ההימור של פסקל – על המוסר

שו"תקטגוריה: אמונהההימור של פסקל – על המוסר
אבינועם שאל לפני 2 שנים

שלוב רב, מספר הנחות:
א' – יש סבירות גבוהה שאלוהים קיים ( אומנם לא מוחלטת אבל יותר סבירה מאתאיזם )
ב' – אם אלוהים קיים המוסר שלנו נובע ממנו
ג' – יש סבירות פחותה שתורה היא אלוהית ( ארכיאולוגיה, ביקורת המקרא, התנגשות עם המוסר הטבעי, חוסר אפשרות לדעת אם זה התניה חברתית או לא, כל מאמין בטוח שהדת שלו נכונה, וכו' )
האם במצב כזה לא עדיף לנו להתנהג על פי המוסר הטבעי שלנו ולהניח שאם האל הוא טוב הוא "יסלח" שלא קיימנו את המצוות ( קשה להאמין שה' יגרום ייסורים לאדם טוב גם אם הוא לא מקיים את מצוותיו/מאמין בו ) ?
תודה מראש
 
 
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

אם אתה מניח הנחות כאלה אז ודאי תסיק את המסקנות המתבקשות מהנחותיך. מי שלא מאמין במקורה האלוהי של התורה, למה שיפעל על פיה? גם במקום שהיא לא סותרת את המוסר. אני כמובן לא שותף להנחותיך.
ככלל, אדם שהוא אנוס לא אמור להיענש, ואדם שנוהג לפי אמונותיו הוא ודאי אנוס לכל דבר.

אבינועם הגיב לפני 2 שנים

אני לא כופר במקורה האלוקי של התורה אלא אומר שקשה מאוד להיות ודאי בכך, כאמור אפשר לראות שכמעט כול אדם או ממשיך בדת אבותיו או כופר לחלוטין, אם היה כזה ברור שהתורה והדת היהודית נכונה ההינו מצפים לראות הרבה יותר אנשים משתכנעים מכך.

M הגיב לפני 2 שנים

(רק לגבי ארכיאולוגיה – אין שם משהו מטריד באמת כשנכנסים באם מכירים באמת פרטים. אבל לא אתערב, תמשיכו)

מיכי הגיב לפני 2 שנים

אחזור שוב: אם זו תוצאת החשבון ההסתברותי שלך אז זו התוצאה. מה אתה שואל אותי?

דורון הגיב לפני 2 שנים

שאלה ל M
מה כוונתך שאין שם משהו מטריד באמת? על איזה חלק/חלקים במקרא יש הסכמה רחבה בין חוקרי המקרא שהטקסט אמין? או שהתכוונת למשהו אחר..?

אבינועם הגיב לפני 2 שנים

אני ינסה לחדד את השאלה:
גם אנחנו בטוחים במידה כזאת או אחרת שיש אלוהים והדת היהודית היא האמת האם לא עדיף לנו לקחת הימור על המוסר וכך גם אנחנו יוצאים "בסדר" מכול הכיוונים? אם אין אלוהים – לא הפסדנו יותר מדי, אם יש אלוהים והדת היהודית צודקת/לא צודקת – אני מניח שאם האל הוא טוב הוא לא "יכעס"

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

שוב אני אומר שאם אלו הנחותיך אז השאר הוא רק חישוב. אתה רוצה שאאשר לך את החישוב?

אבינועם הגיב לפני 2 שנים

אני שואל האם לפי דעתך ההנחות אלה נכונות או לא ולמה?

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

אני לא שותף להנחותיך כי לדעתי אלוהים נתן תורה בסיני ודורש מאיתנו את כל המצוות, גם אלו שנראות לא מוסריות. מי שלא יקיים את זה ייענש.

רציונלי (יחסית) הגיב לפני 2 שנים

בכ"מ אני תוהה על השאלה האם היא עיונית או מעשית כי מעשית אף אחד מאיתנו לא נאלץ לקיים דברים "לא מוסריים" ביום יום.הרי גם לפי ההלכה לדוגמא אם נראה תינוק פיליפיני דרוס בשבת על המדרכה מעשית נצטרך להציל אותו אפילו אם הולכים לפי דעת המיינסטרים שזה רק "בגלל איבה".שהרי ההסתברות לכך שמישהו ישים לב למקרה והוא יתפרסם ויגרום חילול השם/איבה .היא גבוהה מאוד .מחיית עמלק לא רלוונטית כרגע וזה הלכה לימות המשיח .בימים בהם נדע ונראה באופן אבסולוטי שזה אכן רצון הקב"ה והדבר הנכון 100 אחוז לעשות(כמעין נבואה) .אי השתתפות בנישואין גאים .או אי השתתפות בנישואין אזרחיים שהערכים בין יהודים לגויים הם לא "מעשה לא מוסרי".כנ"ל אי השתתפות באי אילו אירועים חילוניים חברתיים שפשוט לא תואמים את אורח החיים הדתי (כמו ריקודים מעורבים ומסיבות).ולגבי עגונות ממזרים וכדומה אף אחד מאיתנו לא חייב להיות בעמדה שמתירה או לא מתירה את הדברים בסוגיות האלו .אז הכל בסדר .אולי הסוגיה היחידה שעשוי להיות בה קונפליקט שרלוונטי לאדם הממוצע ביום יום הוא היחס לישראלים גוים(עולי ברית המועצות וכדומה )

הפוסק האחרון הגיב לפני 2 שנים

הגיהנום מלא בכאלו שחשבו שאלוהים יסלח להם

Copenhagen Interpretation הגיב לפני 2 שנים

נראה לי שהסבירות שיכלו לנבא את הנאמר בתנ"ך מראש ללא התערבותו של "קורא הדורות מראש" פחותה ביותר. אפילו דברים יחסית לא מורכבים כמו חורבן בית שני שיקרה אחרי מינימום 483 שנים כפי שדניאל עושה בפרק ט' זה לא פשוט. על אחת כמה וכמה נבואות מורכבות ומפורטות יותר כמו נבואת משה על עתיד עם ישראל או יחזקאל על חורבן צור. וכל הנביאים הללו מחייבים אותך להיענות למצוות שבתורה

M הגיב לפני 2 שנים

דורון – אני מדבר על הטיעונים הפרקטים. כשיורדים לפרטים רואים שפשט הנתונים מתפרש יפה מאוד על רקע המקרא. מעבר לכך, מגלים שהפער כתוב-ממצא קיים לאורך ולרוחב של כל ההיסטוריה של ארץ ישראל. התיעוד הכתוב סותר לא מעט פעמים חזיתית את הממצאים גם אלה שלא קשורים למקרא. כשמבינים שני אלו – ההתאמה הכללית למתווה המקראי, ושפרטים סותרים קיימים מול תיעוד כתוב גם לא בהקשר המקרא האסימון נופל שאין באמת קשיים.

יש בהחלט שאלות טובות בחקר המקרא. אבל בארכיאולוגיה אני חש כיום שאין כאלו.

השאר תגובה

Back to top button