אינטואיציה

שו"תקטגוריה: כלליאינטואיציה
. שאל לפני 2 שנים

בס"ד
שלום הרב,
זכור לי שהזכרת שיחסית מעט מן הפילוסופים מקבלים את התוספת המיסטית של האינטואיציה,
אבל למעשה אני חושב שזה היה רוב המוחלט של הפילוסופיה פעם, האם תפיסת השכל הפועל שנותן את התבונה בשכל העיוני זה לא בידיוק כמו מה שאתה אומר? (פרט לדרך הסבר כיצד זה בנוי אם ע"י מלאך שמתחת לגלגל הירח כמדמוני לפי שיטות מסוימות שמקרין לשכל העיוני שמתדבק בו, או עולם אידאי וכו').
 
2. רציתי לשאול, מדוע נכרי צריך לקבל 7 מצוות בני נח ולכוון בהם מפני שה' ציווה ולא די בעשיית המוסר?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

לא חושב שאמרתי זאת, כי איני בקיא דיי בספרות הפילוסופית כדי לומר זאת. זה גם לא מאד חשוב בעיניי. אין פילוסופיה שלא נסמכת ביסודה על אינטואיציה, ולכן בין אם יודו ובין אם לאו הם מקבלים את תוקפה. אמנם זו לא מיסטיקה, כפי שהגדרת כאן. כך פועל השכל שלנו באופן הרגיל.
לא רק נכרי. גם יהודי צריך לעשות מצוות מחמת הציווי, אחרת אלו לא מצוות אלא סתם מעשים טובים. עשיית 'מצווה' פירושה ציות לציווי ועשיית הדבר מחמתו. תיאורטית יכול אדם לקיים את כל ההלכה בלי לקבל את קיומו ו'או סמכותו של הקב"ה. האם סביר בעיניך שיהיה לזה ערך של מצווה ועבודת ה'?

. הגיב לפני 2 שנים

סליחה על הדייליי,
שאלתי מדוע נכרי צריך לכוון בז' מצוות דבני נח לשמה? וענית" עשיית ‘מצווה’ פירושה ציות לציווי ועשיית הדבר מחמתו",
אך ביסוד השאלה התכוונתי שהסיבה שהנכרי יעשה ז' מצוות כנראה כי הוא רואה בהם דבר טוב, וע"פ הראיה מן המוסר זה אומר שהוא מניח את אלוהים, ואם ככה ממילא הוא עושה בגלל ציוויו.
ושמא, ניתן לשאול שאלה דומה על אדם שנותן צדקה מדין המוסר האם הוא יוצא יד"ח.
אבל ייתכן שאצל יהודי יש עוד מטרה דתית פרט למטרת המוסר כדבריך, אבל האם זה כך גם בבן נח?

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

שים לב שיש בדבריך קפיצה לוגית. זה שהוא מאמין באלוקים, גם אם זה נכון, עדיין לא אומר שהוא עושה את הדברים בגלל ציוויו.
מעבר לזה, לא נכון לקרוא לדבר כזה אמונה. אמונה היא מה שאתה מודע לו. זה שיש מאחורי תפיסתך הנחה מובלעת שיש אלוקים, שאתה עצמך לא מודע לה, לא הופך אותך לאדם מאמין. אין ערך ומשמעות לתפיסות חבויות.
ושלישית, אם יש אתאיסט מוסרי ייתכן שהוא טועה באמונה וייתכן שהוא טועה במוסר. כלומר או שהוא מפספס ובעצם הוא מאמין סמוי, או שהוא טעוה ובעצם אין לדעתו מוסר תקף.
ולבסוף, הדרישה לקיים מתוך היענות לציווי היא דרישה על המודעות ולא על תפיסות פילוסופיות לא מודעות.

לגבי נותן צדקה, אם הוא לא עושה זאת בגלל שהקב"ה ציווה אין לו מצווה. אני מניח שיהיו כאן קוראים שיצטטו את הגמרא על "הנותן צדקה על מנת שיחיה בני, שאזכה לחיי עוה"ב", אבל אם תחשבו שוב תראו שאין שום סתירה.

השאר תגובה

Back to top button