דמוקרטיה

שו”תקטגוריה: כללידמוקרטיה
V שאל לפני 3 שבועות

מה הרב חושב על כך שבעולם המודרני רצח וגניבה נשפטים על ידי המדינה ,ואילו חוסר נאמנות מינית של אחד מבני הזוג נחשב כעניינם הפרטי על אף שגם כן יש מי שנפגע. האם מדובר בכפל סטנדרטים,או שיש הבדל בין רצח וגניבה לניאוף בגינם לגיטימי שהראשונים ישפטו על ידי המדינה המודרנית לעומת האחרון שלא?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שבועות

למען האמת גם אני תמהתי מעודי על כך שבחברה שלנו רואים בגידה של בני זוג כעניין נורמטיבי (עם קריצה), אפילו ברמה המוסרית ובוודאי ברמה המשפטית. הרי יש כאן הפרת חוזה ופגיעה באדם אחר. נכון שאם יש הסכמה של הצד השני אז לית לן בה מבחינה מוסרית ומשפטית.
לדעתי יש לאפשר לתבוע את הבוגד בבית משפט על הפרת חוזה ולקבוע על כך עונש מתאים. אמנם אי אפשר לכבול בן זוג לבן זוגו בכוח, אבל זו הפרת חוזה ובהחלט יש מקום לקבוע סנקציה על כך.
בכל אופן, בניגוד אליך, אני לא רואה בזה משהו כמו רצח או גניבה, שהם פגיעות ישירות שלי בגופו או רכושו של האחר. כאן אני עשיתי מעשה שלי וההוא נפגע ממילא. במובן מסוים זוהי פגיעה במחדל (לא בדיוק כמובן) ולא במעשה. מעבר לזה, ואולי יותר מהותי, הפגיעה כאן היא תוצאה של הפרת חוזה ולא של זכות יסוד. הזכות של אדם על רכושו וגופו היא זכות יסוד שלא מבוססת על חוזה ולכן החובה לשמור עליה מוטלת על כל אדם בעולם. לעומת זאת, הזכות לנאמנות של בן הזוג יסודה בחוזה שביניהם (ולכן היא מוטלת רק על בן הזוג), ולכן אני חושב שאלו דיני חוזים ולא משהו פלילי.

דוד זיגל הגיב לפני 3 שבועות

תודה על התשובה

השאר תגובה