התגלויות בעמים אחרים

שו”תקטגוריה: אמונההתגלויות בעמים אחרים
מחקר שאל לפני שנה 1

שלום הרב,
כידוע קיימים ברחבי הווטאפ  הדיגיטלי וויכוחים בענייני אמונה והגות. באחת מהקבוצות של אמונה שקשורות ל”בשביל האמונה”, עלתה טענה מאחד המשתתפים שהרב טוען שאתה “מכיר חבר שנסע לטיול בבוליביה, ושם הרבה כפריים העידו לו בשבועה שהייתה להם התגלות של ישו בכפר, עם קולות וברקים”.
כך שרציתי לשאול האם הרב מכיר את הסיפור הזה על הקולות וברקים? או שמדובר במיתוס שמתנפח על בסיס דברי הרב?
במידה וכן, האם הרב יכול לשאול את החבר פרטים נוספים על הסיפורים הללו ואולי לצרף את החבר לדיון דלא גרע מעד אחד 🙂 ?
וכידוע שמעון בן שטח אומר, הוי מרבה לחקור את העדים; והוי זהיר בדבריך, שמא מתוכם ילמדו לשקר.
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

יש כאן גרעין של אמת עם הרבה תוספות.
הרי מה שאני זוכר. חבר שלי טייל בבוליביה (מדובר על לפני כשלושים שנה ומעלה) והגיע לכפר שאנשים לבנים לא מגיעים אליו (דומני שהוא סיפר שהאחרון היה גרמני לפני כמה עשרות שנים). באותו כפר יש צמחים הלוצינטיביים, שכל מי שלוקח אותם חווה מראות של המרכבה, בלי קשר לתרבות שממנה הגיע והאם הוא מכיר את הקבלה או לא. החבר הוא חילוני (ואפילו אנטי).
לא זכור לי שמישהו נשבע לו, אבל זה מה שהוא שמע והבין שם. לאחר מכן הוא שלח לשם מישהו אחר (פרופ’ בני שנון, פסיכולוג מהאוניברסיטה העברית) שעשה שם מחקר לאורך זמן ארוך (דומני כשנה). אפשר לשמוע ממנו יותר פרטים.
חיפשתי כעת ברשת (פעם דיברתי עם שנון), ומצאתי כמה התייחסויות:
https://www.haaretz.co.il/misc/1.1060974
https://tomerpersico.com/tag/%D7%91%D7%A0%D7%99-%D7%A9%D7%A0%D7%95%D7%9F/
https://www.mako.co.il/weekend-articles/Article-0600ecde0c70941006.htm

Copenhagen Interpretation הגיב לפני שנה 1

למחקר,

בעבר חשבתי שבוודאי מתישהו אצטרך לנסות את צמח האיווסקה על עצמי אך מתישהו ירד לי האסימון לגבי האלמנטים אליליים החזקים שמתלווים באופן מסורתי לשימוש בו. ראשית, ה”רוחניות” שהשאמנים מטפחים לעולם אינה קשורה למונותאיזם טהור כלשהו אלא תמיד לדברים כמו “רוח העולם”, רוחות הנקשרות לדברים מסוימים בתוך העולם כמו חיות או מייצגים סימבולים כלשהם, או סתם פנתאיזם כפשוטו (שזו עבודת אלילים פר אקסלנס – סגידה והתקשרות רוחנית לנברא במקום לבורא) וכיו”ב – כל אלה לא נועדו להוביל לעבודת ה’.

שנית, שים לב מה הם חורטים על ידיהם. הקב”ה אומר על עם ישראל “הֵן עַל כַּפַּיִם חַקֹּתִיךְ” (ישעיה מט) והנביא אומר שבעתיד זֶה יֹאמַר “לַיהוָה אָנִי” וְזֶה יִקְרָא בְשֵׁם יַעֲקֹב וְזֶה יִכְתֹּב יָדוֹ – “לַיהוָה” וכו’ (שם, מד) ולעומת זאת:

“ואז ראיתי את כל הגודל שלו, זה היה נחש ענק שכיסה את כל החדר וזהר בכל הצבעים. אחר כך כשחיפשתי באינטרנט גיליתי שזאת הייתה בואה קשת (Rainbow Boa – א.פ) וידעתי שהיא נתנה לי את ההגנה שלה, לתמיד. היא אמרה לי שהיא רוצה שאני אצייר אותה עליי, אז עשיתי את הקעקוע הזה.” (מתוך הדברים שהובאו בלינק השלישי לעיל).

