רפואה אלטרנטיבית

שו"תקטגוריה: כללירפואה אלטרנטיבית
יצחק שאל לפני שנה 1

בקר טוב אני מאזין לשעורים שלך בנושא מיסטיקה, שמעתי אמש את דעתך על רפואה אלטרנטיבית, הבנתי שההגדרה בעינך היא רפואה של נעשו עליה מחקרים ולא ניתן להוכיח את יעילותה, קופות החולים עושים חלוקה אחרת, מנסיוני נתקלתי במקצע הכירופרקטיקה, שמוגדר בקופהח כרפואה אלטרנטיבית, לא יודע מה רמת המחקרים, מידע אישי ההגדרה נובעת מאגו של רופאים

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

עד שראיתי את השאלה שלך חשבתי שזו הברקה שלי, כלומר שזו רק דעתי. כעת הלכתי לוויקיפדיה, ומצאתי שם בתחילת הערך את הפנינים הבאות:
הטיפולים הכלולים ברפואה האלטרנטיבית מאופיינים בכך שהם אינם מגובים במחקר מדעי, או שאפילו קיים מחקר מדעי המפריך את תקפותם. זאת משום שאם יעילותו של טיפול מעולם הרפואה האלטרנטיבית מאוששת על ידי מחקרים מדעיים, טיפול זה מאומץ לזרם הרפואה הקונבנציונלית.
כלומר רפואה אלטרנטיבית היא רפואה שלא מגובה במחקר מדעי ואין אינדוקציות לכך שהיא עובדת. אבל לפי זה גם עמידה  על רגל אחת כל בוקר תוך זמזום קן לציפור בין העצים זו רפואה אלטרנטיבית לסרטן ראות. הא מקיימת את כל התנאים: היא לא  מגובה במחקר מדעי ואין שום אינדיקציה לכך שהיא עובדת. כדי לקלוע יותר יש להוסיף מעבר לקריטריונים השליליים (רפואה שלא עובדת ולא נחקרה) גם קריטריון חיובי: טכניקה שמקיימת את התנאים הקודמים ויש כמה שוטים שחושבים שלמרות הכל היא כן עובדת. זו ההגדרה המלאה לרפואה אלטרנטיבית. אלא שכעת עלינו לחפש את השוטה שמאמין בעמיד העל רגל אחת תוך זמזום הנ"ל, ובוודאי יימצא מישהו כזה (למשל בין מתנגדי החיסונים בימינו אני בטוח שיש רבים כאלה), והכל שב אל מקומו בשלום.
איני טוען שאגו של רופאים ואינטרסים של חברות לא משפיעים על הרפואה. זה נכון כמו בכל תחום. אלא שגם אם זה נכון, איני רואה תחליף למחקר, וכל עוד אין מחקר שיטתי שמבסס טכניקה כלשהי, גם אם הסיבות שאין מחקר הן אגו ושחיתות, בלי מחקר אין לי אינדיקציה לחשוב שזה נכון. ייתכן שזה עובד, אבל בה במידה ייתכן שעמידה על רגל אחת עובדת. אין תחליף למחקר שיטתי ומבוקר, מה שהרפואה האלטרנטיבית נזהרת ממנו כמו מאש. ואם במקרה היא נכשלת ועושה מחקר כזה והוא מצליח, הופ הטכניקה עברה בזאת לרפואה הקונוונציונלית, ושוב נותרנו עם אוסף הטכניקות הרגילות. 

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

אגב, יש משפט אחד לא מדויק בקטע שהבאתי. בהחלט יש ברפואה האלטרנטיבית טכניקות שהופרכו. מה שנכון הוא שאין בה טכניקות שאוששו (שכן אלו עוברות להיחשב קונוונציונליות).

