ארבע כנפות במעיל

שו”תקטגוריה: הלכהארבע כנפות במעיל
אופיר גל-עזר שאל לפני שנה 1

לכבוד הרב מיכאל שלום רב,
אני כבר זמן מה הולך עם מעיל שיש לו פינות חדות ופתוח מלפנים (עם כפתורים) והצווארון עולה במעלה הצוואר עם פינות חדות כלפי מעלה. לא חשבתי ברצינות שאולי הוא חייב בציצית.
הוא דומה לחלוק גשם שיורד למטה עד הברכיים (או לחלוק חרדי) רק שלמעלה יש לו שפיצים בזוויות ישרות כלפי מעלה, שאפשר לסגור בכפתור כך שיעטפו סביב הצוואר, בלי כובע. כמו צווארון של חולצה שלא מקפלים כלפי מטה (אם כי אני יכול גם לקפל, אבל אני פחות אוהב). יש לו שסע מאחורה.
הוא עשוי מבד.
האם הוא נחשב בגד בעל ארבע כנפות?
אם כן מה האופציות? האם פשוט לקשור לו ציציות? או שאפשר גם לעגל? (דווקא מוצא חן בעיניי לקשור ציצית) אם לקשור ציצית- אז לקשר בצוואר, ובפינות למטה מקדימה? ומה עם הפינות בשסע מאחורה?
רוב תודות,
אופיר

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

שני הקצוות שלמעלה אינן רלוונטיות לדיון, כי הכנפות צריכות להילבש שתיים מלפניו ושתיים מאחוריו. אמנם יש מקום לדון בחיוב הכנפות שלמטה בציצית, אם השסע מספיק ארוך. זוהי המחלוקת לגבי חליפות. יש שנהגו לעגל ויש שהטילו ציצית (ראיתי אצל הרב יואל בן נון). אמנם דומני שרוב העולם נוהגים להקל בזה, ואולי הסברא היא מה שכתב כאן: שהבגד נלבש סביב הגוף והכנפות אינן שתיים מלפניו ושתיים מאחוריו.

ועשו להם ציצית: בגדים וזמנים החייבים בציצית


מעבר לזה, נחלקו הדעות לגבי בגדים שעשויים מניילון (מה שאינו ארוג). לכן יש לחלק בין מעיל לחליפה (אם כי צריך לבדוק ממה עשוי המעיל וכיצד עושים את הבד שלו). גם על כך ראה שם.

השאר תגובה