חולשת הרצון

שו"תקטגוריה: פילוסופיהחולשת הרצון
י' שאל לפני 2 שנים

בקשר לבעיה הקשורה לחולשת רצון. 
אני אחזור עליה רק לוודא שנדבר על אותו הדבר.
אתה בעצם טוען שכשאדם חוטא הוא רוצה לחטוא שכן אם מדובר בכניעה ליצר הוא אנוס ואינו צריך תשובה. ואם הוא לא אנוס, הרצון לחטוא גבר על כל שאר הרצונות. נוסף על כך אתה מוסיף, אם כרגע בזמן התשובה האדם מבקש להשתנות, הרי זה אומר שהוא כבר השתנה ואם כן מדובר בתהליך שנראה מיותר. 
לי נראה שאין פה בעייה וזה משתי סיבות:
1) ראשית ניתן לומר שעצם תהליך התשובה נועד להסתכל על עברנו ולבדוק איפה עומדים הרצונות שלנו ואפילו להכריע. נאמר את זה כך, אילו תהליך התשובה לא היה קיים, בכלל לא היינו מנסים לבדוק איפה אנחנו עומדים וחזקה שלא היינו משתנים לולא התשובה
2) אי נמי, בלי קשר לנחיצותו של התהליך, אדם מסתכל על העבר שלו ורואה אוסף של עובדות. הוא רואה שבכל מיני מצבים הוא חטא, היינו, רצונו לא גבר על יצרו, או במונחים שלך רצונו החבוי היה לחטוא. עכשיו כרגע הוא רוצה אחרת. האם זה אומר שהוא השתנה ואינו צריך את תהליך התשובה? ממש לא. מאיפה הביטחון שהוא לא יחטוא שוב פעם? זה שהוא רוצה בתוך חשבונו הפנימי לא מבטיח בשום אופן שלא יחטא שוב פעם. כמו שאומרים בסוף תפילת ימים נוראים "צריך הייתי לומר שוב לא אעשה, לולא כי יגורתי מהיצר הרע". מימלא תהליך התשובה הוא לא חסר משמעות אלא הוא נועד לחזק את הרצונות כך שיגברו על היצרים בפעם הבאה. האמת שבזמן בית המקדש כאשר התהליך היה הרבה יותר מוחצן מובן שמטרתו לשנות את הרצונות. 
אתה צודק שכיום התהליך הרבה יותר פנימי(אך עדיין יש את הווידוי) צריך להגדיר מה תורם תהליך זה על פני ישיבה על כורסא וחשיבה לאחור, עדיין זה כבר שאלה אחרת של הגדרת התהליך, אך מבחינה עקרונית מטרת התהליך נראת די ברורה
 
אשמח לשמוע אם אתה עדיין טוען לאור זה שהבעייה הנ"ל קיימת  

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 2 שנים

משנה לא זזה ממקומה. לא הבנתי מה הוספת בטענות הללו. תיארת בקצרה את עמדתי, והתיאור מדויק למדיי. ולאחר מכן אתה לא עונה ולא מתייחס לטענותיי. לכן אני לא יודע על מה עליי לענות כאן.

י' הגיב לפני 2 שנים

אני חושה שכן התייחסתי לטענותיך.
אני טוען שאחת הנחות המבנה שלך היא פשוט שגויה.
אתה טוען כשכהחוזר בתשובה מבקש לשנות את רצונו שגרם לחטא אז הוא בעצם כבר השתנה ממילא תהליך התשובה מיותר. אני טוען שההנחה הזאת שגויה כי "לבקש להשתנות" או אפילו "להתחרט" לא אומר בכלל שהוא השתנה, בשביל לדעת אם הוא השתנה הוא צריך לעמוד באותו ניסיון.
ממילא אם ההנחה הזאת שגויה זה שומט את הקרקע לכל המבנה שניסית להעמיד שכן התשובה ועוד איך אינה מיותרת, מטרתה לשנות את הרצון\ערך שגרם לחטא.

מיכי צוות הגיב לפני 2 שנים

לא מבין את הטענה. אם הוא רוצה להשתנות ממערכת אמונות ורציות X למערכת Y, פירוש הדבר שהוא כבר מאמין במערכת Y. אז הוא כבר השתנה.

י' הגיב לפני 2 שנים

זהו שלא. זה שהוא רוצה לא אומר שבפועל הוא אימץ את מערכת Y, הוא יכול לרצות זה לא אומר שבפועל זו האמת, האמת תיוודע רק בשעת מעשה ויכול להיות שהתשובה נועדה להכין\לסמלץ את שעת המעשה.
או במילים פשוטות, זה שאני רוצה להיות בעל מידות לא אומר שאהיה בעל מידות.

מיכי צוות הגיב לפני 2 שנים

ההשוואה שלך לא במקומה. להיות בעל מידות אין פירושו להאמין במשהו (אינטלקטואלית) אלא להטמיע משהו בנפש. זה מצב שונה לגמרי. אם אני רוצה לאמץ מערכת ערכית מסוימת, אז אני כבר מאמין בה. טענתי הייתה שכל פעולה יסודה באמונה, ולכן יש חיבור בין שני המישורים הללו. פתרון לבעיה אמור להציג מכניזם שמנתק ביניהם.

השאר תגובה

Back to top button