אפלטוניזם

מנחם שאל לפני 3 שבועות

בעקבות לימוד מאמריך החשובים, הגעתי למסקנה שכדאי לי מאד להבין את תזת האידאות של אפלטון. נראה לי שאת החומר שלך בענין כבר קראתי (במאמר ‘מהי חלות?’, ‘חפצא וגברא’ ובסדרת הטורים בנושא). תוכל להפנות אותי למקורות מומלצים? [הרקע שלי ישיבתי-חרדי. קורא רק עברית (ויידיש..)] תודה רבה.
[כדי שלא להותיר את הנייר חלק: נראה שהקבלה, שמדברת על קידוש חומרים על ידי מצוות (לדוגמא בתחילת ספר התניא), מחזיקה בגרסה “שמנה” של אפלטוניזם, שבו יש לכל פרט אידיאה משלו. נראה סביר?]

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שבועות

איני עוסק בפילוסופיה עתיקה, ואני מציע שתחפש ברשת.
לא הבנתי את הטענה על אידיאה פרטית.

מנחם הגיב לפני 3 שבועות

נשמע ממאמריך שזו לא תפיסה עתיקה גרידא. אתה משתית עליה את הלמדנות, וכן תחומי ידע מודרניים כמו מתמטיקה, לוגיקה ועוד. אין לי ענין בעמידה על דעתו של אפלטון, אלא בהבהרת התפיסה שיש יישים לא פיזיים, ושיש מערכות גומלין בין היישים הפיזיים לבין אלו המטפיזיים.
היה נראה לי שזו אבן-דרך במשנתך, ולכן ביקשתי הכוונה להרחבה והבהרה.
בקשר לאידיאה הפרטית: הקבלה טוענת שטלית שהוטלו בה ציציות הפכה קדושה במובן כלשהו. אם הטלית היא חומר, איך אפשר בכלל לדון על קדושתו? במה זה שונה מהאמירה שהמים חכמים או שהאש גאוותנית? לכן נראה שהתפיסה היא שיש ישות מופשטת מאחורי כל פרט חומרי, ולגביה נוכל לטעון שהיא לא-קדושה או קדושה או עוברת שינוי של התקדשות [ולולי ההנחה שיש אידיאה פרטית לא נוכל לדבר על קידוש חומר ספציפי, רק על קידוש החומר ככלל].
ואבקש, אם לדעתך המהלך שלי שגוי, אשמח לפירוט השגיאה.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שבועות

העיסוק באידאות הוא פילוסופיה עתיקה. זה שאני עושה בזה שימוש מודרני זה נכון. ם המתמטיקאים שברובם הם אפלטוניסטים לא באמת עוסקים במשמעותו של האפלטוניזם הזה.

לא הבנתי מה הקשר לאידאות? אם אומרים שהטלית הפכה קדושה או חפץ כלשהו הוא קדוש (עשר קדושות הן זו משנה ולא רעיון חסידי), זה אומר שהחפץ החומרי הוא קדוש. איני רואה שום סיבה בעולם להניח שיש מעליו אידאה כלשהי כדי להסביר טענות כאלה. ואפילו אם תתפוס את הקדושה כמצב אונטי של הדבר, אז זה אומר שרוכבת על החפץ חלות של קדושה. מה לזה ולמושגים של אידאות?

מנחם הגיב לפני 3 שבועות

רוכבת? גם במאמר על החלויות השתמשת במונח ‘רובצות’. מה הכוונה? איך אוכל להסביר לעצמי אינטראקציה בין יישים מטפיזיים לחומרים?
[ודאי שעשר קדושות זו משנה, אבל ההכרח להבין זאת כמצב אונטי נובע מרעיונות חסידיים או קבליים]

mikyab צוות הגיב לפני 3 שבועות

קודם כל יש אינטראקציה בין רוח לחומר ואיני רואה למה שלא תהיה בין חומר לחלות. שנית, היכן אתה רואה אינטראקציה. הקדוה הוא תכונה של הגוף החומרי ולא באינטראקציה עמו. ושלישית השאלה האם קדושה היא אונטית או לא, לא קשורה לחסידות ולא לקבלה. התפיסה הפשוטה בסוגיות ובראשונים היא שזוהי מציאות אונטית.
בכל אופן, איני רואה שום קשר לשאלת האידאות.

השאר תגובה