מי שנותן את ההגנה לעמו זה הקב”ה ולא נחשים (או רוחות שמתגשמות – כביכול או לא – בנחשים). השאמנים אוהבים לדבר עם רוחות והרבה מהמתנסים מדברים על כך שהם חווים דיבורים עם רוחות מתים והתורה מזהירה מכך:

כִּי אַתָּה בָּא אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר יְהוָה אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לָךְ לֹא תִלְמַד לַעֲשׂוֹת כְּתוֹעֲבֹת הַגּוֹיִם הָהֵם. לֹא יִמָּצֵא בְךָ מַעֲבִיר בְּנוֹ וּבִתּוֹ בָּאֵשׁ קֹסֵם קְסָמִים מְעוֹנֵן וּמְנַחֵשׁ וּמְכַשֵּׁף. וְחֹבֵר חָבֶר וְשֹׁאֵל אוֹב וְיִדְּעֹנִי וְדֹרֵשׁ אֶל הַמֵּתִים. כִּי תוֹעֲבַת יְהוָה כָּל עֹשֵׂה אֵלֶּה וּבִגְלַל הַתּוֹעֵבֹת הָאֵלֶּה יְהוָה אֱלֹהֶיךָ מוֹרִישׁ אוֹתָם מִפָּנֶיךָ. תָּמִים תִּהְיֶה עִם יְהוָה אֱלֹהֶיךָ. כִּי הַגּוֹיִם הָאֵלֶּה אֲשֶׁר אַתָּה יוֹרֵשׁ אוֹתָם אֶל מְעֹנְנִים וְאֶל קֹסְמִים יִשְׁמָעוּ וְאַתָּה לֹא כֵן נָתַן לְךָ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ. (דברים יח)

Gil הגיב לפני שנה 1

יישר כח. מאחר ווההתנסות השלילית בעץ הדעת היתה לודאי התנסות בצמחי הזיה (ומכאן הנחש המדבר) ניתן בהחלט לקרוא את המספר של הסיפור ככמתנגד לשימוש אלילי מסוג זה. ברם אין לשכוח שגם חזיונות הנביאים משופעים בססגוניות של עצמים מתוך העולם ולעולם לא כהתבוננות פילוסופית מופשטת- לכן יש לעיין בכך טובא. מי שחי את חייו ללא התנסות במדיטיות וסמים משני תודעה מפסיד ללא ספק את יכולת הדיון בתחום זה אשר כל כוחו – בהתנסות ממשית

Gil הגיב לפני שנה 1

צ”ל את המסר של הסיפור .(זאת מתוך מקבילות לתיאורי הולדת דתות ככרוכות בסמי הזיה. כך באופנישדות בעלילות גילגמש ובטקסטים קדומים רבים ). אין כונתי שזה מה שאכן ארע בגן עדן-המתפרש כמשל- אלא לזאת בלבד: הדימויים שבסיפור עשויים ללמד כי הכתוב לא התעלם כליל מארסנל הדימויים שרווח במזרח הקדום ובתוכם כאלו שעוסקים בצמחים משני תודעה. זאת אומרת שנמשל של עץ הדעת יהיה אשר יהיה בנוי על משל כזה שמדבר על סמים.

Copenhagen Interpretation הגיב לפני שנה 1

האם ניתן להשוות בין הדברים?

