תוקפו של החוק הטבעי

שו”תקטגוריה: מוסרתוקפו של החוק הטבעי
אורן שאל לפני 3 שנים

שלום הרב,
נניח שישנה מדינה שבה אין חוק שאוסר לרצוח או שמטיל סנקציה כלשהי על רצח, האם שופטי המדינה יוכלו להכניס לכלא אדם שרצח בטענה שהוא עבר על החוק הטבעי ושהחוק הטבעי הוא באופן דיפולטי חלק מחוקי המדינה כל עוד לא צוין במפורש אחרת? וגם אם נגיד שצוין במפורש אחרת, האם החוק הטבעי קודם לחוקי המדינה מבחינת חוזק התוקף שלו? (כלומר, אם יש סתירה בין חוק טבעי לחוק מדינה, האם החוק הטבעי מנצח?).
בברכה,

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

זו היתה הדילמה במשפטי נירנברג. שם החליטו שכן. בעקבות כך גם מערכות המשפט בעולם אימצו את הגישה הזאת שיש עקרונות מעבר לחוק החקוק (חלקם נובעים מהמוסר הטבעי וחלקם מהתרבות של העם והמדינה בה מדובר).
אבל אני חושב שהשאלה לא ממש חשובה פרט לפלפול המשפטי. בסופו של דבר מדובר באנשים שצריכים להיענש, מוסרית משפטית או אחרת. אז למה חשוב הפלפול המשפטי? יש למישהו בעיה עם זה שיכניסו את אייכמן לכלא או שיהרגו אותו, גם בלי שיש פלפול משפטי? שיהרגו אותו בלי הצדקה משפטית. סתם כי מגיע לו למות וזהו.

אורן הגיב לפני 3 שנים

לפי זה, האם ניתן היה להביא טיעון משפטי במשפט המפורסם של רו נגד וייד בארה”ב שגם בהנחה שהחוקה לא התייחסה לעובר כאדם, או שחוק נגד הפלות פוגע בחופש הפעולה של האם באופן שמנוגד לחוקה, עדיין החוק הטבעי קודם בחשיבותו המשפטית לחוקה ולכן מעשה ההפלה עצמו אסור משפטית.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

ראשית, הבעיה שכאן אתה שוב נכנס לשדה המשפטי. אם ביהמ”ש היה מחליט על כך בלי טיעונים מהצדדים, זה אולי היה דומה.
שנית, גם בשדה המטא-משפטי יש הבדל משמעותי בין המקרים. במקרה של הנאצים יש לנו תביעה מכל אדם שם שיבין לבד שזהו מעשה שלא ייעשה, גם אם החוק מחייב אותו לעשות זאת. זה מובן מאליו לכל אדם סביר. לכן ציפינו ממנו שיתנגד ויסרב ליטול חלק במעשים של המשטר הנאצי. זו הסיבה שאפשר להענישו בלי הצדקה משפטית ספציפית, כי יש עליו אשמה. אבל בנושא ההפלות, תהיה אשר תהיה דעתך (ודעתי), ברור שחלק ניכר מהציבור באמת ובתמים משוכנע שזה לגיטימי. כאן קשה לומר שהיה על האישה להבין שזה מעשה שלא ייעשה, כאשר רוב הציבור הסביר לא מבין זאת. אין עליה אשמה כל עוד החוק לא אוסר זאת.
הגבול הוא כמובן דק, כי ייתכן מצב שאדם עושה מעשה שנחשב בעיני סביבתו עבירה מוסרית קשה, אבל הוא חושב באמת ובתמים שזה מותר. אני מניח שבתחילת עדיין ההפלות זה היה המצב. לכן שם אני משער שרבים היו מדמים זאת לנאצים, כי בעיניהם זה היה מובן מאליו והיתה הסכמה חברתית מלאה על כך.
אבל במשפט רו נגד וייד שהתנהל בשנת 1973, זה כבר לא היה המצב. להיפך, שם ביהמ”ש העליון כבר קבע שחוק כזה הוא לא חוקתי. כלומר כבר היתה הסכמה חברתית רחבה סביב הלגיטימיות של המעשה הזה.
העלית נקודה מעניינת, שמתקשרת אצלי לפוסט שאני כותב עכשיו. נראה מה אעשה עם זה…

י.ד. הגיב לפני 3 שנים

בנוגע להפלות,
אלו שמתירים הפלות יכולים לטעון שגם אם החוק הטבעי או המוסר אוסר, הזכות לחיים של החוק הפוזטיבי של המדינה לא כוללת עוברים.
בנוגע לנאצים,
את הטיעון של הרב אפשר לנסח כבית דין מכין והורגין שלא מן הדין בשביל תיקון המדינה.

השאר תגובה