תנ"ך וחז"ל

שו"תקטגוריה: כלליתנ"ך וחז"ל
גיא שאל לפני חודש 1

שלום הרב מיכי,
שאלה שמנקרת בראשי כבר תקופה ארוכה. אני לא בקי כ"כ במקורות ואשאל את זה באופן כללי:
כשאתה לומד את דברי חז"ל בגמרא ובמדרשים אתה לומד על המון הלכות, תקנות, וערכים שאנו מצווין עליהן. בנוסף, יש אינספור נרטיבים אודות היהדות – שכר ועונש, גיהנום וגן עדן, רשעים וצדיקים, לעתיד לבוא ומלאכים וכו'. עכשיו, חז"ל כמובן מנסים ליישב את הנרטיב שלהם עם ספר התנ"ך באינסוף פירושים ומימרות שמשכתבים את תקופת התנך ואת הדמויות שלה כך שיתאימו להנ"ל : דוד המלך היה צדיק, שמשון היה שקול למשה ואהרן, ועוד ועוד פשווט אין לי עוד דוגמאות בראש אבל אתה מקבל בלי סוף פירושים והסברים שמציירם לך את היהדות ואת התנ"ך בתמונה מסויימת.
אלא שאז אתה הולך ללמוד תנ"ך ואתה לא רואה שום דבר שמזכיר את כל אלה ואפי' לא ברמיזא. אין שום זכר לגיור, לאיסור נישואי תערובות, ובתקופות מסויימים- לעבודת אלילים, שלא לדבר על כל ההלכות והמצוות שלא שמרו. אתה פוגש רצח וזנות בכל עמוד שני. בקיצור נראה שפשוט אין כמעט זכר ליהדות של חז"ל מנסים להציג ונראה שהם פשוט לא מתכתבים אחד עם השני.
אני יודע שעירבבתי פה המון נושאים אבל המכנה המשותף שלהן וזה מה שקשה לי: מה פשר האבולוציה הזאת שעברה היהדות תחת ידיהם של חז"ל? האם היא מעוגנת בתנ"ך? האם אפשר בכלל ליישב בצורה רציונלית בין חז"ל לבין התנ"ך? האם חז"ל לא ייצרו משהו חדש לחלוטין?
אם כתבת מאמרים שנוגעים לנושא זה אשמח שתכוון אותי. תודה

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

כתבתי הרבה דברים שמשיקים לזה, אבל השאלה כללית מדיי. ברור שהתורה עוברת אבולוציה, וזה בסדר גמור. התורה עצמה לא אומרת דברים ברורים ולא ניתן באמת לקיימם. יש לנו מסורת שניתנה גם תושבע"פ, כלומר כלי פירוש ומדרש שמוסיפים פירושים במקביל לפשט. לכן אין צורך וטעם לחפש אותם בפשט.
ייתכן שאם תמצא קביעה חז"לית שהיא בעליל שיבוש יהיה מקום לדון האם היא מחייבת. כל עוד אין לך וודאות בזה, המסורת היא נקודת המוצא העדיפה (כל עוד לא הוכח אחרת).

ק הגיב לפני חודש 1

לשואל,
למיטב ידעתי הרב לא כתב אף פעם בצורה סדורה בנושא או קרוב אליה.
פרט לכך שלדעתו בהר סיני ניתן מעט מזעיר הלמ"מ ועצם הרעיון לדרישת התורה.

הרב,
לא זכור לי שישבת את עיקר הקושיא שלו שהתאולגיה המוצגת לנו בדברי חז"ל איננה קרובה לתאולגיה שבדברי הנ"ך.
עד כדי כך שאף נראה שחז"ל הרבה יותר קרובים לתורה (עד כמה שהם רחוקים) מאשר שהנביאים והכתובים קרובים לתורה… כי נראה שהחלק של דרישת התורה וקיום ההלכות פרט לאיזה צורה ציבורית כמעט ולא קיימת בכל הנביאים. גם אם הם משתמשים לעיתים בלשון מושאלת מן התורה (ז"א הכירו את החמישה חומשים).

כן נראה בתחילת ימי בית שני (עזרא ונחמיה) ובספרות הבית השני כבר תהליך שונה לגמרי. של קיום ההלכות. אבל מדוע להצדיק תאולגיה חדשה של דרישת התורה כשכבר אין לנו נביאים?!
כי ממה שרואים מהנביאים שנכתבו, נראה שכלל לא הקפיד הקב"ה על כך.

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

עניתי את מה שהיה לי לענות.

ץ הגיב לפני חודש 1

אכן זה מה שכתבתי שלא מכיר שום מקום בה הרב ענה בצורה רצינית על השאלה.

מה שכתבתי יכול להיות מופנה גם לחלקים:
1. "ברור שהתורה עוברת אבולוציה, וזה בסדר גמור."
2. "יש לנו מסורת שניתנה גם תושבע"פ, כלומר כלי פירוש ומדרש שמוסיפים פירושים במקביל לפשט. לכן אין צורך וטעם לחפש אותם בפשט."
3. "ייתכן שאם תמצא קביעה חז"לית שהיא בעליל שיבוש יהיה מקום לדון האם היא מחייבת"

אם בזמן הנביאים סברו אחרת תאולגית אז לא ברור שהאבולוציה בסדר.
כנ"ל.
הרב כאן הזכיר רק את החלק של הלכות מקבילות לכתוב. שזה רק ענף אחד. אבל גם הוא לא ברור מדוע להוסיף הלכות חדשות מקיבלות אם התורה לא כתבה.

א הגיב לפני חודש 1

גיא:
ברור שחז"ל חידשו דברים, אבל לא נכון שאין לדבריהם יסוד במקרא. לצורך ההדגמה אשתמש בהלכות שהעלית. לגבי הגיור, אני מניח שאתה מסכים שקיימת בתנ"ך אבחנה בין ישראל לעמים ("והייתם לי סגולה מכל העמים"). השאלה היא מאיזה שלב גוי שחי בסמיכות לקהילה יהודית יכול להיחשב כיהודי בעצמו, את זה חז"ל מיסדו באמצעות הליך שאין לו עדות בכתובים. יש איסור "לא תתחתן בם" השאלה היא מה גבולות תחולת האיסור (רק כנענים או גוים בכלל). דווקא התוכחה של הנביאים על העבירות מוכיחה שהן אכן היו עבירות גם בתקופתם ולא המצאה של חז"ל. נוסף על כך, לא כל דבר שאין לו עדות בכתובים הוא המצאה של חז"ל. אין עדות בכתובים להשבתת חמץ למשל (בפועל), אבל בכתבי יהודי יב רואים שהם קיימו את המצווה (סגרו את כל החמץ במקום נפרד). לא ממש כמו מסורת חז"ל, אם כי כדאי לזכור שגם לדעת חז"ל מהתורה מספיק לבטל את החמץ. נראה שבדרשות האגדה הם הרשו לעצמם יותר, אך את חופש הפרשנות באגדה לעומת שמרנות הלכתית אתה יכול לראות גם היום במקומות רבים. אם כן, נדמה לי שחובת ההוכחה בכל מקרה ומקרה היא על מי שטוען לחידוש.

השאר תגובה

Back to top button