הוכחת הקוגיטו של דקארט

שו”תקטגוריה: כלליהוכחת הקוגיטו של דקארט
אריאל שאל לפני 3 שנים

שלום הרב,
אני כעת קורא את ספרך אמת ולא יציב (נהדר בינתיים) וכעת נמצא בעמוד 100 שם אתה מעלה את הערעור על טיעון הגודיטו של דקארט בכך שאתה אומר שאין הכרח לטעון שאני חושב כיוון שההפך של אני חושב הוא פשוט לא לחשוב וממילא לא מוכרח שאני חושב. אבל, האם זה לא עדיין משאיר את הטיעון תקף כשאני חושב או כשאני חושב שאיני חושב (ורק אז)?
עוד שאלה האם לא אפשרי לדחות את הטיעון של דקארט מכיוון אחר, מכיוון השד המתעתע – כלומר אולי זה הוא אשר גורם לי לתפוס את עצמי כיש וכיש חושב? אולי בעצם הכל אשליה (ונכון שיש \”מי\” שמשלים אותו , אבל גם ה\”מי\” הזה הוא רק אשליה של השד המתעתע, ובעצם, העולם הוא ריק ואינו קיים כלל)?
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

כן, אבל זה כבר לא הכרחי כי באופן עקרוני ייתכן אדם שלעולם לא יחשוב.
שאלת השד המתעתע לא יכולה לתקוף את הלוגיקה. מעבר לזה, השאלה במי מתעתע השד? למי הוא גורם לחשוב שהוא חושב?

אריאל הגיב לפני 3 שנים

כלומר – היות ודקארט ניסה לבסס את המציאות על משהו שלא ניתן לפקפק בו, היות והיפותטית (למרות שבחיים לא פגשתי אדם שלא חושב כלל – נראה שכל אדם באשר הוא אדם חושב ברמה כלשהיא) אפשר לפקפק בזה – הוא איבד את ההוכחה?

לגבי החלק השני של השאלה:
למה השד המתעתע לא יכול לתקוף את הלוגיקה?? האם זו לא כל הטענה שלו שאולי התשובה ל 1+1 מוכתבת לי על ידי השד המתעתע?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

צריך להבחין בין טיעון סביר לבין הוכחה. אם אתה מחפש סבירות, אין צורך בקוגיטו. כל אחד מבין שהוא קיים גם בלי הוכחות. דקרט ניסה להביא טיעון שמכריח אותנו בוודאות להגיע למסקנה הזאת. מה שטענתי שאין כאן וודאות. אתה חוזר ואומר שיש סבירות גבוהה ואף אחד לא מתווכח על כך שהוא חושב מדי פעם. אכן נכון. בה במידה יש סבירות גבוהה שאני קיים. לא פגשתי מישהו שמתווכח גם על זה.

שאלתי אותך את השאלה במי מתעתע השד? אם אני לא קיים (כפי שאתה רוצה לטעון), אז התעתוע לא קיים כי אין מתועתע. וממילא אין סיבה להניח שיש שד מתעתע. לכן ממ”נ אני קיים. מש”ל.

אריאל הגיב לפני 3 שנים

אינני רוצה לטעון שום דבר. רק שואל על מנת להבין.
לא הבנתי את תשובתך לכך שהשד המתעתע לא יכול לתקוף את ה”לוגיקה”? מה התכוונת במונח “לוגיקה”?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

אם אתה מעלה טענה נגד הלוגיקה הרסת את אפשרות השיח בכלל (כי הוא מתנהל בתוך הלוגיקה). כן טענת שד מתעתע על הלוגיקה אינה אלא אוקסימורון. זה עצמו טיעון הקוגיטו של דקרט, שגם אם תחשוב שמתעתע בך שד הרי אתה חושב, ומכאן שאתה קיים ושיש חשיבה (=לוגיקה).
כמו כן, השד המתעתע לא יכול להוות סיבה להכחיש את קיומי כי אז אין לו במי לתעתע.

השאר תגובה