חוויות סף מוות

שו”תקטגוריה: כלליחוויות סף מוות
י' שאל לפני 6 חודשים

שלום הרב, 
 
נפגשתי אתך בשבוע שעבר והתכתבנו במייל וישנו נושא שלא הספקתי לדבר אתך עליו והייתי שמח לשמוע מה עמדתך בנושא.
יצא לי לראות סדרה של נשיונל גאורפיק על דתות בכיכובו של מורגן פרימן בסדרה הוא מראיין אנשי דת ומדע באחד הפרקים הוא מראיין רופא מארצות הברית שטוען שבמקרים מסוימים של חולים שהיו במצב של סף מוות דווחו חוויות מסוימות של מטופלים על אף שכלל לא הייתה להם פעילות מוחית (תוצאה של ממצא זה לכאורה הוא שקיימת תודעה (נפש) שלא  תלויה בקיום הפיזי ).יצא לי לקרוא קצת על הנושא ועל אף שהנושא הוא כביכול עובדתי אני רואה שהדעות בו חלוקות בצורה שכל צד מושך לכיוון שלו. כך שגם שלצורך ניתוח של תוצאות של ניסויים מסוג זה וההשלכות שלהם אני זקוק למישהו בעל יושר אינטלקטואלי.
רציתי לדעת אם יצא לך להתעסק בנושא והאם לדעתך יש משם איזושהי בשורה.
 
בנוסף ראיתי באתר שלך שאתה מתייחס לשאלות של כל כך הרבה אנשים ורציתי לשבח אותך על העזרה הרבה שאתה שאתה נותן  במתן התשובות שלך.
לצערי בכל הנוגע לטיפול בשאלות הקשות שמונחות לפתחנו זה נראה כאילו אתה בודד במערכה מבחינת היושר האומץ הידע והניתוח שלך בסוגיות אלו. 
 
תודה רבה. 

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 6 חודשים

שלום רב.
לגבי החוויות של המטופלים, לא עסקתי בזה. עקרונית יש לדחות זאת בכמה צורות ולכן אני בספק עד כמה ניתן להגיע למסקנות בעניין. לדוגמה, הם יכולים לשחזר את החוויות בזמן הדיווח על אף שהן לא באמת התרחשו בזמן אמתי כשלא היתה פעילות מוחית. זו כמובן סתם אפשרות, אבל זה רק מראה כמה צריך להיזהר במסקנות שמסיקים מתופעות כאלה. אני מאד סקפטי בנושאים אלו.
 
חן חן.

השאר תגובה