האם יין "אנוס" הוא יין נסך?

שו"תקטגוריה: הלכההאם יין "אנוס" הוא יין נסך?
אהרן שאל לפני 3 שנים

שלום וברכה,
רציתי לשאול לגבי אדם שהוא "אנוס", ובדעותיו הוא אתאיסט גמור עד שאוכל בסתר ביום כיפור. עם כל זה, יינו אינו יין נסך, שכן אינו מחלל שבת בפרהסיא (עי' בתשובות והנהגות לרב שטרנבוך ח"א יו"ד סי' תי"ג שגם באפיקורס כל זמן שאינו מחלל בפרהסיא אין יינו יין נסך).
עכשיו, אותו אנוס אינו נמנע מחילול בפרהסיא בגלל שהוא מתבייש בחילול, אלא בגלל שהוא מסתיר את זהותו. אם יימצא בין עשרה שומרי שבת באופן שזהותו תישאר חסויה, מן הסתם לא ימנע מחילול שבת.
מה הדין במצב בו הוא נמנע בד"כ אבל מחלל שבת כשזהותו נשארת חסויה?
ומה"ד כשהוא נמנע תמיד רק בגלל ש"לא יוצא לו", כלומר לא נקראת לפני הזדמנות שזהותו חסויה ולכן הוא שומר שבת בפרהסיא. האם ניתן לאפיין אותו ולשער שבמצבים מסויימים הוא עתיד לחלל בפרהסיא ולכן כבר כעת יינו יין נסך?
 
תודה רבה

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

בפשטות הגדר שנקבע הוא חילול שבת בפרהסיא, וכל עוד זה לא מתקיים אין סיבה לפסול את יינו. אגב, זה סתם יינם ולא נסך. מה עוד שמי שבאמת ובתמים לא מאמין יש לדון אותו לקולא כי סה לא המחלל שבת של חז"ל.

אהרן הגיב לפני 3 שנים

אם כבר ארע שחילל כשזהותו הייתה חסויה, כלומר בלבוש חילוני במקום שאין מכירים אותו, האם יפסול את היין?

מיכי הגיב לפני 3 שנים

לא. בפשטות מחלל שבת בפרהסיא הוא מי שידוע ככזה ושזו דרכו. צריך לזכור שבפשטות הסנקציה הזאת אינה עונש אלא אקט חינוכי-חברתי ליצור יחס מגנה כלפי מחללי שבת. לכן אין היגיון להפעיל אותה כלפי מישהו שלא ידוע ככזה.

השאר תגובה

Back to top button