סיפורים מיניים מזעזעים בכתבי האר״י?

שו"תסיפורים מיניים מזעזעים בכתבי האר״י?
יהודה שאל לפני 2 שבועות

שלום. בעקבות הפוסט האחרון שלך (מה רע באידיאולוגיה) נחשפתי לאתר של חוקר הדתות תומר פרסיקו (את מפנה למאמר שלו שם) וראיתי שם באחד מהמאמרים (מניות מקובלים מודרנה) התייחסות לספרו של רוני ויינשטיין שם הוא לכאורה מביא ציטוטים מזעזעים על מעשים מיניים חולניים מכתבי האר״י כסגולות לרפואתו שונות.
אני מצטט מהמאמר של תומר:
ובכן, הנה זה בא, ההערות בסוגריים מרובעים של ויינשטיין:

ליזהר מן הבורושא [bruja, מכשפה בספרדית] שהורגת התינוקות […] תכף שנולד הוולד שים בפיו אבר ברית מילה של אביו (רח"ו, ספר הפעולות, רטז)
לנכפה [לריפוי אדם הסובל ממחלת הנפילה], יקחו נער א' [אחד] שמימיו לא ראה קרי ויוציאו ממנו שכבת זרע, ואותו הקרי ושכבת הזרע ימשחו בו שפתותיו של החולה ומעולם לא יחזור החולי ההוא (שם, שכה)

 

ועוד אחד:
מעשה באישה אחת מקשה לילד [ללדת] שהיתה בסכנה ובאו קרוביה לבית הרב לעשות לה תיקון להצילה. ויען הרב [האר"י]: אמת הוא שהיא בסכנה ושני בנים יש לה בבטנה ויש לה תיקון אם ימצא. א"ל [אמרו לו, לאר"י] יגיד לנו מר. אמר להם התיקון הוא שיבא איש שלא ראה טיפת קרי מימיו ויתן בריתו בפיה ומיד תלד ותינצל. א"ל מי זה האיש ונלך אליו. א"ל יודע אני ואין לי רשות לגלותו שלא להוציא לעז על אחרים. אבל זאת עשו והוציאו כרוז בכל העיר מי האיש אשר יודע בעצמו שלא ראה טיפת קרי בימיו, יבא ויציל ג' נפשות מישראל [את האישה המתקשה ללדת ואת התאומים שבבטנה]. כן עשו. וכששמע הגאון מוהר"ם [מורנו הרב משה] גאלנטי הזקן, מיד קם ובא עמהם ונתן בריתו בפיה ומיד ילדה. (ספר תולדות האר"י, מהדיר מאיר בניהו, מכון בן צבי, עמ' 224-225)

 
מהאופן שתומר שם מגיב לדברים נראה שהדברים באמת מופיעים בכתבי הארי- ואני מצטט שוב והפעם דברי תומר עצמו:
״אז קודם כל מעניין אותי לדעת אם מי שמאמין לכל מה שר' חיים ויטל כותב על העולמות העליונים, או לכל מה שנכתב בשם האר"י על אלה, מאמין גם למה שהם כותבים על רפואת חולים. ומעניין אותי אם הוא מאמין, האם ינסה הוא את עצותיו של ויטל או האר"י לרפואה שלמה, ואם לא מאמין, איך הוא מתרץ לעצמו שויטל, תלמידו הבכיר של האר"י, או האר"י עצמו, היו יכולים להגות דברי הבל מטורפים שכאלה מחד, ומאידך לגלות את האמת על האינסוף ברוך הוא. אבל זאת הערה צדדית״
ניסיתי לחפש את המקור אבל לא מצאתי. האם הדברים אכן כתובים בדברי הארי? זה מוכר? ידוע?
 
ואם כן- מה לעזאזל???
 
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שבועות

איני מכיר את הציטוטים הללו, אבל בהחלט יש שם דברים מהסוג הזה, כך שאני מניח שזה אכן קיים שם. אמונות תפלות יש אצל רבים, ובפרט אלו שלוקים בהזיות מיסטיות. אבל זה לא אומר שלא מתלווה לזה אינטואיציה רוחנית טובה. להיפך, במקרים רבים זה בא ביחד. לכן אפשר ורצוי להתעלם מהשטויות שכתובות שם (וגם במגיד מישרים לרי"ק, שלא היה מיסטיקן מובהק) ולהתמקד ברעיונות ובתובנות.

דב הגיב לפני 2 שבועות

זה לא בדברי האר"י אלא ביומן של ר' חיים ויטאל

mikyab צוות הגיב לפני 2 שבועות

אכן, רק יש לזכור שמה שנקרא כתבי האר"י גם הוא ברובו מרח"ו.

השאר תגובה

Back to top button