התוכנית יצאת צדיק והלכות לשון הרע

שו”תקטגוריה: הלכההתוכנית יצאת צדיק והלכות לשון הרע
אורן שאל לפני חודש 1

שלום הרב,
נתקלתי בשו”ת של הרב שרלו שבו הוא מתנגד לתוכנית יצאת צדיק מסיבות של לשון הרע. להלן קישור לשו”ת. התשובה שלו נראית לי קצת מנוגדת לשכל הישר, לכן רציתי לשמוע מה דעתך בעניין.
בברכה,
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

צריך עוד לחשוב על כך, אבל מקופיא נראה לי שאיני מסכים. התכנית הזאת בהחלט נעשית לצורך, וגם אם המוטיבציה שלה היא בידורית (ואני לא בטוח שאין לעורך התכנית כוונה להועיל) זה לא סותר את היותה מועילה. הוא מניח שכוונת הדובר היא פרמטר רלוונטי להיתר, ואני חולק על כך. הדיבור מותר אם הוא מועיל ולא אם כוונתו לתועלת.
כעין זה, יש הרבה פוסקים שמסבירים את ההיתר של עבירה לשמה רק אם העובר מתכוון לשם מצוה. ואני חולק על כך. ההיתר הוא כל עוד יש בזה תועלת ומצווה ולא משנה כוונת העושה. הדוגמה שהגמרא מביאה היא יעל אשת חבר הקיני ששכבה עם סיסרא. המעשה הזה הוא חיובי כי היו לו תוצאות חשובות (הריגת המצביא היריב), ולכן לדעתי גם אם יעל הייתה עושה זאת לשם הנאתה (ובוודאי אם הייתה לה הנאה אבל היא התכוונה לשתי המטרות) המעשה הוא מותר. ההיתר הוא בגלל התוצאה וללא קשר למוטיבציה. וכי אם יעל לא הייתה צדקת ולא הייתה מתכוונת לשם מצווה המעשה היה אסור וכל ישראל היו אמורים לסבול ולמות בגלל המצביא האויב הזה? זה בלתי סביר בעיניי.
רק אעיר על ההנחה שעורך התכנית עושה זאת רק בשביל הבידור (למרות שכאמור לדעתי זה לא משנה). איני יודע מניין שואב זאת הרב יובל. לי נראה שיש לו מטרה להועיל והוא משלב זאת עם הבידור. יש עוד תכניות כאלה ברדיו, כמו “יהיה בסדר” ברדיו, שאין לי ספק שהעורכים פועלים כדי להועיל, למרות ההצדקה לתכנית היא כלכלית-בידורית כמובן.

אורן הגיב לפני חודש 1

כעת ראיתי שבתשובת המשך שלו הוא ריכך את עמדתו קצת:
https://ethics.tzohar.org.il/qa/%d7%99%d7%a6%d7%90%d7%aa-%d7%a6%d7%93%d7%99%d7%a7-2/

יהושע הגיב לפני חודש 1

מה ההבדל בין התוכנית לבין עיתונות? לא לפרסם שנוחי דנקנר עומד למשפט על הרצת מניות? שאולמרט קיבל מעטפות? שהרב ברלנד הוא נוכל? המניע המיידי של העיתונאים והשוטרים הוא לקבל משכורת הישגים ומעמד, והמניע הערכי הנוסף שלהם (שמן הסתם קיים גם הוא לפחות אצל חלק) לא נראה שונה מהמניע של עורך התוכנית בטלוויזיה. אציין שאני אישית ניסיתי לראות את התוכנית והיא אכן יוצרת תחושה לא נעימה של לתפוס אדם בקלקלתו. אז אני לא רואה כי זה קצת מביך, לא מספק לי הנאה וגם לא מחכים במיוחד, אבל בהחלט שמח שאנשים רבים אחרים רואים.

אהוד הגיב לפני חודש 1

הרב כתב :
“הדיבור מותר אם הוא מועיל ולא אם כוונתו לתועלת.”

לא כל כך הבנתי את המשפט הזה.
אשמח אם כבוד הרב יוכל להסביר.

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

אם ראובן עומד לעשות עסק עם שמעון, ואני יודע בבירור ששמעון הוא טיפוס בעייתי, מותר לומר זאת לראובן. זו לה”ר לתועלת. השאלה האם ההיתר לספר לו מותנה בכך שאתכוון למצווה או לא. לדעתי לא. מה שחשוב הוא התועלת עצמה (התוצאה) ולא הכוונה.

a הגיב לפני חודש 1

כתב הרב שהפרמטר הוא מצוה בפועל ולא כוונה למצוה. והרי מצוות צריכות כוונה וממילא אין מצוה? ובאשר ליעל אף כופר בהשגחה פרטית כמוך מודה שאז בזמנו היתה השגחה והרבה דרכים לו למקום להציל את עמו מרדת שחת.

מיכי הגיב לפני חודש 1

לא הבנתי מה כתבתי לגבי מצווה וכוונה. כתבתי שהעיקר התוצאה ולא המצווה.
לגבי הדרכים למקום, זו גופא קושייתי בטור על הרבדרוקמן. מדוע פיקוח נפש דוחה שבת הרי הקב”ה יהול להציל גם בלי שנעבור עבירה. לכן ברור שגם בימיהם אין לסמוך על נס. גם אם לעתים הקב”ה היהמתערב אנחנו לא אמורים לבנות על זה. לדידי זה בדיוק אומר שההנחה היא שאינו מתערב (למעט מקרים ספורדיים)

a הגיב לפני חודש 1

התורה אמרה שצריך לחלל שבת למען הצלת נפש. אלוקים יכול להציל אך הוא ציוונו להציל. לא יודע מה המקרה עם יעל אבל אם התורה לא אמרה לפעול ככה גם באופן שעם ישראל יושמד, וואלה יופי טוב למות בעד תורתינו.
באשר להיתר לה”ר הבנת הרב שמותרת לתועלת כי יש תועלת ונסתלק האיסור (שקיים רק באופן שמזיק) או כי יש מצוה להועיל והמצוה דוחה איסור אך עדיין יש סיבה לאיסור?

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

ראשית, התורה לא אמרה. חכמים דרשו זאת. ממהלך הסוגיא די ברור שהם הניחו זאת גם לפני הדרשות. שנית, ראה בטור על הרב דרוקמן ששם עסקתי בתופעה הזאת בצורה רחבה יותר.
לשאלתך בסוף, לא הבנתי אותה. ברור שללשון הרע יש נזק ביחד עם התועןת, אבל כשיש תועלת אין איסור. אתה שואל האם זה הותרה או דחויה? אין לזה שום נפ”מ (גם בהקשרים של טומאה ופיקו”נ).

a הגיב לפני חודש 1

אני בסך הכול שואל האם ‘תועלת’ זו מצוה או לא.

מיכי הגיב לפני חודש 1

לא חושב שבהכרח. אם כי, יש מצוות סל כמו ואהבת לרעך שכמעט הכל נכנס תחתיהן.

a הגיב לפני חודש 1

איך תועלת מתירה ומפקיעה איסור לה”ר? (אני לתומי חשבתי שזה עשה דוחה לא תעשה)

מיכי הגיב לפני חודש 1

לא קשור לעשה דוחה ל”ת. כשיש תועלת זה לא מוגדר לה”ר. לה”ר הוא רק כשאתה מספר כדי להרע.

השאר תגובה