הלכה ומוסר

שו”תקטגוריה: מוסרהלכה ומוסר
יאיר שאל לפני 2 שנים

שלום,
אני עוסק כרגע רבות ביחס בין הלכה למוסר. קראתי את מאמרך באקדמות (מלפני שנים רבות) בנוגע למשפט עברי, ואת תגובת הרב יעקב אריאל שנגעה בעיקר ליחס בין מוסר והלכה. הוא הציג לכאורה שיטה שונה משלך. בעקבות קריאת דברים רבים שלך על הלכה ומוסר, התלבטתי כמה באמת הוא חולק עליך או שמא רק רוצה להדגיש כמה היבטים שלא התייחסת אליהם. הרי הוא מקבל את החלוקה העקרונית בין מוסר להלכה, כלומר שאלו מערכות נפרדות, וטענתו שלמרות זאת הן שלובות אחת בשניה ברמה מסוימת. האם זו ממש מחלוקת? לדעתך אין כל השפעה של ההלכה על המוסר ולהפך? אודה אם תוכל להצביע על נקודת המחלוקת, באם היא קיימת.
תודה!

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

בקצרה. הוא טוען שהמוסר כלול בהלכה (אבל יש הלכות שלא נוגעות למוסר), ואולי אפילו זהה עמה (כל ההלכות מבטאות עיקרון מוסרי. כך משתמע בכמה מקומות בכתבי רבו הראי”ה). ואילו אני טוען שאין שום קשר. ההלכה היא קטגוריה בלתי תלויה: לטענתי אין הלכה שנוגעת למוסר (למעט תקנות חכמים שמכניסות את המוסר להלכה). זו בהחלט מחלוקת עקרונית ומהותית.

יאיר הגיב לפני 2 שנים

איך זה מסתדר עם דברים שאכן יש מוסר טבעי? לשיטתו יש גם מוסר טבעי וגם מוסר ‘אלוקי’ (לצורך העניין הוא יגיד שאיסור אשת כהן שנאנסה הוא מוסרי?) מה זה אומר בעצם הכפילות הזאת?

יאיר הגיב לפני 2 שנים

*דברים=דבריו

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

לא הבנתי את השאלה. המוסר הטבעי כלול בהלכה. ואכן אשת כהן שנאנסה איסורה הוא מוסרי.
האם לדעתו יש מוסר יהודי/אלוקי ששונה מהטבעי? איני יודע (אני מניח שהוא עוקב בזה אחרי הראי”ה). לא התעמקתי מדיי בתפיסה שאיני מסכים לה.

השאר תגובה