בעקבות הדיבייט – פעולה ממרחק

שו"תבעקבות הדיבייט – פעולה ממרחק
אלכס שאל לפני חודש 1

טענת בדיבייט שבפיזיקה ל"פעולה ממרחק" אין בסיס תצפיתי. 
אבל אנחנו כן רואים ששינוי של חלקיק אחד משפיע בהכרח על אחר. זו התצפית
העובדה שאנו לא מבינים את האינטראקציה בין שני החלקיקים, או שהיא סותרת יסודות ברורים בפיזיקה, לא אומר שאי אפשר להחשיב את זה כמשהו נצפה.
לפי ההיגיון שלך אפשר לומר שעד לפני כמה עשרות שנים תורשה היתה משהו שאינו אמפירי רק בגלל שלא הכרנו את ה DNA . . . 
אבל ברור שעקרונות מסוימים בתורשה היו ברורים עוד לפני הגילוי של איך זה עובד, וזה היה נחשב כמשהו שצופים בו 
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

אתה רואה שיש אינטראקציה אבל לא שהיא נעשית ממרחק או לא ממרחק. ההנחה של הפיזיקאים היא שהפעולה לא נעשית ממרחק (אלא יש תיווך), ולזה אין בסיס אמפירי.

Bridgh הגיב לפני חודש 1

הדוגמה של הרב מיכי הייתה מוטעית לחלוטין. כל תלמיד פיזיקה שנה א' יודע שיש מקרים בהם עיקרון הפעולה מרחוק מופקע, חפש משפט בל בויקיפדיה.

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

אני שמח שהפציע במחוזותינו פיזיקאי עילוי כמר. כמה הערות, אם בכל זאת יורשה לי:
1. משפט בל לא נלמד בשנה א פיזיקה, ובד"כ בכלל לא בתואר ראשון. כך שאיני ממליץ לשאול תלמידי שנה א. אבל עילויים שאני, כמובן.
2. הבנת הנקרא. לא כתבתי שאין פעולה ממרחק, אלא שזו הנחה מקובלת בפיזיקה למרות שאין לה בסיס תצפיתי. ואכן בפיזיקה מניחים ללא בסיס תצפיתי שאין פעולה ממרחק. זו הסיבה שכולם משוכנעים שיש גרביטונים למשל (גם אחרי בל). נכון שבתורת הקוונטים אי שוויון בל מאתגר זאת (ראה להלן), אבל עצם העובדה שכולם נסערים ומחפשים הסברים ושזו תוצאה חריגה, אומרת שזו אכן ההנחה בפיזיקה.
3. לא כל הפרשנויות לאי שוויון בל נתלות בלוקליות. ראה בוויקיפדיה שם (או בקורס שנה א שלמדת על בל). אגב, הסיבה שמחפשים הסבר אחר היא בדיוק בגלל ההנחה הזאת. Epr נחשב פרדוקס (אם כי לא לוגי) בעיקר בגלל שהוא סותר את הלוקליות. טוב, איינשטיין ורוזן כנראה לא עברו שנה א.
4. גם אם אי השוויון מפר את הלוקליות, זה עדיין לא אומר שיש פעולה ממרחק. אי שוויון בל לא עוסק בכוח שמפעיל גוף אחד על אחר. כלומר לא באינטראקציה אלא בקורלציה (על ההבדל, שאל תלמידי שנה א).
5. ואפילו אם הכל היה נכון, עדיין אפשרי שיהיה תווך שמוליך את הקורלציה/השפעה הזאת. זה שהקורלציה מהירה לא אומר שהיא נעשית ממרחק ובלי תיווך. זה אולי יסתור את החסם היחסותי של מהירות האור, אבל בין כה וכה אחד העקרונות היסודיים בפיזיקה צריך להישבר כאן.
6. לא בכדי, אין אף פיזיקאי שאני מכיר (לפחות אחרי שנה א) שבעקבות אי שוויון בל ויתר על ההנחה שאין אינטראקציה פיזיקלית ממרחק. חוץ ממך כמובן.
בהצלחה בשנה ב.

אלדר הגיב לפני חודש 1

מה זאת אומרת אין להנחה בסיס אמפירי? כל הברבורים שראינו עד עכשיו הם לבנים, אז ההנחה שלנו היא שכל הברבורים לבנים, איך זה לא בסיס אמפירי? הבנתי לא נכון?
ניסוי בל הוא כמובן הברבור שעוד לא יודעים מה הצבע שלו באמת.

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

מה לזה ולעקרון הסיבתיות?

אלדר הגיב לפני חודש 1

לא דיברתי על עיקרון הסיבתיות. רשמת "ההנחה של הפיזיקאים היא שהפעולה לא נעשית ממרחק, ולזה אין בסיס אמפירי".

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

גם לזה אין שום בסיס אמפירי. להיפך, אמפירית נראה שיש פעולה ממרחק (גרביטציה, שדה חשמלי).

השאר תגובה

Back to top button