מוסרי

EA שאל לפני 2 חודשים

פעמים מגיעים אנשים נכה פיזית או/ו נפשי לבית חולים, וכמעט אף אחד מחבירי שמה לא מטפל בהם כי זה קשה וצריך לזה סבלנות וכו וכו, חוץ ממני, אני רואה אדם כזה אני מנסה לעזרו איך שאני יכול. אבל אני לא עושה את זה סתם, גם לי זה קשה ואין לי כח/זמן/סבלנות וכו, אבל אני אומר לעצמי ״אילו זה היה אביך מה היית עושה״ ואז פתאום אני עוזר וכו. 
אני יודע שהמעשה מצד עצמו הוא טוב, אבל הצורך לגורם משכנע (אילו זה היה אביך…) לא אומר בעצם שאני לא בהכרח מוסרי, כי אם הייתי מוסרי אז הייתי עוזר גם בלי הצידוק/הגורם המשכנע הזה ?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

האמת בדיוק הפוכה. מי שעושה את הטוב כי זהו טבעו, כלומר מטבעו הוא מרחם על אנשים ויש לו ייסורי מצפון אם אינו עוזר להם, אז הוא לא בהכרח אדם מוסרי. הוא אדם בעל טבע טוב. אדם מוסרי הוא אדם שמניע את עצמו (בצורות שונות, כמו באמצעות הטיעונים שלך) לעשות את הטוב כי זה טוב.
זה כמובן לא אומר שיש סתירה: ניתן להיות טוב וגם מוסרי, אבל הטוב אינו תנאי להיותך מוסרי. יתר על כן, גם אדם שהוא טוב מטבעו נתקל בקשיים שמפריעים לו להיות טוב. כשזה מאד קשה ו/או דוחה, אז גם אדם טוב לפעמים לא יעשה את הטוב. הוא זקוק לטיעונים כמו אלו שהצגת.
המסקנה היא שקודם כל אתה ודאי אדם מוסרי. אבל לאור מה שכתבתי בסעיף האחרון אתה בהחלט יכול להיות גם אדם טוב. השימוש בטיעונים לא מוכיח את ההיפך.

השאר תגובה