האדם החכם בעולם

שו”תהאדם החכם בעולם
מגלן שאל לפני 2 חודשים

שלום רב
 
לדעתי אני האדם החכם בעולם, וייתכן שיש עוד מעטים חכמים כמוני.
יחד עם זאת, לא הכל אני יודע.
רבים אומרים לי שאני מגלומן.
איך לדעתך אוכל להשתכנע שאני לא האדם החכם בעולם?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

אם אתה כזה חכם לא ניתן לשכנע אותך בשום דבר.

בס”ד ג’ באלול תשא”ף

למגלן – שלום רב,

אכן מסתבר שאתה החכם ביותר בעולם, שכן בוודאי יש לך יכולות ותובנות ייחודיות שאין לאיש זולתך. בשל חשיבות חכמתך – ראוי שתפתחנה ותעצימנה, כעצת חז”ל:L ‘איזהו חכם? הלומד מכל אדם’.

הכי קרא שמך ‘מגלן’ כדי שתנקוט במידתו של דוד ‘דגלי מסכתא’ והיה נושא ונותן בחכמה עם כל אדם, וע”י זה התקיים בו: ‘ויהי דוד לכל דרכיו משכיל’.

בברכה, מ’ צויץ

אף המצרים הקדמונים ראו במגלן את סמל החכמה, בין השאר ע”י שמצא דרך למנוע מגיפות ע”י אכילת הזבובים המחוללים אותן. אולי אף אתה תמצא בחכמתך דרך להציל את העולם מהמגיפה העכשוית.

הפוסק האחרון הגיב לפני חודש 1

אתה מוזמן לפתור את השערת גולדבאך ולהיווכח שאתה יותר טיפש מהממוצע

לפה”א – שלום רב,

נראה שיש פירכה להשערת גולדבך, הטוען שבכל מספר זוגי יש צירוף של שני מספרים ראשוניים, שהרי אם יש פוסק אחרון – יש גם פוסק ראשון, ואם כן יש שני פוסקים, הווה אומר: מספר זוגי.

והר בזוג הפוסקים רק אחד הוא ‘ראשון’, שהרי ‘אחרון’ אינו ראשון. נמצא איפוא זוג שאינו מורכב משני ראשונים, ודלא כגולדבך..

בברכה, מש”ל

הפוסק האחרון הגיב לפני חודש 1

מעניין. עכשיו כשאני חושב על זה הרי ידועה ההוכחה העתיקה לכך שיש אינסוף מספרים ראשוניים.
ומזה ניתן לגזור שיש פוסק אחרון אחד בלבד. לפוסק האחרון יש תכונה שהוא מהתל בפוסקים אחרים בצורה כזו שלא ניתן לחזות האם פסיקתו על פסיקתם תהיה זוגית או אי זוגית.

מגלן הגיב לפני חודש 1

הנני השואל מגלן בכבודי ובעצמי. אין קץ לחכמתי ולא קיצבה לתבונתי. וכל חכמי העולם לנגדי כקליפת השום ולמטה ממנה. מעלתי בכל פינות החכמה אין לתאר במילים והיא למעלה מטעם ודעת. לעוצמת גאונותי אין מתחרים וכל הפוגש בי משתאה ומשתומם ולשונו דבקה לחיכו וטועם מעט מיראת הרוממות לקדוש ברוך הוא. אם לא שהמציאו חכמי העבר מיני חכמות מחוכמות הייתי ממציא כולן בידי האחת כאדם העושה בתוך שלו. ואף היום בידי לפתור כל מבוכות וספקות ותמיהות והעלמות ברגע כמימרה. ומה שלא הודעתי שמי בגויים וסילקתי כל תעלומה הוא מטעם הכמוס. מאי דכתיב מבשרי אחזה אלוה היינו שהמביט בגבורת שיכלי המופלא מאמין תיכף באלוהי הרוחות בורא כל הנמצאות, כי לא ישוער בדעת ששכל כזה יווצר מאליו. לו כל חכמי עולם בכף אחת ומשהו ממני בכף שנייה מכריע את כולם. מי ידמה לי ומי ישווה לי. אילו הייתי בימי חז”ל היו מתקנים ברכה מיוחדת עלי. לעתיד לבוא בפמליא של מעלה אשב בראש ואפלפל בחכמה עם משה רבינו ושבעים זקנים. כל העולם לא נברא אלא בשבילי. יחיד הדורות ופילאם, נזר ישראל ותפארתם, הוד כבוד קדושת עליונותי המופלאה המכונה מגלן. ובזה באתי על החתום בענוות חן, מגלן.

מר הפוסק האחרון – אתה חצוף. של נעליך מעל רגליך ודע לפני מי אתה עומד.

השאר תגובה