נושא השיעורים

שו"תקטגוריה: כללינושא השיעורים
עמיר חוזה שאל לפני 12 חודשים

שלום כבוד הרב, אני מרגיש שזה לא ממקומי לבוא בבקשה הבאה, אבל אל אור המצב אותו אפרט והפתיחות שאתה מגלה עם קוראיך, בכל זאת אקח לעצמי את הפריולגיה. אני שם לב שסדרות השיעורים האחרונות שאתה מוציא, על אף כל העניין שלי בהן, עוסקות בנושאים שהם אמנם סביב התורה וההלכה אבל אינן בגדר לימוד תורה ממש, נגיד בניגוד לפרק שמיני של יומא, פרק הכונס וכו'. אני מודע למאגר העצום (בלי צחוק) של שיעורים כתובים שנמצאים פה בדרייו וכן לפופולריות של הנושאים שהם פחות בגדר לימוד תורה כניראה, בהם אתה דן בשיעוריך. אף על פי כן, אני לא מוצא היום מישהו עם ניתוח מעמיק ויכולות דידקטיות מספקות, על מנת להעביר תורה כמו שאתה עושה, גם לקהל שלא בא מרקע ישיבתי. לי אישית זה מרגיש כמו פיספוס אדיר, ולא רק לי אלא לכל עם ישראל (עד כמה שזה נשמע מצחיק), כי אני לפחות נמצא בתחושה ששיעורים מוקלטים איכותיים בנושאים כאלו, חסרים מאוד וכמעט שאינם בנמצא, אז מנ' מבטי הם נכס שאסור לוותר עליו. לכן, במידה ותסכים הייתי שמח אם תוכל אולי לערוך סקר באתר, שאני בטוח שגם קוראיו עוקבים אחר ערוץ היוטיוב שלך, לגבי מה היינו מעדיפים בין שתי האופציות, שיעורים שהם יותר לימוד תורה או להמשיך בקו הקיים. כמובן כל האמור לעיל הוא תחת ההנחה שאתה מעונין באותה מידה ללמד כך או כך.
המון תודה על כל פועלך!

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 12 חודשים

שלום רב.
אני חושב שהערך המוסף שלי הוא בניתוח המושגי, ולכן לא מאד משנה במה אני נועץ שיניים. בלמדנות יש המוני שיעורים כתובים ומוקלטים, ובנושאים שאני עוסק בהם יש מעט מאד (לפחות חומרים באיכות סבירה). לכן אני נוגע בדרך כלל בנושאים שהם תורה בגברא ולא בחפצא, אם כי נכנסות שם כמעט תמיד  גם דוגמאות מתורה בחפצא.
בקיצור, הנושא שבו אני עוסק הוא במהותו נושא רוחב מושגי-פילוסופי שיש לו השלכות שונות וגם תורניות. זו מגמתי העקרונית, ולא רק מקרה בעלמא. ההשלכות והיישומים התורניים מוצגים כחלק מהמארג הכללי של הנושא. זה גופו המסר שלי.

mikyab צוות הגיב לפני 12 חודשים

אגב, כמו שכתבת יש באתר הרבה מאד שיעורים כתובים ומוקלטים בלימוד נטו, אז מדוע ששיעורי יום חמישי ושישי יהיו גם הם בלימוד?

