תועלת לימוד אמונה

שו"תקטגוריה: אמונהתועלת לימוד אמונה
עמיחי שליט שאל לפני 2 חודשים

שלום הרב מיכי
הרב אמר שהוא לא רואה ערך בלימוד אמונה מהתנך וההיסטוריה למשל (כמו האם להיות ציוני או אנטי מהשואה שניתן לפרש לכל כיוון) 
רציתי לשאול על סוגיות מסוימות שלדעתי לא ניתן לקבל תשובה לגביהם חוץ ממקורות אלו.
א.האם לרדת לרמה של האויב או לשמור על אתיקה מוסרית במלחמה בלי קשר למעשה האויב – מהתורה עולה אמירות בעד לרדת לרמה של האויב די בבירור – "עם נבר תתבר ועם עיקש תתפטל" , "כל שנעשה רחמן על האכזרים, לסוף נעשה אכזר על רחמנים" – אמירות אלה די בברור מכריעות את השאלה . 
ב.מה מטרת האדם בעולם ( למשל קיום מצוות כפרט – כדעה החרדית או השראת השכינה בעם ונבואה – אפשר למצוא לזה נפקא מינה מעשית) 
ג.בצורת השילטון האם יש להחזיר את השילטון המלוכני בצורה כל שהיא או להישאר עם דמוקרטית למשל – יש המון נבואות על שיבת מלך מבית דוד שלכאורה מכריע שנדרשת פונקציה כזו (בהנחה שהנבואות הם לא רק תיאור של מה שיקרה אלה גם הדרכה לאן לשאוף).
האם הרב לא מסכים להכרעות בשאלות אלו מהתורה ואם לא אז מאיפה עלינו להכריע בהם?
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

א. ממש לא מכריעות. אשת יפת תואר גם מתיר לנו ביאת גויה וחז"ל אומרים שזה כנגד יצר הרע. אז למה לא תאמר שגם הירידה לרמת האויב היא כנגד יצר הרע? ואם התקדמנו ואיננו זקוקים לזה אז אין לעשות זאת. ושוב אומר לך, נסה לשכנע בזה את אלו שחושבים אחרת. בהצלחה.
ב. לא יודע.
ג. אני נוטה לחשוב שהשיטה הטובה נקבעת לפי השכל הישר. מלוכה דמוקרטית גם היא מלוכה. מלוכה = שלטון.
הטעות היסודית שלך היא שאתה שואל אותי כיצד ניתן להכריע כשהצעתך לא נותנת תשובה טובה יותר. אני אומר שהשכל הישר קובע, ואם יש מחלוקות ניתן לכל היותר להתווכח. או שמשכנעים או שלא. ואתה מציע דרך שתצתיח להכריע: להוציא זאת מהתורה. אבל שם עוד פחות תצליח להכריע כי לא ננעלו שערי הפירוש, וכל אחד מכניס את ערכיו לפרשנות שלו. אפילו בהלכה כל פרט מלא במחלוקות.

השאר תגובה

Back to top button