ברוך גולדשטיין ועוד

שו"תברוך גולדשטיין ועוד
מתן. שאל לפני 2 שנים

שלום הרב.
ברצוני לברר את היחס כלפי האיש ברוך גולדשטיין. מצד אחד מדובר ברופא שהציל הרבה יהודים וערבים, כולל ערבים שנפגעו מיהודים (רק במחבלים הוא לא הסכים לטפל). ומצד שני מדובר באיש שרצח באכזריות חפים מפשע בשעת תפילה כידוע. ברור לי שהמעשה הוא פשע ואם ככוונתו היתה ידועה למישהו אותו אדם היה צריך למסור אותו למשטרה וכו'. יש שאומרים שבסוף ימיו הוא באמת יצא מדעתו מכל המראות שהוא ראה ובעקבות רציחתם של רבים מחביריו. לא יודע…
אלי ויזל העיד שלאחר שחרור מחנה בוכנוולד רבים מהניצולים הסתערו בחמת זעם על אחת מהערים הסמוכות (ויימאר כמדומני) ורצחו אנשים, אנסו נשים, שדדו והתעללו בתושבים.מעולם לא שמעתי גינויים כלפי המעשים הנוראיים האלה, וכנראה גם לא אשמע.
מאיר הר ציון, לאחר שרצחו את אחותו, הלך מיזמתו ורצח חפים מפשע כנקמה. אבל משום מה הוא לא נזכר כרוצח מתועב, אדרבא, הוא גיבור ישראל, זכה להלוויה ממלכתית בנוכחות קצינים בכירים ומדינאים וכו'.
את יו"ר ארגון זק"א משי זהב אני מכיר שנים, עד עכשיו קשה לי להאמין שאדם כזה טוב היה מסוגל לפגוע בכל כך הרבה אנשים.
מה היחס הראוי לאדם שעשה מעשים נוראיים בלתי נסלחים וגם מעשים אציליים?
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

שאלה לא מוגדרת. יש לתת יחס ראוי למעשים טובים ויחס הולם למעשים הרעים. למה צריך להגיע לשורה תחתונה כללית? אתה צריך להחליט האם להכניס אותו לגיהינום או לתת לו גן עדן?

Ron הגיב לפני 2 שנים

רבנו, אבל עובדה שאנחנו כן צובעים אישיות של אנשים בתארים מסויימים, ביבי השקרן בן גביר הגזען אולמרט המושחת יגאל עמיר הרוצח עמנואל מורנו הגיבור האמיץ(ז"ל ולהבדיל). ובדוגמאות למעלה גולדשטין הוא רוצח מתועב והיהודים שאנסו גרמניות מנקמה לנצח ייזכרו כקרבנות שואה אציליים מאיר הר ציון גיבור לאומי ולגבי משי זהב כנראה שהלך המוניטין, וכל זה רגארדלס למעשיהם האחרים הטובים/הרעים. אז שאלתי היא על סמך מה אנו עושים את זה והאם זה נכון?

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

אם יש למישהו קו עקבי וברור באישיותו אפשר בהחלט להצמיד לו תואר כזה. אין כאן נכון ולא נכון. השאלה עסקה בשיפוט של אדם, וכאן אין שום צורך להגיע לשורה תחתונה. שפוט אותו על כל מעשה בנפרד.

השאר תגובה

Back to top button