שתי עגלות שער שני

שו"תקטגוריה: פילוסופיהשתי עגלות שער שני
EA שאל לפני 2 שבועות

א. הבדל בין חומר (הדבר כשלעצמו בלי צורתו וכו)לבין אידאה אפלטוניסטית ?
 
ב. אתה כותב שזכויות שימוש הינן חלק הלא-מהותי של הצורה. ותא הבנתי למה. לכאורה הן חלק המהותי של הצורה אלא רק שיש מצבים שבהם הצורה איננה מופיעה (מחסור גט שחרור). זה לא הזכויות שימוש שהם לא מהותיים אלא הצורה. 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שבועות

א. יש כאן שאלה? מה הקשר בין שני אלו? האידאה היא צורה טהורה, הדבר הכי רחוק מחומר הדבר.
ב. זה סמנטיקה שאיני מבין. עצם זה שלפעמים זה יכול לא להופיע אומר שזה לא מהותי.

EA הגיב לפני 2 שבועות

א. החומר הוא הדבר שלעצמו בלי צורתו. זה בדיוק אידאה לא ? האידאה חש הסוס, זה הסוסיות בלי צורתו של הסוס אלא רק הרעיון של סוס.
ב. אז כל צורה היא לא מהותית ! כי כל דבר יש את החומר שלו ויש את הצורה שלו, ואם כדבריך שעצם זה שיכול לא להופיע אומר שזה לא מהותי אז יוצא שצורה היא תמיד לא מהותית, וא״כ ההבנה שלך בין צורה מהותית לצורה מקרית אינה קיימת.

mikyab צוות הגיב לפני 2 שבועות

א. האידאה היא הצורה בלי החומר. צורה מעופפת.
ב. לא הבנתי. יש חלקים בצורה שלא יכולים להינתק מהדבר עצמו, והם החלק המהותי. הנשימה של האדם היא חלק מצורתו המהותית. גם השכל שלו.

EA הגיב לפני שבוע 1

לגבי אור או צבע או קול למשל: יש גל שפוגש את אוזן שלי ובעקבות זאת אני שומע קול, אבל בעולם עצמו אין את הקול כמובן רק את הגל. וכן לגבי אור.

עכשיו, מה החומר ומה הצורה של קול או של אור ? איך שהבנתי את זה, החומר (במובן הפילוסופי לא במובן החומרי) הוא הדבר עצמו בעל הגל הזה, והצורה היא המאפיינים של זה כגון אורך הגל.
נכון ? או שהצורה היא הטון של הקול ודציבל שלו ?

אולי בניסוח אחר, הצורה של חפץ קיימת גם אם אני לא פה ? היא קיימת בעולם עצמו, או רק בגלל שאני כאן אז יש לזה צורה ? לכאורה הסוס הוא בעל צורה (גובה, כוח, מהירות) גם אם אני לא פה זה לא משנה.
אז לא הבנתי כשבמקום אחד אתה כותב שהצורה היא העצם כפי שהוא מופיע לעינינו.

mikyab צוות הגיב לפני 7 ימים

זו שאלה של הגדרה. אתה יכול לדבר על הצורה האובייקטיבית, וזה אורך הגל ושאר המאפיינים האובייקטיביים, ואתה יכול לדבר על הצורה הסובייקטיבית-הכרתית, וזה הצבע והקול.

השאר תגובה

Back to top button