שאלה על הטענה האנטרופולוגית של דקארט

שו"תקטגוריה: אמונהשאלה על הטענה האנטרופולוגית של דקארט
נתאי שאל לפני שנה 1

שלום,
קראתי שאינך מקבל את הטיעון של דקארט כל עוד הוא מדבר על האינסופיות ואלוקים משום שהאדם מסוגל לחשוב על אידיאת האינסוף מצפייה על אידיאת סופיות שקיימת באדם. מצד שני קראתי שאתה מוכן לקבל את הטיעון אם במקום על אלוקים הוא חל על מוסר וערכים. לא מספיק הבנתי את זה, אתה טוען שמוסר וערכים אלה דברים שאדם לא יכול לחשוב עליהם מבלי עזרה מאלוקים? אשמח לחידוד.
(אשמח שתנסה לכתוב בצורה פשוטה ככל האפשר, אני לא אקדמאי.)
תודה מראש.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

לא אמרתי שאדם לא יכול לחשוב על ערכים בלי שאלוקים היה גורם לו לחשוב עליהם. מה שאמרתי הוא שלערכים אין תוקף בלי שאלוקים חוקק אותם. זו לא אותה טענה.
אבל למען האמת כעת אוסיף שנראה שגם לחשוב עליהם לא היה אפשרי בלי אלוקים. המושג ערך אינו הרחבה של מושג מוכר אחר, אלא משהו שבאמת אין לו שום שורש בניסיוננו ובמציאות שסביבנו, ולכאורה הוא המצאה גמורה. לכן אין סיבה שזה יעלה בראשנו ושנבין זאת בלי שאלוקים נטע זאת בתוכנו. זה לא כמו מושג האלוקים שאינו אלא הרחבה של יישים סופיים.

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

אגב, אנתרופולוגית כותבים בתי"ו, כמו אנתרופולוגיה. אנתרופוס = אדם.

דוד הגיב לפני שנה 1

למה אתה סובר שדווקא ערכים זה "משהו שבאמת אין לו שום שורש בניסיוננו ובמציאות שסביבנו, ולכאורה הוא המצאה גמורה". איך אתה רואה דברים כמו מתמטיקה או פילוסופיה במציאות?
2. נניח וזו המצאה גמורה למה זה מוכיח את קיומו של אלוקים?

דוד הגיב לפני שנה 1

מה שאני שואל בעצם זה מה הקריטריונים למשהו שיש לו שורש בניסיוננו ובמציאות שסביבנו? הרי גם ערכים אפשר לבוא לצפות ולהגיד הם קיימים. מה זה שונה ממתמטיקה, פיזיקה, פילוסופיה ועוד…

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

אין קריטריונים. יש דברים שיש לנו ניסיון לגבי דברים דומים להם ויש שלא. מה צריך להסביר כאן? אין שום דרך לראות בעולם סביבנו ערך. זה הכל.

נתאי הגיב לפני שנה 1

שלום הרב, שאלה נוספת לגבי הטיעון האנתרופולוגי.
בהינתן שמוכח שאין סוף לא קיים במציאות החומרית, אז בהגדרה לא נהיה מסוגלים לדמיין את אלוקים בלי עזרה חיצונית כי מציאות חומרית סופית כמונו בלבד לא תהיה מסוגלת לחשוב על משהו אין סופי. כך גם הטענה שאנחנו יכולים ללמוד מהסופי בעולמנו לא תקפה יותר, כי פשוט לא הגיוני שנצליח להעלות זאת על הדעת.
מה אתה חושב הרב?
תודה מראש.

מיכי הגיב לפני שנה 1

ממש לא מסכים. אין בעיה לדמיין זאת. יתר על כן, גם אם זה כן קיים אף אחד מאיתנו לא ראה אותו, אז עדיין לשיטתך לא היינו יכולים לדמיין זאת.

השאר תגובה

Back to top button