אהבת ה’ ויראתו

שו”תקטגוריה: פילוסופיהאהבת ה’ ויראתו
ידיד שאל לפני 5 שנים

שלום וברכה, מפר שאלות שרציתי זמן רב לקבל עליהם תשובה:  א. לגבי הציווי על אהבת האלוקים – כיצד יתכן שאלוקים יצווה על אהבתו? האם נראה הדבר הגיוני כי אבא יצווה את ילדיו על אהבתו? ב. בנוסף, כיצד ניתן לאהוב את מי שאומר שאם לא נעשה את דבריו התוצאה תהיה עונש? אז בד\”כ מדמים זאת להורים שרוצים בטובת הילד ולכן גם אוסרים עליו דברים מלבד ביטויי אהבה שונים. אמנם כאן זה שונה: האלוקים יכל לבטא אהבה כלפינו ולתת לנו את מצוותיו, מדוע הצורך בעונשים? יכל האלוקים לוותר על כך ותהיה זו בחירתנו אם לזכות לטובה או שלא לזכות לה (אך ודאי שלא להיענש עליה).  ג. מה ההגדרה המדויקת של יראת רוממות? ההגדרה הרווחת היא יראה מפני גדלותו ורוממותו של האלוקים. אמנם מדוע ישנה יראה כזאת אם לא מפני פחד שאומר \”אלוקים כה גדול יכול לעשות לי רע\”.  ד. האם אפשר להסתדר עם יראת רוממות בלבד ללא יראת עונש? ה. אחרי הכל, כיצד ניתן לאהוב גם את מי שאני יראה ממנו יראת רוממות?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 שנים

שלום רב.
א. לגבי הורים שרואים אותם קל יותר להגיע לאהבה טבעית. אבל לגבי אלוקים שהוא מופשט קשה להגיע לאהבתו באופן טבעי ולכן דרוש ציווי. מעבר לזה, לאהבת אלוקים יש השלכות הלכתיות, וייתכן שאנחנו מצווים עליהן ולא על עצם האהבה. ראי כאן: https://mikyab.net/%D7%9B%D7%AA%D7%91%D7%99%D7%9D/%D7%9E%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%99%D7%9D/%D7%9E%D7%A9%D7%9E%D7%A2%D7%95%D7%AA-%D7%90%D7%A4%D7%9C%D7%98%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%AA-%D7%9C%D7%A8%D7%92%D7%A9%D7%95%D7%AA-%D7%91%D7%94%D7%9C%D7%9B%D7%94/
ב. אם הציווי אינו על הרגש אלא על השלכות (ראי לינק לעיל), השאלה לא קיימת. מעבר לזה, אין עונש על אי אהבת אלוקים. ה שהוא מעניש אותי על דברים אחרים לא מונע אהבה. גם ההורים מענישים אותנו ובכל את מצפים לאהבה וגם מקבלים אותה.
השאלה  מדוע דרושים עונשים לא קשורה לכאן. כנראה שבלי זה חלק מאיתנו לא היו מגיעים לעבודת ה’. באמת הרמב”ם בפ”י מהל’ תשובה כותב שזה מיועד לנשים (!?) וקטנים, כלומר למי שלא מבין. העובד האמתי עובד לא מחמת העונש. את עניין הנשים צריך לקחת לשעתו. אני חושב שכיום זה כבר ודאי לא כך.
ג. יראת הרוממות היא עמידה מול מישהו חשוב ונשגב. למשל חכם מאד גדול. זה לא פחד אלא מורא מופשט יותר. אני לא רואה בעיה בהגדרה הזאת, וניתן לחוש אותה גם כלפי אנשים. הערכה עמוקה שכרוכה בסוג של יראה או תחושת רוממות.
ד. יש כאלה שיכולים, אבל יראת העונש ניתנה למי שלא יכול (כמו נשים וקטנים אצל הרמב”ם הנ”ל).
ה. למה לא? למשל כשיש ת”ח וצדיקים גדולים, בהחלט אנשים חשים כלפיהם את שני הרגשות הללו. יתר על כן, לדעתי אפשר גם לאהוב את מי שאני ירא ממנו ממש. האדם הוא יצור מורכב, ולדעתי גם זה אפשרי. ראי במאמר שלינקקתי אליו למעלה את הדיון על אהבה ושנאה מבחינות שונות.

שי כספי הגיב לפני 5 שנים

הצעה לתשובה על שאלה מס’ 1: איך יתכן שהאלוהים מצווה לאהוב אותו:
ייתכן והציווי הוא לאהוב את מקור הערכים המוסריים, הציווי לאהוב את האלוהים הוא בעצם ציווי על אהבת הטוב, ומכיוון שהאלוהים הוא מקור הערכים לכן יש לאהוב ”אותו”.
כך שיתכן וזאת הסיבה שה’ דורש לאהוב אותו, לאהוב אותו פירושו אהבת הערכים.
הרי אם מישהו יאהב את האלוהים כמו שהוא אוהב את החיים, אין לזה שום ערך, זה סתם צורך נפשי, בדיוק כמו תיאבון לאוכל ולכבוד.
לכאורה ניתן לראות זאת בהתבוננות בפרשת הציווי על האהבה. מופיע שם בפרשה שמתוך האהבה באים לקיום המצוות, זאת אומרת שמטרת האהבה איננה אלא הדבקות בטוב.

השאר תגובה

Back to top button