
ראשית, אני לא בטוח שזו הצלחה גדולה, וגם לא שזה משנה משהו. אלו מדינות רחוקות שהשלום איתן רחוק מלהיות משמעותי. יתר על כן, במשבר הראשון שיהיה לנו כאן בסביבה, אני מניח שנחטוף את הסכמי השלום הללו בפרצוף, כמו שקורה כל הזמן מצרים וירדן. נכון שכאן לא שילמנו מחיר משמעותי, בניגוד לירדן ומצרים, ולכן אין כאן סיכון גדול אבל גם לא רווח מאד משמעותי.
שנית, אני ממש לא בטוח שזה קשור לכישורים של ביבי, ולא לנסיבות חדשות במדינות ערב (אחרי האביב הערבי ועוד) ובעיקר לקשרים שלו עם טראמפ ולמקרה (המוצלח מבחינתו והאומלל מבחינת האמריקאים ורוב שאר העולם) שהביא לבחירתו של טראמפ. הוא הימר על הסוס שבמקרה ניצח, וזה לא קרה בגלל כישורים אלא בגלל שהאלטרנטיבה (הדמוקרטים) היא לגמרי נגדו. כעת נבחר ביידן, ואני מניח שיהיה לו יותר קשה להוציא לפועל מדיניות. כאן נוכל אולי לראות את כישוריו. בשלטון דמוקרטי, יש אולי סיכוי גבוה יותר לאנשי שמאל ומרכז אצלנו לקדם עניינים. 
שלישית, בכל אופן, די ברור שזה לא קשור למדיניות אלא לקשרים וכישורים. לכן לא ניתן היה לדעת מראש מה ומי יצליח ובאיזה כיוון. טענתי לא הייתה שלא יכול לקרות שום דבר חדש אלא שמה שיקרה הוא תוצאה של לחצים ונסיבות ואילוצים, ולא של האישים המשחקים במגרש. בנסיבות של טראמפ, איני רואה הכרח שראש ממשלה אחר שלנו לא היה מגיע לאותן תוצאות ואולי אף יותר.
ורביעית, כל מי שנותן תחזיות נכשל. מי שלא נכשל זה מי שלא ניסה לתת ניבוי כלשהו. לכן כישלון כזה, גם אם אקבל שזה כישלון (ואני בכלל לא בטוח, וכנ”ל), לא בהכרח אומר משהו. כבר אמר בן גוריון שכל המומחים הם מומחים למה שהיה ולא למה שיהיה.
חמישית, בתחומים שבהם יותר משנה מי מכהן בתפקיד, כלומר לא בנושאי מדיניות חוץ אלא בנושאי פנים, מצבנו על הפרצוף. האיש מזיק ומושחת ונהנתן, ולא מעניין אותו כלום חוץ מביבי. לכן אני ממשיך לדבוק בעמדתי לא להחליט למי להצביע על פי מדיניות חוץ (שאין לו, וגם לא ממש משנה) אלא על פי אג’נדה פנימית. כלפי פנים יש השפעה לאג’נדה ולקואליציה שאתה בונה.
אבל כמובן כל אחד פועל על פי תחזיותיו (כל איש פורט על עוגבו). אני לא כופה על אף אחד להקשיב לי או לפעול על פי עצותיי.

מאיר הגיב לפני שנה 1

תודה על התשובה המפורטת,
האמת שביבי מציג את זה כאיזו תכנית מסודרת שהוא כבר תכנן בימי הביניים, אבל אולי זה באמת בגלל הנסיבות.
בנושא החיסונים אני חושב שיש קונצנזוס שכישוריו החברתיים עזרו לא מעט, אבל באמת לא יכולנו לנבא את הצורך בזה בבחירות הקודמות.

רזי רזים הגיב לפני שנה 1

ודאי וודאי שהחיסונים הם בעקבות מערכת הקופות הסוציאליסטית שלנו שנוסדה בזכות מפא”י כפי שהאריך כבר מו”ר הדגול יאיר גולן.
בעז”ה ימשיך להאירנו בדרכו הנכונה המחדירה בנו את התחושה האובייקטיבית שכל הרעות באות בזכות זה שביבי עוד ראש ממשלה ואילו כל הטובות שאיכשהו נותרו בידינו זה בזכות מפא”י של פעם ובזכות מרץ היושבת באופזיציה שנים רבות.
וגם אתה מאיר בעז”ה תהפוך לחסיד של יאיר.

אבי הגיב לפני שנה 1

השאלה אם ההצלחות והכישלונות נובעים מנסיבות או מכישורים היא חשובה, ויש מה לדון עליה. אבל כדי שנהנתנות או אפילו שחיתות (ככל שקיימת) תהיה שיקול, צריך להראות שיש לה השפעה שלילית על ניהול המדינה. לא רק שזה לא קרה למיטב ידיעתי, אלא אפילו אליבא דכתבי האישום מדובר בשחיתות אישית ולא בהשפעה על החלטות מדיניות. תיק הצוללות היה יכול לשנות את התמונה, אבל כידוע נתניהו לא הואשם.

כל שחיתות היא רעה, אבל אני לא בוחר בקלפי את מורי ורבי הבא וגם לא חתן לבתי. אני בוחר את מי שימלא את פונקציית ניהול המדינה טוב יותר מהאלטרנטיבות. כעין דבריך בעניין החינוך: אם האלטרנטיבות היו דומות היה נכון להסתכל על היושר האישי. כרגע, למי שהגיע למסקנה שהסיבה להצלחות היא כישורי נתיניהו, קשה לי לראות איך כתבי האישום רלוונטיים.

השאר תגובה