חזיונות הנביאים מגיעים עם ידיעה ברורה למקורם האלוהי (ולא הבלים פאגנים/ניו אייג’ים) ועולה מהם מסר בעל תביעה מוסרית נוקבת: “בֶּן אָדָם בְּתוֹךְ בֵּית הַמֶּרִי אַתָּה יֹשֵׁב אֲשֶׁר עֵינַיִם לָהֶם לִרְאוֹת וְלֹא רָאוּ אָזְנַיִם לָהֶם לִשְׁמֹעַ וְלֹא שָׁמֵעוּ כִּי בֵּית מְרִי הֵם” אף כי תמיד מותירים פתח לתקווה וחזרה אל ה’. לא יתכן במסגרתם שההשתעבדות הנפשית לה’ תוחלף ברוח המתגלמת בנחש או כל רוח אחרת כלשהי (כמו בציטוט לעיל: “ידעתי שהיא נתנה לי את ההגנה שלה, לתמיד”).

הנבואה בהחלט עשויה לסמן עניינים מופשטים, כמו הביקורת “וְאֶל מִי תְדַמְּיוּנִי וְאֶשְׁוֶה? יֹאמַר קָדוֹשׁ; שְׂאוּ מָרוֹם עֵינֵיכֶם וּרְאוּ מִי בָרָא אֵלֶּה” – ישעיהו אומר שם לאורך כל הפרק: אל תשתעבדו לסמלים מתוך העולם כי סיבת העולם בלתי ניתנת לדימוי. והוא הדין במסרים שנועדו להצמדה על הגוף כמו אחדות ה’ שבפסוק שמע ישראל שבתפילין, בניגוד לקעקועים המסמלים השתעבדות לנחש בנוסח “היא אמרה לי שהיא רוצה שאני אצייר אותה עליי, אז עשיתי את הקעקוע הזה.” (מדוע לדעתך נאמרה המצווה “וְשֶׂרֶט לָנֶפֶשׁ לֹא תִתְּנוּ בִּבְשַׂרְכֶם וּכְתֹבֶת קַעֲקַע לֹא תִתְּנוּ בָּכֶם”?). תדבר עם המדריכים עצמם, השאמנים, והם יוכלו לספר לך בהרחבה על בריתות שהם כרתו עם דמויות מעולם הרוחות ודברים מהסוג הזה. לא מדובר בטיפוסים שראוי ללמוד מהם.

נביאי ישראל ללא ספק היו יוצאים נגד חזיונות משתמשי האייוסקה בתור תרמית ושקר בנוסח “הוֹי עַל הַנְּבִיאִים הַנְּבָלִים אֲשֶׁר הֹלְכִים אַחַר רוּחָם וּלְבִלְתִּי רָאוּ” וכו’. לא יתכן שאדם יחלל שבת, יחיה חיי בגידה וזנות במכשול עוונו ועדיין יבוא לדרוש את ה’: בֶּן אָדָם הָאֲנָשִׁים הָאֵלֶּה הֶעֱלוּ גִלּוּלֵיהֶם עַל לִבָּם וּמִכְשׁוֹל עֲו‍ֹנָם נָתְנוּ נֹכַח פְּנֵיהֶם הַאִדָּרֹשׁ אִדָּרֵשׁ לָהֶם? (יחזקאל יד). הנבואה לא חזרה בימינו ואין נביא שפועל בשליחות ה’ בקרב העם. כשהיא תחזור נפעיל את קריטריון ההפרכה של דברים יח בהתאם למצווה (רמב”ם יסודי התורה י), וכפי שהיה בשליחות הראשונה של משה “לְמַעַן יַאֲמִינוּ כִּי נִרְאָה אֵלֶיךָ יְהוָה אֱלֹהֵי אֲבֹתָם אֱלֹהֵי אַבְרָהָם אֱלֹהֵי יִצְחָק וֵאלֹהֵי יַעֲקֹב.”

מסוקרן הגיב לפני שנה 1

למה להניח שהחומרים משני תודעה הם לא אמיתיים? אולי מה שרואים בהם הם אכן דברים אמיתיים כלפי עולמות רוחניים גבוהים יותר. כמו חזיונות.
ואם ככה קשה מאוד כל טענתכם.

Copenhagen Interpretation הגיב לפני שנה 1

הביקורת שהצגתי אינה תלויה בשאלה האם החזיונות מייצגים דברים אמיתיים או שקריים. אם מדובר בדברים אמיתיים אז העבודה אינה קיימת רק במוטיבציה אלא יש לה גם אובייקט במציאות וזה יותר חמור.

השאר תגובה