חולשת הרצון

שו"תקטגוריה: פילוסופיהחולשת הרצון
עדן שאל לפני 6 שנים

שלום הרב.
שמעתי לאחרונה שיחה של הרב בה הוא הזכיר כבדרך אגב שתי אפשרויות בתפיסת חולשת הרצון, אפשרות א- עצם העובדה שאדם רוצה א ועושה ב מעידה על כך שהרצון שלו לא באמת נמצא במקום שבו הוא חושב שהוא נמצא, או יותר נכון יש לו רצונות נוספים (לדוגמא תאוות) שלעיתים יותר משמעתיים מהרצון שהוא מייחס לעצמו.
אפשרות ב- אדם רוצה באמת בדבר מסוים אבל הוא עושה ב בגלל חולשה – חולשת הרצון (חולשה בהוצאה לפועל?)
כשלעצמי אני לא מרגיש שהאופציה הראשונה היא הנכונה אם כי אני לא מבין את האופציה השנייה! מנקודת מבט לוגית טהורה אם אני לא עושה א למרות שזה תלוי רק בי כנראה אני לא באמת רוצה בכך בלב שלם! מה משתבש בתהליך? 
אני אודה לרב אם הוא יוכל להסביר לי (או להפנות למקור נגיש אם אין לרב זמן) את ההיגיון הנפשי והרעיוני של האפשרות השנייה ואת דרך פעולת הבחירה על פי האפשרות הזאת? מה הוא הגורם אם לא רצון נגדי? 
מקווה שהייתי ברור, תודה ולילה טוב.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 6 שנים

היית לגמרי ברור. קשה לי להסביר זאת כאן כי העניין עדין מאד וקשה לפרוס אותו כאן, מה עוד שגם לי עצמי אין תפיסה שלימה בזה.
בקצרה אומר שיש לאדם בחירה האם לבחור. מה מרוויחים בזה? שאם למשל אדם עומד בפני דילמה של אכילת חזיר. הוא בוחר שלא לבחור (או לא בוחר לבחור), וכעת הוא נגרר אחרי יצרו לאכול חזיר. נמצא שהוא אמנם אכל חזיר ולא היה אנוס לעשות זאת, אבל לא נכון שזה מה שהוא רצה. לגופו של עניין הוא לא רצה לאכול חזיר. אבל אחרי שהוא במצב שאינו בוחר, כעת ההחלטה כבר לא נעשית לפי רצונו.

השאר תגובה

Back to top button