עמנואל הגיב לפני שנה 1

ההגדרה המגחיכה של וויקיפדיה ( שהרב מצטרף אליה בששון) זו גם כמובן הנחת המבוקש או העמדת איש קש. הייחוד של הרפואה האלטרנטיבית בניגוד לזו הקונוונציונלית הוא שהיא לא רפואה של cut and drug ( הרפואה הקונבנציונלית הישנה ) . היא בדר"כ גם עומדת. על עקרונות של טיפול בשורש ולא בסמפטומים וגם לוקחת בחשבון את ההשפעה של הנפש על הגוף. אמנם לפי זה לא רק כירופרקטיקה היא רפואה אלטרנטיבית אלא אולי גם פיזיותרפיה. אבל זה עניין של סמנטיקה. בעקרון כשמדברים על רפואה קונבנציונלית מתכוונים למנטליות של טכנאים וטכנוקרטים ( חסרי שאר רוח וחזון) שלא רואים במטופל שלהם בנאדם אלא מכונה כמו מחשב או משהוא כזה ויש לזה השלכות שליליות על הטיפול. זאת הכוונה הראשונית במינוח של רפואה אלטרנטיבית. מתוך אוסף הרפואות שבה מה שהוכח הוכח ( אושש) ומה שלא לא ( ומה שהופרך הופרך) וזהו.
זה שחלקים ממנה אוששו ומקבלים תקציב מהמדינה ומקבלים הכרה רשמית לא משנה את זה שהם רפואה אלטרנטיבית. הסיבה שהיא זוכה לזלזול היא בגלל שהאופי הלא טכנוקרטי שלה הוא כר פורה שמושך לתוכו שרלטנים ו"רוחניקים" למיניהם. אבל לזה אין קשר לנכונות שלה או לא אלא רק האם היא עובדת או לא וזהו.

לב הגיב לפני שנה 1

קופות חולים מספקות טיפולים אלטרנטיביים כי זה מכניס להן כסף.
זה לא הופך את הרפואות האלטרנטיביות למשהו מבוסס (כל הרפואות האלטרנטיביות איננן מבוססות מחקרית, אחרת הין היו נחשבות קונבנציונליות. וחלק גדול מהן הופרכו במחקר מבוקר). הטענה שרפואה קונבנציונלית לא רואה במטופל אדם או לא מנסה לטפל בשורש אלא רק בסימפטומים היא טענת שווא שגויה.

עמנואל הגיב לפני שנה 1

לב
אתה ממשיך בהבלים שדיברו פה. זו סתם הטעיה של הציבור לקרוא לרפואה אלטרנטיבית שמוכחת ועובבדת רפואה קונוונציונלית". היא לא . היא רק עובדת ( אם היא אכן עובדת) וזהו. יש פה שתי פילוסופיות רפואה שונות. ולקרוא להם באותו שם רק בגלל ששתיהן עובדות זה במקרה הטוב טיפשות ( זה כמו לקרוא לפרוצדורות רפאויות שונות באותו שם בגלל ששתיהן יעילות) ובמקרה הרע רמאות.
אם משהוא לא עובד אז הוא לא עובד וזהו. אין פה מקום ךאג'נדות אתה טיפש בדיוק כמו אותם חסידים שונים של רפואות אלטרנטיביות שהועמדו למבחן ולא הוכחו.

עמנואל הגיב לפני שנה 1

תיקון :

לב
אתה ממשיך בהבלים שדיברו פה. זו סתם הטעיה של הציבור לקרוא לרפואה אלטרנטיבית שמוכחת ועובדת "רפואה קונוונציונלית”. היא לא . היא רק עובדת ( אם היא אכן עובדת) וזהו. יש פה שתי פילוסופיות רפואה שונות. ולקרוא להם באותו שם רק בגלל ששתיהן עובדות זה במקרה הטוב טיפשות ( זה כמו לקרוא לשתי פרוצדורות רפואיות שונות באותו שם בגלל ששתיהן יעילות) ובמקרה הרע רמאות.
אם משהוא לא עובד אז הוא לא עובד וזהו. אין פה מקום לאג’נדות. אתה טיפש בדיוק כמו אותם חסידים שונים של רפואות אלטרנטיביות שהועמדו למבחן ולא הוכחו.

לב הגיב לפני שנה 1

עמנואל, אתה טועה (או לחלופין מגדיר הגדרות ייחודיות משלך). כל עובדה רפואית המוכחת מחקרית נחשבת חלק מהמיינסטרים הרפואי הקונוונציונלי ולכן נידונה בכתבי העת הרפואיים המובילים, נלמדת בבתי הספר לרפואה ומיושמת על ידי רופאים מוסמכים. בהגדרה המקובלת מה שהופך דבר ל״לא קונוונציונלי״ הוא היעדר בסיס ראייתי מוצק או ״עובדות״ שהופרכו מחקרית (כדוגמת הומאופתיה וכדומה)

השאר תגובה

Back to top button