מ. מ. הגיב לפני 11 חודשים

הרב, ברצוני להצטרף לבקשתו של רועי.
השיעורים הנוכחיים דומים (בעיניי) לגיבור שטיפס על עץ גבוה ומשיר משם פירות עסיסיים לכל דורש, אך איננו מלמד אחרים כיצד לטפס על עצים בעצמם.
אסביר: הרב מאכלס בראשו מאגר ידע תורני עצום, מתוכו (ובסיוע כשרונות וידיעות נוספים) הוא מתעלה אל הרקע העיוני והמטא-הלכתי של הסוגיות והנושאים, ומתוכו אל הרקע הפילוסופי וכן הלאה.
בשיעורים מהתקופה האחרונה הרב מדבר אלינו ממרומי האולימפוס, מן העולם העיוני והמטא-הלכתי המנותח והמבורר, ומביא אלינו פירות של הבחנות מטא-הלכתיות ופילוסופיות (מעולות!).
השיעורים מהתקופות הקודמות, לעומתם, התחילו מלמטה, מלימוד מעמיק והדרגתי של הנתונים שעל פני השטח ההלכתי (סוגיות הגמרא, ראשונים, רמב"ם, אחרונים חשובים). כך יכולנו גם אנחנו לצעוד בעקבותיך וללמוד לטפס.
התוצאה הסופית תהיה לומדים-מטפסים רבים, הרחבת האפשרות של ביקורת עומק (מחייבת ושוללת) על תורתך מצד תלמידיך (הרבים והמגוונים במידה שאינה נתפסת), והעיקר: התפתחות התחום המטא-הלכתי והפילוסופי שבתורה [הלא זהו חזון קול הנבואה: סולם מוצב ארצה בקרקע ההלכות וראשו מגיע השמימה אל המטא-מטא-מטא. הלא כן?]
ואם תאמר: "יש באתר הרבה מאד שיעורים כתובים ומוקלטים בלימוד נטו"? ויש לומר: ברור שעם השנים "דעתם מתיישבת עליהם" והתובנות התחדדו והשתפרו והועמקו. בקשתנו היא ללמוד מפיך כדרכה של תורה גם כעת (ואדרבה, הלא עתה אתווספו ספסלי, וכל שאלה מצחיקה נקראת מיד על ידי מאות ואלפים).
ואסיים באמירה נוספת (שאיני בטוח לגבי דעתך עליה): לכאורה יש לך פילוסופים הרבה כנגדך. הערך המוסף שלך (לענ"ד) הוא במציאת הפילוסופיה של ההלכה, ועל כן תבנא לדינא, שמן הראוי היה לשמור על קשר עין קרוב יותר עם פרטי הדינים והסוגיות, ומה טוב ללמד נושאים עיוניים והלכתיים שלמים.
בהערכה רבה עד מאד.

mikyab צוות הגיב לפני 11 חודשים

אני שוב אומר את מה שכתבתי כבר. השיעורים בלימוד שלי מצויים באתר, והם ממשיכים להיערם שם גם בימים אלו והלאה. תוכל לראות שבחלק ניכר מהם אין עומקים פילוסופיים (ובכלל, הסופרלטיבים שלך מאד מוגזמים). הדוגמאות שמובאות כאן הן המקרים שבהם חשבתי שיש לקחים רוחביים חשובים. אני חושב שהערך המוסף שלי הוא הניתוח המושגי המקדים (האפריורי) ודווקא לא הטיפוס מלמטה.

עמיר חוזה הגיב לפני 11 חודשים

אכן, המון שיעורים נכתבו והוקלטו. לגבי אלו שהוקלטו, לצערי לא נותרו לי עוד הרבה מהם ככה שאני מניח שעוד כמה חודשים הם יסתימו, ולי אישית קשה יותר עם שיעורים כתובים, למרות שגם אותם אני משתדל ללמוד (בעיקר בשבתות). לכן באמת הייתי שמח לעוד שיעורים מעין אלו. אני מסכים עם מה שכתבת ודווקא בגלל החוזקות שציינת ביקשתי את שביקשתי, סוגיות במשנה וגמרא פתאום מתבהרות לי וזה בזכות דרכך בלימוד, ניתוח מושגי יסודי ופילוסופי מעמיק, שתמיד נמצא שם ברקע או ממש על השולחן. כמו כן, אם יש לרב רבנים שהוא אוחז מהם למורים ברמה גבוהה שכדאי לנו להיחשף אליהם אני אשמח לדעת.
שבת שלום ומבורך

מ. מ. הגיב לפני 11 חודשים

אולי אמיר את הגיגיי הסופרלטביים בשאלה פשוטה:
לדעת הרב, מהי הדרך הישרה בלימוד תורה וחכמה ארוך טווח: איסוף נתונים ועיבודם לכללים וסברות ומשם לחלקים הפילוסופיים, או רכישת כלי חשיבה לניתוח מקדים דרך ספרות פילוסופית מוכנה (למשל שלך)?
אעיר שבאפשרות השניה אורבת לפתחנו סכנת הדקלום (וברוח הטור האחרון, סכנת ההבחנות הריקות).

mikyab צוות הגיב לפני 11 חודשים

אין לי אלגוריתם. אם תקפיד על ניתוח מושגי לפני הלימוד זה בהחלט יועיל. אני מנסה להדגים זאת בשיעוריי.

השאר תגובה

Back to top button