השקעה בחברות נשק

שו”תקטגוריה: הלכההשקעה בחברות נשק
אורן שאל לפני 6 שנים

שלום הרב,
רציתי לשאול לגבי השקעה בחברות נשק ותעשיות צבאיות, האם יש בעיה הלכתית או מוסרית בדבר. איך שאני מבין את זה, מצד אחד הנשקים הללו יכולים לשמש למטרות טובות כמו מיכון שדה הקרב והחלפת תפקידים אנושיים ברובוטים, ואולי גם להפחית את משך הלחימה ומספר הקורבנות בעימותים צבאיים ע”י הגברת הקטלניות של כלי הנשק, מצד שני זה מרגיש לי כאילו יש פה צד של פגיעה ביישובו של עולם ע”י פיתוח כלי המשחית, כשבמקום זה ניתן להשקיע בתעשיות רפואיות או טכנולוגיות ולתרום בכך לחברה.
אני מעריך שמבחינה כלכלית יש לזה יתרון כלכלי חזק בגלל שאני מעריך שבטווח הארוך הלאומיות בעולם תתחזק ותביא לתקציבי בטחון גדולים יותר, וכבר היום אנחנו רואים חזרה של הלאומיות בבריטניה, ארה”ב ואפילו צרפת וגרמניה.
מה דעתך?

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 6 שנים

שלום.
ככלל, שיקולי השקעה אינם שיקולי צדקה אלא שיקולים מסחריים. כשתרצה לתרום תרום למי שאתה חפץ ביקרו. אבל השקעות עושים כדי להרוויח. כמובן אם יש איסור בדבר אז צריך להימנע.
ספציפית, אני לא חושב שיש מניעה  מלהשקיע בחברות שעוסקות בנשק, אלא אם יש לך ידע שהן עושות בו שימוש לא ראוי. בפרט אם מדובר בהשקעה של סכום שבין כה וכה לא באמת ישנה את התמונה (לאפוקי מאלי הון גדולים). אם כי הצו הקטגורי אומר שיש לעשות שיקול שהיינו רוצים שיהיה כללי. לכן גובה הסכום הוא רק עוד שיקול כסניף להיתר.
 

אורן הגיב לפני 6 שנים

מה כוונתך במילים “שימוש לא ראוי”? ייתכן שהן ימכרו נשק גם לאנשים שהם אויבי העם היהודי, או סתם אנשים מושחתים. מבחינת החברות, מה שחשוב זה שהלקוח משלם, ולא מה רמתו המוסרית או מה הוא מתכוון לעשות עם הנשק.

אורן הגיב לפני 6 שנים

אולי שכחתי לציין ,אבל התכוונתי לחברות נשק זרות (אולי חשבת שאני מתכוון לחברות ישראליות שמקפידות שלא למכור לגורמים עוינים לישראל).

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

שימוש לא ראוי זה גם רצח עם או שאר שחיתויות (ארגוני פשע וקרטלים). ככלל שי מגבלות של החוק הבינלאומי, אם כי ברור שזה לא אכיף לגמרי. אבל אם אין מידע ברור אי אפשר לאסור השקעה במכירה כזאת רק כי היא חשודה.

Back to top button